BAGDAD, TEL AVIV. Irackí teroristi sú podľa analytikov natoľko zúfalí, že do džihádu povolávajú už aj ženy. Dôkazom má byť nasadenie žien ako živých bômb. Aj keď samovražedné atentátničky majú na svedomí len asi päť percent obetí teroristických útokov v Iraku, v posledných mesiacoch ich nasadzujú čoraz viac.
„Ženy by tradične mali byť posledným šíkom v boji. To, že ich posielajú, znamená absenciu mužov,“ povedal agentúre AP egyptský bezpečnostný analytik Dia Rašván. Dôvod však môže byť aj čisto praktický. Iracká bezpečnostná situácia sa pomaly zlepšuje, ozbrojené zložky sú viac ostražité.
Ženy atentátničky však majú väčšiu šancu prekĺznuť. V moslimskom Iraku je nepredstaviteľné, aby ženu kontroloval muž a policajtiek či pracovníčok bezpečnostných služieb je stále málo. V súčasnosti Američania školia 20 žien, ktoré by mali prehliadať ženy pred vstupom do dôležitých úradov. To je však žalostne nízke číslo a americká armáda to priznáva.
Analytici zdôrazňujú, že samovražedné atentátničky v Iraku sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín - tie, čo idú na „misiu“ dobrovoľne, často z ideologických dôvodov, a potom také, ktoré donúti rodina alebo partner. „To sú hlavne tie, čo sú od rodiny závislé finančne alebo emocionálne,“ tvrdí profesor Muhammad Hafíz z univerzity v Missouri.
Hafíz tvrdí, že hlavným motívom posielania žien do boja je snaha extrémistov zahanbiť mužov a prinútiť ich, aby sa k nim pridali. Pre tamojších mužov je neprijateľné, aby ženy robili mužskú „prácu“ a prejavili viac odvahy. Prvou známou samovražednou atentátničkou bola Sana Mehaidliová, ktorá sa pred 23 rokmi odpálila v Libanone.