Mesiac pred prezidentskými voľbami v Česku má ekonóm Jan Švejnar jedno isté. V prvom kole ho okrem zelených a socialistov podporia aj komunisti. Tí mu to včera sľúbili.
O druhom a treťom kole však slovo nepadlo, takže avizovaná podpora nič neznamená. V prvom kole bol zvolený len Václav Havel po vzniku Českej republiky v roku 1993. O päť rokov neskôr už na to potreboval kolá dve, a Klausa pred piatimi rokmi zvolili až na tretí pokus.
Dôležité tiež bude, ako zahlasujú stále rozdelení ľudovci, čo priznávajú aj samotní komunisti. „Ak by v treťom kole ľudovci rezignovali na Švejnara a dali spolu s ODS všetky hlasy Klausovi, tak sa môže voľba tretím kolom skončiť,“ povedal podpredseda českých komunistov Jiří Dolejš.
Komunistické váhanie
Kým Klausovi, nominantovi ODS, na zvolenie v prvom kole v Snemovni chýba 19 hlasov, Švejnar musí na svoju stranu získať okrem komunistov i ľudovcov. Komunistom sa pôvodne nepáčil ani Švejnar, ani jeho protikandidát, úradujúci prezident Václav Klaus. Svojho kandidáta však nemajú.
Švejnar ako bývalý emigrant s americkým občianstvom je pre komunistov tvrdým orieškom. Časť strany, ako priznal sám podpredseda Dolejš, totiž trpí „agresívnym antiamerikanizmom“. A Švejnar po emigrácii v Spojených štátoch občianstvo získal, a teda sľuboval vernosť Amerike.
Dilema Čechoameričana
Komunisti by boli preto najradšej, keby sa Švejnar občianstva vzdal. Jemu sa to však nepozdáva. „Tak ďaleko, či sa amerického občianstva vzdám, alebo nie, by som zatiaľ nešiel,“ reagoval včera Švejnar. Jeho americká manželka Kathy mu to však odporučila. Podľa nej „Česi a Češky by nemuseli prijať dobre, keby ich prezident mal dvojaké občianstvo“.
Švejnar sa bráni a tvrdí, že dvojaké občianstvo malo v histórii Česka viacero českých politikov. Švajčiarske občianstvo má popri českom napríklad šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a jeho predchodca Jan Kavan nemal problém so svojím britským pasom.
Pestrofarebný kandidát
Švejnar medzitým nepríjemne prekvapil viacerých svojich spojencov. Zelených zarazila jeho podpora jadrovej energetike, proti ktorej bojujú. Ľudovcov zasa jeho schvaľovanie adopcie homosexuálnymi pármi, čo možno nevyžehlí ani jeho stretnutie s kardinálom Miloslavom Vlkom. Jeho fotku umiestnil i na svoju webovú stránku svejnarprezidentem.cz. Nuž a sociálnym demokratom sa nepáčilo, že Švejnarova manželka nevie po česky.
Čechoameričan sa poriadne zapotil i v televízii Prima, kde pred pár týždňami odpovedal na otázky z českej histórie a kultúry prevzaté zo stránky svojho súpera. Aj keď si nepočínal najhoršie, napríklad na otázku, čo je napísané na prezidentskej štandarde zareagoval pokojným „Budem sa musieť informovať.“ Švejnar svoju prezidentskú kampaň poňal po americky – sputil novú webovú stránku a vyšiel do českých a moravských miest, lebo „Česká republika nie je Praha“. Jeho mottom je Čech, ktorý uspel vo svete.