RANGÚN, BRATISLAVA. Nedemokratický režim v Mjanmarsku sa rozhodol zatočiť so zahraničnými televíziami, ktoré koncom leta podrobne informovali o krvavom potlačení ľudových protestov na čele s budhistickými mníchmi. Zo dňa na deň a bez varovania zvýšil poplatok za satelitnú anténu z piatich na osemsto dolárov. Takúto sumu si nemôže dovoliť väčšina populácie, ide o trojnásobok ročného platu učiteľa.
Nižšia a stredná trieda tak úplne stratí prístup k správam BBC či CNN, ale prídu aj o športové prenosy, hudobné kanály či čínske telenovely. „Vláda sa nám pokúša zatvoriť oči a uši. Nechce, aby sme vedeli pravdu o svojej krajine,“ povedal agentúre AP úradník Thant Zin.
Režim pravidelne útočí na zahraničné médiá a obviňuje ich zo „šikovných klamstiev“. Barma, ktorú generáli premovali na Mjanmarsko, patrí v slobode tlače medzi desať najhorších krajín.
„Situácia je oveľa horšia ako v Číne, ktorá je známa cenzúrou. Médiá sú kontrolované na podobnej úrovni ako v Severnej Kórei,“ hovorí pracovníčka mimovládnej organizácie Altsean Burma Debbie Stothard, ktorá pracovala aj ako hovorkyňa väznenej opozičnej líderky Su Ťij.
Štátne médiá v septembri ignorovali informácie o demokratických protestoch a ani slovom nespomenuli, že pri nich zahynulo najmenej 30 ľudí. Mjanmarčania sa o situácii dozvedali zo zahraničných televízii a mjanmarského vysielania BBC Radio, Hlasu Ameriky či v Nórsku sídliaceho Demokratického hlasu Barmy. Práve ich spravodajstvo sa stalo pre režim najväčšou hrozbou popri internete, cez ktorý prúdili do sveta videá od „pouličných žurnalistov“.
O raste cien za satelitnú anténu sa Mjanmarčania dozvedeli až na úradoch, keď si prišli predĺžiť licenciu. Prekvapenie neskrývali ani úradníci a jeden pre Reuters potvrdil, že im to prikázali vyššie úrady.