Najskôr zmizli z hraničných priechodov colníci, ktorí sa vždy dotieravo pýtali, čo máte v ruksaku. Odpoveď „knihy” vzbudzovala ešte väčšiu služobnú podozrivosť. A tesne pred sviatkami zmizli už celé hraničné priechody spolu s príslušenstvom. Stále mi to pripadá len ako sen.
Teraz možno na poľsko-česko-slovenskom pohraničí cestovať krížom-krážom ľubovoľnou cestou. Z pohraničia zmizli pred Vianocami aj závory na cestách, mreže na hraničných mostoch a tabuľky s textom: „Štátna hranica. Vstup zakázaný.“
Podobne, ako sa to konalo na Západe pri príležitosti prechodu na euro, časť týchto zariadení využili mimovládne organizácie. Poľská humanitárna akcia – ktorá sa už niekoľko rokov zaoberá pomocou pre ľudí napríklad v Čečensku, Iraku a Afganistane – organizovala elektronické dražby týchto pamiatok zo zrušených hraníc.
Celé podujatie trvalo niekoľko dní a končilo sa presne spolu so starým rokom. Nakoniec sa týmto spôsobom podarilo získať asi 28tisíc zlotých (približne 261tisíc korún), ktoré majú byť venované na štipendiá pre deti utečencov.
Zhodou okolností som sa aj ja stal majiteľom polovice závory, ktorá oddeľovala niekoľko desiatok rokov poľský Cieszyn od Českého Těšína. Onedlho si už nikto nebude vedieť predstaviť, prečo tam vôbec táto závora bola potrebná.
Pre mňa to však bude ešte nadlho pamiatka na zmeny, o akých poľskí, českí a slovenskí disidenti, ktorí sa koncom 70. a v 80. rokoch len ilegálne stretávali na spoločných hraniciach, mohli len snívať.