BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič má rovnako ako premiér Robert Fico pocit, že médiá nie sú spravodlivé. Podľa neho sú „vyslovene v pozícii, keď nenachádzajú v ničom nič dobré“ a chýba v nich „objektívna oponentúra“.
Preto si myslí, že by vláda a parlament mali mať vlastné médiá. „Mali by mať svoje médiá, ktoré by prezentovali rozhodnutia vlády, názory vlády, parlamentu a tých, ktorí riadia štát. Aby orgány štátu neboli v pozícii, keď sa nemôžu vyjadriť a nemôžu reagovať niekedy na polopravdy,“ povedal v Slovenskom rozhlase.
AUDIO SRo/ Rozhovory s prezidentom:
Politológ Samuel Abrahám označil Gašparovičov nápad za „výstrel z tmy“. O takomto modeli počul iba v prípade autoritatívnych a totalitných štátov. „Tam sa režimy cítia, že vlastnia médiá.“ Médiá majú vládu kontrolovať, nie jej podliehať, pripomenul.
Slota: Správy ako o oblude
Gašparovičovu myšlienku ihneď podporil predseda SNS Ján Slota. „Ja si myslím, že je to bežné aj v západných demokraciách, že vláda aj parlament má nejaké, či už tlačené, alebo elektronické médium.“
Obyvatelia by podľa Slotu mali dostať objektívne informácie o tom, čo robí štát. „Tie médiá, ktoré sú na komerčnej báze a väčšina tých mladých redaktorov, ktorí si myslia, že sú najmúdrejší v galaxii, vydávajú tie svoje úvahy a svoje niekedy až primitívne analýzy tak, ako keby bola vláda tá najväčšia obluda,“ povedal.
Ministerka pôdohospodárstva z HZDS Zdenka Kramplová je zdržanlivejšia. Je podľa nej síce komplikované, keď chce vláda alebo parlament informovať o svojej práci, keďže médiá vraj často nevyťahujú podstatné veci, ale skôr škandály, ale vznik vládnych či parlamentných médií by mal byť len krajným riešením. Sama nepočula, že by sa niečo také pripravovalo.
V Smere nie sú nadšení„Skôr si myslím, že by bolo na Slovensku potrebné médium typu Washington Post, alebo Le Mond,“ myslí si vicepremiér Dušan Čaplovič. Podľa podpredsedu Smeru by malo ísť o noviny, ktoré by okrem komentárov prinášali aj iné kvalitné informácie.
Mediálne prostredie by však mal podľa neho vytvárať trh. Pokiaľ by vznikli čisto štátne médiá, vyvolávalo by to pocit, že sú jednostranné, povedal Čaplovič.
Podobný názor má aj poslanec za Smer Boris Zala.
Premiér na otázky nereagoval a SME po hovorkyni odkázal, že „nevidí dôvod, prečo by mal odpoveďami na rôzne typy otázok vytvárať ďalší priestor na nechutné útoky proti vláde SR a jej predstaviteľom“.
Bárdos: Chce sa zapáčiť a získať poporu
„Prezident iba reaguje na to, čo vládna koalícia robila – premiér predsa povedal, že chcú mať svojich ľudí v Rade STV alebo v Rozhlasovej rade, “ myslí si podpredseda SMK Gyula Bárdos. Gašparovič sa tak vraj chce zapáčiť najmä Smeru a SNS a chce od nich podporu pred prezidentskými voľbami.
„Keď si poskladáte dohromady mozaiku, že chcú voliť do rád STV a SRo ľudí, ktorí budú prezentovať ich názory, s ich nespokojnosťou s tým, že médiá nie sú naklonené tejto vláde a s prezidentovým vyjadrením, je to v rozpore so slobodou médií,“ myslí si poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ.
Považuje to za veľmi zlú predpoveď do budúcnosti. „Prezident povedal len to, po čom vláda túži a vláda sa už zrejme rozhodla. A jediné médiá, ktoré môžu zoštátniť, sú tie verejnoprávne,“ povedal.
„Takéto názory by som ponechal bez komentára. Na to sa dá máločo povedať,“ reagoval podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Videokomentár Lukáša Filu: Chcú nám politici vymývať mozgy?
Novinárov má zlepšiť zákon
Médiá lákajú vládnu koalíciu už od jej vzniku.
Návrh tlačového zákona, o ktorom má v stredu rokovať vláda, napríklad umožňuje trestať noviny aj za dva roky staré články, dovoľuje dokonca viacnásobné pokuty. Rozširuje možnosť reakcií politikov v podobe práva na opravu, odpoveď, dodatočné oznámenie, ale takmer nerieši práva novinárov.
Po rokovaní legislatívnej rady vlády niektoré pasáže, ku ktorým mali novinári najzávažnejšie výhrady, z návrhu vypadli – napríklad trestnoprávna zodpovednosť vydavateľa za obsah inzerátov a za citáty.
Verejnoprávne médiá Maďarič plánuje dostať do jednej budovy, uvažuje, že by sa napojili priamo na štátny rozpočet. V pláne je aj zmluva medzi štátom a STV a SRo.
Vládna moc dala dosadiť a neskôr odvolať Radima Hrehu z STV, politické hádky boli o miesta v jej vedení. V rozhlase majú premiér aj prezident nadštandardný priestor na sebaprezentáciu – premiér Robert Fico býva raz za mesiac jediným hosťom Sobotných dialógov a s Ivanom Gašparovičom robí rozhlas každý mesiac rozhovor.
(hr)