Asi 40 tisíc slovenských a českých ilegálnych opatrovateliek už môžev Rakúsku pracovať legálne. Túto možnosť zatiaľ využíva len hŕstka z nich.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Sú spoľahlivé, profesionálne a výhodné. Slovenské a české opatrovateľky v Rakúsku. Od začiatku tohto roku môžu v krajine pracovať legálne. Rakúšania síce pracovný trh stále neotvorili, opatrovateľky sú však výnimkou. Bez nich by sa systém starostlivosti o starších a chorých ľudí pravdepodobne zosypal.
Teraz majú možnosť pracovať v Rakúsku s oficiálnym povolením v rukách. Nie je to len možnosť, je to povinnosť. Od 1. januára musia svoju činnosť oficiálne zlegalizovať.
Zatiaľ sa nedá povedať, že by sa povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne stretla s veľkým nadšením. Najmä rakúskym dôchodcom a ich rodinám sa to nie veľmi páči. Viac im vyhovovalo platiť opatrovateľky načierno a nemať žiadne ďalšie starosti s úradmi.
Sú drahšie
Predpokladá sa, že pod Alpami pracuje ilegálne asi 40-tisíc opatrovateliek zo Slovenska a z Česka. Od leta do konca minulého roka im za čiernu prácu nehrozil žiaden postih. Amnestia na ilegálnu starostlivosť však už štyri dni neplatí. Do dnešného dňa sa na úradoch podľa rakúskych médií oficiálne prihlásilo asi 400 ľudí.
Podľa šéfa Spolku sv. Alžbety Haralda Dreschera, ktorý sprostredkúva asi tisíc slovenských a českých opatrovateliek, nie je problém samotné zoficiálnenie práce, ale byrokracia s tým spojená.
„Náročné je vypisovanie formulárov a dlhé čakanie na oprávnenia," tvrdí Drescher pre denník Der Standard. Podľa neho nemajú opatrovateľky z jeho agentúry s legalizáciou práce žiadny problém. „Aspoň sú sociálne poistené." Väčšina agentúr však s novým zákonom spokojná nie je.
Zo sociálneho poistenia síce vyplývajú pre opatrovateľky výhody, zároveň to znamená, že sú pre agentúry a rodiny drahšie. „Niekoľko rodín s nami prerušilo spoluprácu," tvrdia v spolku Ošetrujúce ruky, kde sa náklady spojené s novým zákonom zdvihli približne o 500 eur na osobu, ktorá sa o chorého dôchodcu stará 24 hodín denne. Ak stála opatrovateľka doteraz 1700 eur mesačne, dnes za ňu rodina zaplatí 2200 eur. V agentúre Senior Service vraj náklady stúpli len o 50 eur.
Taktické vyčkávanie
Nízky počet prihlásených osôb však pravdepodobne vyplýva najmä z toho, že agentúry a rodiny, ktoré služby opatrovateliek potrebujú, čakajú na to, ako sa zachovajú úrady a či ich budú prísne kontrolovať.
V prípade, že rodina opatrovateľku riadne nezamestná, hrozí jej pokuta vo výške od 730 do 2180 eur, pri opakovanom priestupku dokonca dvojtýždňové väzenie.
Dôchodcovia alebo ich rodinní príslušníci majú možnosť opatrovateľku zamestnať a platiť za ňu odvody, alebo budú opatrovateľky pracovať ako samostatne zárobkovo činné osoby.
Väčšina z doteraz oficiálne prihlásených zvolila druhú možnosť. Ostatné ešte asi čakajú na to, či sa ľudovcom nepodarí v koalícii presadiť predĺženie amnestie, čo by ponúklo priestor na zmeny v novom zákone.