BRATISLAVA. V Martine, kde vláda zorganizovala 15. výročie osláv vzniku Slovenska, boli nielen jej členovia s premiérom Robertom Ficom, ale aj prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška či šéf Matice slovenskej Štefan Markuš.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý bol priamym aktérom delenia Česko–Slovenska, ani Ján Slota, predseda SNS, ktorá jediná mala v programe vznik Slovenska, tam neboli.
„Neboli pozvaní, lebo to bola vládna akcia,“ zdôvodnila Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
HZDS: Oslávime si sami
HZDS si zorganizuje vlastnú oslavu.
„Vzhľadom na to, aká bola situácia, že boli oslavy v Martine, u prezidenta, tak my budeme robiť samostatné, lebo si myslíme, že sme strana, ktorá sa najviac zaslúžila o to, že máme samostatnú Slovenskú republiku,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Oslavy by mali byť podľa Urbániho v najbližších týždňoch, ich miesto však hnutie ešte neurčilo.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová si myslí, že „Vladimír Mečiar je práve a možno jediný, kto by mal byť na týchto oslavách ako číslo jeden, keďže sa významnou mierou zaslúžil o vznik Slovenskej republiky“.
Ide podľa nej o otázku „úcty, tradície aj protokolu“.
Rafaj mal iné očakávania
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že „musím byť kritický, pretože som očakával minimálne pozvanie predsedu SNS a predsedu HZDS – strán, ktoré sa najvýznamnejšie zapísali do procesu vzniku štátnosti“.
Očakával tiež, že bude slávnostné zasadnutie Národnej rady.
VIDEO: Rafaj si myslí, že oslavy vzniku SR boli v poriadku ale očakával by väčšiu "synergiu prezidenta, parlamentu, vlády, možno aj mimovládnych organizácií a Matice slovenskej"
KAMERA: Silvia Pňačková
Vyznamenanie pre Mečiara
Na rozdiel od vládnych osláv boli predsedovia HZDS a SNS pozvaní na oslavy u prezidenta - Mečiar ako predseda poslaneckého klubu na odovzdávanie vyznamenaní aj na štátnu recepciu a Slota ako poslanec na recepciu.
„Kdekto už dostal vyznamenanie k vzniku republiky, ale, žiaľ, ten, kto sa o neho najvýznamnejšou mierou zaslúžil, ešte vyznamenanie nedostal. A to je najsmutnejšie,“ povedala o Mečiarovi Katarína Tóthová.
Politológ László Öllős upozorňuje, že nejde o prvú Ficovu oslavu, na ktorú nepozval nielen opozícu, ale ani svojich koaličných partnerov. Podobne sa zachoval pri nedávnom pílení rámp na hraniciach. „Tu ide o voličov,“ myslí si. Öllős pripomína, že voličské základne Smeru, SNS a HZDS sa čiastočne prekrývajú. „Mečiar nemal takú premyslenú symboliku, ako sa vytvára teraz,“ povedal o Ficových krokoch.
Oslavovali všetci
Vladimír Mečiar piate výročie vzniku Slovenska ako predseda vlády organizoval. Na oslavách desiateho výročia sa ako opozičný poslanec zúčastnil.
Oslavy okrúhlych výročí vzniku Slovenskej republiky sa v minulosti výrazne líšili.
Piate výročie 1. januára 1998 oslavovala hlavne vtedajšia koalícia HZDS SNS ZRS a jej hlavným bodom bola novoročná omša v Bratislave, ktorú celebroval arcibiskup Ján Sokol. Okrem premiéra Vladimíra Mečiara na nej bol aj vtedajší prezident Michal Kováč i niektorí opoziční poslanci.
Za štátne sa piate výročie oslavovalo aj v uliciach všetkých krajských a okresných miest. Agentúra Donar Fedora Flašíka vtedy na ohňostroje, kapustnicu a šampanské dostala dotáciu 24 miliónov korún.
Inak vyzerali oslavy desiateho výročia v roku 2003. Vtedy vládla koalícia SDKÚ, KDH, SMK a ANO.
Hlavným bodom programu bola slávnostná schôdza parlamentu, na ktorej sa zúčastnili poslanci všetkých parlamentných strán a ďalší významní štátni činitelia.
Na oslavách sa nakrátko objavil aj Vladimír Mečiar.
Stĺpček Petra Schutza
Účastníci slávnosti
Dá sa tesať do kameňa, že republika o veľa neprišla, ak na oslavu jej 15. narodenín neboli pozvaní Vladimír Mečiar a Ján Slota. Niežeby nemali k výročiu čo povedať, to práve naopak, ale keby sa úlohy zhostili spolovice tak kreatívne ako predseda vlády, z nezmyslov by bola taká kalamita, že Martin by zostal na tri dni odrezaný od okolitého sveta.
Iná vec je, že bez Mečiara a Slotu obrad naozaj nebol celkom ono. Títo dvaja a ich strany sa ku dňu nezávislosti hodia zaiste viac ako Robert Fico, čo bude zrejme aj jeden z dôvodov, ak nie kľúčový, prečo zostali mimo.
Smer a jeho predseda sa vzhliadli v štáte a jeho majestátnosti, takže k ceremónii neprizvali konkurenciu, aby vynikli sami. Teória, že vynechať koryfejov HZDS a SNS z delenia Československa je ľahšie ako prepisovať históriu od Svätopluka, však nemusí byť korektná.
Povedať o voličoch takzvane národne orientovaných strán, že to, čo ich ako skupinu definuje, je dobrá pamäť, sa asi nedá, ale toľko vedia, že Robert Fico na čele národnej emancipácie nestál. Z roku 1992 si ho pamätáme ako radového poslanca nie príliš suverenistickej SDĽ, ktorá k rozdeleniu štátu dávala hlasy až pod tlakom a nerada. Ach, tá história...