LONDÝN, BRATISLAVA. Málokto by uveril, že jednovaječné dvojčatá, Američanky Elyse Scheinová a Paula Bernsteinová, sa spoznali len nedávno. Cítiť medzi nimi silné puto, aj keď prvých 35 rokov svojho života prežili každá zvlášť.
Kontroverzný experiment
Ich rozdelenie bolo súčasťou vedeckého experimentu, ktorého cieľom bolo zistiť, ako reagujú jednovaječné dvojčatá vyrastajúce každé v odlišnej rodine. To dokonca netušili ani samotní adoptívni rodičia. Až keď Elyse Scheinová v roku 2003 kontaktovala adopčnú agentúru, pravda začala vychádzať najavo.
„Dostala som list, v ktorom bolo napísané: „Narodili ste sa 9. októbra 1968 ako mladšia z dvojičiek“, povedala Elyse pre britské Radio 4.
Keď následne agentúra kontaktovala jej sestru Paulu, obe si hneď dohovorili schôdzku v jednej newyorskej kaviarni. Napriek tomu, že priznali rozdielne povahy, potešilo ich, že majú rovnakú obľúbenú knihu - Nebo nad Berlínom.
Pravdu sa nedozvedia
Ženy, ktoré prišli o 35 rokov spoločných zážitkov, psychológa Petra Neubauera, ktorý experiment spolu s adopčnou agentúrou viedol, požiadali o stretnutie. A to napriek tomu, že z výskumu ich predčasne vyradili.
Sestry však z neho mali skôr zmiešané pocity. „Cítili sme sa ako laboratórne potkany, ktoré sa vracajú, aby sa videli s veľkým pánom doktorom“, hovorí Paula. „On navyše stretnutie chápal len ako príležitosť, ako obnoviť svoj výskum,“ dodáva sklamane Paula.
Paula ani Elysa, ktoré svoj príbeh zvečnili v knihe Identické cudzinky, sa o svojej minulosti veľa nedozvedia. Všetky záznamy z výskumu sú totiž zapečatené až do roku 2066.
Vedia len to, že ich matka prežila časť života na psychiatrii.
„Tých 35 rokov nám už nik nevráti,“ konštatuje Paula. „Neľutujeme svoje doterajšie životy, ale naše stretnutie a problémy, ktoré medzi nami boli, absurdita toho, že vaše dvojča je v podstate cudzinec, to je veľmi bolestivé,“ dodáva.
Myslím, že pre nás obe bolo príjemné zistiť, že nie sme ako cez kopirák.
Paula Bernsteinová, jedna z dvojičiek
VIDEO - Dvojičky v diskusnej relácii
Autor: lum