WASHINGTON, BRATISLAVA. Predstavme si hypotetickú situáciu. Americkí agenti z FBI sú na stope novej teroristickej bunky pôsobiacej v Spojených štátoch. Jej členovia sa práve telefonicky chystajú dohodnúť o mieste pripravovaného útoku, keď agentovi zaznamenávajúcemu rozhovor zrazu „ohluchne“ telefón. FBI nezaplatila včas účet.
Aj keď to znie absurdne, takýto prípad nemusí byť ďaleko od reality. Pracovníci Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) patria síce medzi najlepších expertov na terorizmus či špionáž, v účtovnícte však majú slabiny. Hovorí to aspoň správa ministerstva spravodlivosti, ktorá skúmala ich finančný manažment. Podľa nej pracovníci agentúry z tisíc skúmaných prípadov za viac ako polovicu nezaplatili účty včas, respektíve vôbec.
Miznú aj notebooky
„Zistili sme aj to, že v mnohých prípadoch viedlo neskoré zaplatenie účtov k odpojeniu linky a straty dôkazov FBI,“ hovorí sa v správe, ktorú vo výrazne skrátenej verzii uverejnili minulý týždeň. Problémy s telefónmi mal aj úsek, ktorý vyšetruje najcitlivejšie kriminálne činy. Minimálne v jednom prípade bolo vyšetrovanie pre neskoro zaplatené účty zastavené.
Správa tiež tvrdí, že v jednej kancelárii sa nedoplatky za telefón vyšplhali až na 66 tisíc dolárov (viac ako jeden a pol milióna korún). Audit nasledoval po tom, čo v roku 2006 ukradol jeden zamestnanec FBI 25tisíc dolárov. Viackrát sa tiež v minulosti stalo, že z agentúry zmizli notebooky či zbrane.
Pokrytecké spoločnosti?
Riaditeľ agentúry Robert Mueller (na snímke Reuters) prostredníctvom asistenta sa bránil, že odpočúvania boli prerušené iba párkrát a vážnejšie neohrozili vyšetrovanie jednotlivých prípadov. Sám však označil systém finančnej správy za zastaraný a sľubuje zmeny k lepšiemu.
Kritiku okrem choatického účtovníctva FBI si vypočuli aj telefonické spoločnosti. Tie sa označujú za „správnych vlastencov“, keď od nich vláda žiada odpočúvanie občanov bez povolenia.
Ich patriotizmus sa však podľa hovorcu Americkej únie občianskych práv končí, pokiaľ nemajú v pošte šeky za účty.