MADRID, BRATISLAVA. Vášnivý rádioamatér, poľovník a jachtár, ktorý súťažil aj na letných olympijských hrách v Mníchove v roku 1972. O tri roky neskôr, len dva dni po smrti diktátora Franca, zasadol na španielsky trón.
Kráľ Juan Carlos I. síce v sobotu oslávil sedemdesiatku, do dôchodku sa však zďaleka nechystá. Jeho syn princ Felipe si ešte bude musieť počkať.
Svoje okrúhle narodeniny oslávil, ako obvykle, v kruhu najbližšej rodiny. Slávnostnú večeru naplánoval na túto stredu. Očakáva na nej štyristo hostí. Veľkolepé oslavy pritom Juan Carlos nemá vo zvyku.
Jediný raz, na svoje šesťdesiate narodeniny, nebol podľa denníka El País s rodinou a dokonca ani v Španielsku. Pred desiatimi rokmi oslávil narodeniny s vojakmi v Bosne a Hercegovine. Na jeho šesťdesiatku si s ním vtedy štrngli členovia španielskych mierových síl. Dnes je skoro rovnako akčný pred pár dňami si s vojakmi pripíjal na Nový rok v Afganistane.
Nech žije kráľ
Španielsky kráľ je na tróne už 32 rokov a v krajine je stále veľmi obľúbený. Naposledy si Španielov naklonil v novembri, keď na iberoamerickom summite v Chile vynadal venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi.
Ten neustále skákal do reči španielskemu premiérovi Zapaterovi, navyše predtým nazval expremiéra Aznara fašistom a tak sa kráľ nezdržal a nahnevaný sa ho opýtal, kedy už konečne sklapne.
Fráza „Por qué no te callas“ je odvtedy v Španielsku veľkým hitom, tisícky ľudí si ju stiahli ako zvonenie do mobilných telefónov. Podľa posledného prieskumu zverejneného v denníku El Mundo dali Španieli monarchii pod vedením Juana Carlosa necelých osem bodov z desiatich a takmer 83 percent si myslí, že monarchia je stabilná.
Ťažký rok
Juan Carlos nastúpil na trón v novembri 1975 po smrti generála Francisca Franca. Nemalou mierou sa zaslúžil o znovunastolenie demokracie v krajine a popularita mu stúpla najmä v roku 1981, keď sa mu podarilo potlačiť vojenský puč prívržencov Francovej diktatúry.
Španielske médiá, ktoré sedemdesiatku panovníka na svojich stránkach patrične oslávili, písali o poslednom roku ako o jednom z kráľových najťažších.
Pripomenuli škandál z katalánskej Girony, kde v lete na antimonarchistickej demonštrácii pálili fotky kráľovskej rodiny.
V júli sa na titulnej stránke magazínu Jueves objavila karikatúra kráľovho nahého syna Felipeho a jeho manželky Letície v intímnej chvíli. Na jeseň zase Juan Carlos vyvolal diplomatickú roztržku s Marokom, keď s manželkou navštívili dve španielske enklávy na severe Afriky. A na konci roku jeho najstaršia dcéra Elena oznámila, že sa rozchádza s manželom. V usporiadanej kráľovskej rodine je to prvá vážna kríza.
Juan Carlos (70)
narodil sa 5. januára 1938 v Ríme. Na trón nastúpil 22. novembra 1975
s manželkou Sofiou, princeznou z Grécka, má dve dcéry, syna a osem vnúčat
obľubuje rýchle autá, jachting, lyžovanie a karate