TBILISI, BRATISLAVA. Napriek tomu, že gruzínska volebná komisia ešte aj včera v noci zrátavala hlasy sobotných volieb, je dobojované.
Michail Saakašvili obhájil prezidentské kreslo už v prvom kole. Podľa takmer kompletných oficiálnych výsledkov sobotných volieb zvíťazil s necelými 52 percentami hlasov. Kompromisný kandidát opozície Levan Gačečiladze získal 27 percent.
Západ sa teší, Moskva nie
Saakašvilimu zablahoželali viacerí svetoví lídri. Voľby vyzdvihla Európska únia aj Severoatlantická aliancia, kam by Gruzínsko na čele s mladým reformátorom rado vstúpilo.
Súčasťou prezidentských volieb bolo aj referendum o vstupe do NATO a konaní parlamentných volieb už na jar. Integráciu aj skoršie voľby by privítalo podľa odhadov viac ako 60 percent voličov.
„Rád by som zagratuloval Gruzíncom k pokojným a naozaj veľmi súťaživým voľbám,“ citovala agentúra Reuters šéfa zahraničnej politiky únie Javiera Solanu. Opozícia by podľa neho mala akceptovať výsledky volieb, ktorých priebeh vyzdvihli aj medzinárodní pozorovatelia. Tí sa včera ohradili proti kritike Moskvy, že ich hodnotenie bolo povrchné. Ruské ministerstvo zahraničia vydalo stanovisko, podľa ktorého gruzínske voľby neboli slobodné ani férové.
Práve takýto názor mali pozorovatelia OBSE o nedávnych decembrových parlamentných voľbách v Rusku.
Podľa nich neboli slobodné, ale v skutočnosti len referendom o prezidentovi Vladimirovi Putinovi s dopredu známym výsledkom.
Prelomové voľby
Tie gruzínske voľby boli podľa OBSE prelomové aj preto, že šancu vyhrať nemal len jeden kandidát. „Prvýkrát sme nevedeli meno víťaza dopredu,“ povedal pre Economist mladý gruzínsky novinár Sopho Buha.
To je podľa britského týždenníka najväčšie plus gruzínskych volieb. Zároveň kritizoval neobjektívne informovanie jednoznačne v prospech Saakašviliho, ktorý využíval svoju pozíciu prezidenta.
Príde ďalšia skúška
Saakašviliho súper Gačečiladze sa s prehrou nezmieril. Priebeh volieb chce napadnúť na súde a aj protestmi v uliciach. Ak by aj neuspel, gruzínsku opozíciu už v apríli čakajú voľby parlamentné. A v nich môžu silnejúci oponenti Saakašvilimu narobiť problémy.
Jeho len veľmi tesné víťazstvo (v roku 2004 ho volilo 96 percent voličov) naznačuje, že jeho druhý mandát už nebude mať takú silu, na akú bol po revolúcii ruží pred štyrmi rokmi zvyknutý.
„Čakal som, že dostane viac,“ povedal pre rádio Slobodná Európa gruzínsky politológ Alex Rondeli. Podľa neho sa opozícia protestov vzdá. „Ľudia sú z protestov unavení,“ povedal. Vyzdvihol, že Saakašvili si počas pravoslávnych Vianoc v tbiliskom chráme podal a Gačečiladzem ruky s úsmevom. Aj to by mohlo znamenať, že gruzínska politická scéna sa posunula o krok dopredu.