BRATISLAVA. Premiér Robert Fico strávil v stredu večer na recepcii kubánskej ambasády približne hodinu a pol. Popíjal mojito, fajčil cigaru a istý čas sa dôverne rozprával aj s veľvyslancom Davidom Paulovichom Escalonom.
Premiér sa ho neopýtal na ľudské práva, ani na nedávne vyhostenie dvoch Slovákov. „Riešili sme všetko možné. Je to normálna recepcia, ktorá nedáva veľký priestor na politické rozhovory,“ povedal Fico po odchode z reštaurácie Malecón.
VIDEO: Rozhovor s kubánskym veľvyslancom
KAMERA: Lukáš Kodoň
Dzurinda zničil vzťahy s Kubou
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš nepovažuje Ficovu účasť na recepcii za vhodnú. Pripomenul, že z ostrova nedávno vyhostili dvoch Slovákov, a preto by on do Malecónu nešiel. „Videli ste predsedu strany Smer, ktorý sa netají svojimi ľavicovými názormi,“ povedal novinárom Kubiš.
Kubánsky veľvyslanec neskôr potvrdil, že s premiérom riešil najmä podpis dohody o ekonomickej spolupráci. „Hovorili sme o tom, ako obnoviť vzájomné vzťahy, ktoré zničila predošlá vláda, ktorá mala proamerické postoje,“ povedal Paulovich na adresu vlády Mikuláša Dzurindu. Kritizoval aj slovenské mimovládne organizácie, ktoré za americké peniaze rozbíjajú kubánsku revolúciu.
Facka disidentom
Podľa diplomata Martina Bútoru na podobné akcie premiéri nechodia, ale posielajú nižších zástupcov. „Už len to, že takto vysoko postavený politik členskej krajiny únie prišiel na recepciu, je vyjadrením určitého postoja,“ hovorí bývalý veľvyslanec v Spojených štátoch. Podľa neho dal Fico svojou účasťou na recepcii facku všetkým kubánskym demokratom. „Premiér mal reagovať, zastať sa dvoch vyhostených občanov. Otvára sa otázka, nakoľko vôbec reprezentuje záujmy slovenských občanov.“
Mimovládne organizácie Nadácia Pontis a Človek v ohrození včera poslali Ficovi list, v ktorom ho upozornili na porušovanie ľudských práv na Kube. „Účasť na oslave považujeme za vyjadrenie súhlasu s režimom, ktorý bol na Kube nastolený revolúciou v roku 1959,“ píše sa v stanovisku.
Aktivisti premiérovi pripomenuli, že ak by kubánske štandardy platili na Slovensku, vyše polovica členov jeho vlády by skončila vo väzení.
Prišiel Ševc aj Chmelár
Na večierok prišiel aj šéf komunistov Jozef Ševc, predseda Olympijského výboru František Chmelár, šéf TV Markíza Václav Mika i hovorca prezidenta Marek Trubač. „Ja neodobrujem žiadny režim, ja som bol navštíviť priateľov a na recepcii som mal svojich dobrých známych,“ tvrdil Trubač pre agentúru SITA.
Európska únia v roku 2005 uvoľnila diplomatické sankcie voči Kube na nátlak španielskych socialistov. Stále však platí spoločné stanovisko, počas ktorého by mali všetci únijni politici pri stretnutí s predstaviteľmi režimu otvoriť otázku dodržiavania ľudských práv na Kube.
Hovorili sme o tom, ako obnoviť vzájomné vzťahy, ktoré zničila predošlá vláda, ktorá mala proamerické postoje.
David Paulovich Escalon, kubánsky veľvyslanec