DES MOINES, LEEDS. Dnes ráno už Američania vedia, kto pôjde do ďalších súbojov prezidentskej kampane silný, kto prekvapil, a ktorý kandidát to už so svojimi snahami môže pokojne zabaliť. Rozhodli o tom v noci nadnes obyvatelia malej Iowy, ktorí ako prví na volebných zhromaždeniach hlasovali, kto by mal kandidovať za prezidenta.
Boj až do konca
Do poslednej chvíle a do posledného dychu bojovali včera demokratickí a republikánski prezidentskí kandidáti o priazeň voličov. Prieskumy v oboch stranách boli totiž vyrovnané. Navyše, mnoho Iowčanov sa rozhodovalo do poslednej chvíle.
Podľa posledných prieskumov mal medzi republikánmi vyhrať jeden z dvojice Mike Huckabee a Mitt Romney. U demokratov si na víťazstvo trúfal trojlístok Hillary Clintonová, Barack Obama a John Edwards. Prekvapiť však mohli aj iní, a preto kandidáti mobilizovali svojich voličov až do konca.
Kandidát John Edwards napríklad nespal 36 hodín, aby sa mohol do poslednej chvíle venovať kampani. „Toto je mojich posledných desať hodín a cítim sa dobre,“ povedal vo vysielaní CNN ďalší demokrat, Bill Richardson.
Američania v jednotlivých štátoch rozhodujú v primárkach alebo v caucusoch o tom, koľko delegátov pridelia jednotlivým kandidátom, ktorí ho následne podporia na letných straníckych zjazdoch. Zásadný rozdiel spočíva v tom, že primárky, ktoré na budúci týždeň odštartuje New Hampshire, fungujú ako voľby a voliči v tajnom hlasovaní rozhodnú o svojej preferencii.
Naproti tomu voliči v Iowe sa zišli v miestnych školách, požiarnych staniciach, spoločenských miestnostiach – celkovo na vyše 3500 miestach, kde verejne hlasovali. To do značnej miery ovplyvňuje účasť, pretože nie každý má čas jednu hodinu na stretnutie, niekto si včera radšej pozrel futbal. Celkovo si nájde čas približne 200-tisíc priaznivcov oboch strán.
Test popularity
V Spojených štátoch sa každý volič registruje buď ako republikán, demokrat, alebo nezávislý a podľa toho volí v caucusoch či primárkach.
Iowa je kľúčovým štátom v nominačnom procese, pretože práve tam sa odohral prvý oficiálny test popularity. Slovo „caucus“ pritom pochádza z jazyka Indiánov a znamená „stretnutie náčelníkov kmeňov“. Komik Jay Leno má však na pôvod slova iné vysvetlenie: „Je to grécke slovo, ktoré znamená – jediný deň, keď sa niekto zaujíma o to, čo sa deje v Iowe.“