Národný park sa rozpredáva

Dzurindova vláda predávala lesníkom horárne v národných parkoch, Ficova pozemky. Medzi kupcami lukratívnych nehnuteľností je napríklad riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u a jeho kolegovia.

Horáreň riaditeľa lesov TANAP­u Petra Lišku.Horáreň riaditeľa lesov TANAP­u Petra Lišku. (Zdroj: SME)

Dzurindova vláda predávala lesníkom horárne v národných parkoch, Ficova pozemky. Medzi kupcami lukratívnych nehnuteľností je napríklad riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u a jeho kolegovia.

BRATISLAVA. Vláda predala šéfovi Štátnych lesov TANAP Petrovi Líškovi pozemok pod jeho horárňou v Novej Polianke na území Tatranského národného parku po 734 korún za štvorcový meter. K horárňam sa lesníci dostali ešte za Dzurindovej vlády.

Rovnakým uznesením v októbri predala súčasná vláda pozemky aj ďalším lesníkom. Všetci zaplatili viac ako Líška - asi 1400 až 2000 korún za štvorcový meter. Ochranári hovoria o skrytej privatizácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh vláde predložil dnes už bývalý minister Miroslav Jureňa z HZDS. Argumentoval, že ide o prebytočný majetok, lebo „stavby, ktoré na pozemkoch stoja, nie sú v správe organizácie, ale tá znáša zaťaženie daňou z nehnuteľnosti“. Jureňa hovoril, že peniazmi z predaja nepotrebného majetku lesov chce dotovať poľnohospodárov. „Nejde o privatizáciu, ale len o odplatný prevod prebytočného majetku štátu,“ povedal Stanislav Háber z tlačového odboru ministerstva.

Hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová neodpovedala, kedy a za koľko kúpil horáreň Liška a ďalší lesníci. Lišku sa nám nepodarilo zastihnúť doma a nezdvíhal ani mobilný telefón. Za pozemok, ktorý má 1013 štvorcových metrov, zaplatil 740-tisíc korún.

Lesník Pavol Král za pozemok s rozlohou 490 štvorcových metrov, zaplatil 730-tisíc korún. Horáreň kúpil pred rokom, hovorí, že asi za 350-tisíc. „Bola to cena určená znaleckým posudkom, dom mal asi 150 rokov, padal nám na hlavu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vláda predala aj pozemky pod dvoma bytovkami majiteľom by­tov. Jeden z nich, Otto Hlaváč, hovorí, že ide o bývalých zamestnancov, on v Lesoch pracoval 40 rokov. Pozemok pod kolibou pri Štrbskom plese, ktorý má 400 štvorcových metrov, dostala firma Tatranova, za 830-tisíc korún. S majiteľom sa nám nepodarilo spojiť.

S predajmi sa začalo, keď ministri vlády Roberta Fica zrušili uznesenie predošlej vlády z januára 2006, ktorým pred predčasnými voľbami zastavila všetky privatizácie a predaje.

Predaje kritizujú ochranári

„Nie je to protizákonné, ale je to nemorálne, lebo ceny sú podozrivé,“ hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk. Neetický je podľa neho najmä predaj riaditeľovi Štát­nych lesov TANAP-u. „Je štatutárom, takže si horáreň a pozemok vlastne predal sám.“

SkryťVypnúť reklamu

Predaje kritizuje aj bývalý riaditeľ správy parku Tomáš Vančura. „Cieľom by malo byť, aby štát vlastnil čo najviac pozemkov v národnom parku, je poľutovaniahodné, ak sa po skoro 60 rokoch jeho existencie, úze­mia naopak predávajú do súkromných rúk.“ Zaujímalo by ho, kde lesy ubytujú o pár rokov nových zamestnancov, keď súčasným odpredajú horárne.

Simon vysvetľuje

Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK hovorí, že vznikol materiál, ktorý určil, čo z majetku lesy potrebujú. „Predávať sa má nepotrebný majetok. Ak trebárs získali les urbárnici, ako sa to stalo v Tatrách s lesmi, ktoré dostalo mesto Kežmarok a v lese je horáreň, štát sa o ňu nemá prečo starať.“

Nemalo by sa však podľa neho postupovať tak, že si horáreň kúpia len niektorí lesníci. „Ak predávame predajme každému. Ak predáme dvom-trom, vzbudzuje to čudný dojem.“

SkryťVypnúť reklamu

Je štatutárom, takže si horáreň a pozemok vlastne predal sám.

Juraj Lukáč, Lesoochranárske združenie Vlk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 200
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 599
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 381
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 854
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu