NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zámer kanadskej firmy Ultra Uranium ťažiť urán v lokalitách Selec a Kálnica v pohorí Považský Inovec neďaleko Trenčína a Nového Mesta nad Váhom vyvolal mnoho negatívnych ohlasov.
Strana zelených na svojej internetovej stránke tvrdí, že ak Kanaďania začnú v tejto oblasti ťažiť urán, ocitne sa v bezprostrednom ohrození života približne 100tisíc obyvateľov. Petíciu proti ťažbe uránu na Slovensku už podpísalo viac ako 54tisíc ľudí.
Firma Ultra Uranium zatiaľ nezískala povolenie na ťažbu, iba na prieskumné vrty.
Samosprávy sú proti
Prieskumy a následnú ťažbu odmietajú aj samosprávy. Primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský hovorí, že mesto na ťažbu uránu nie je odkázané, pretože táto lokalita má iné tradície. V okolí sa nachádzajú mnohé kultúrne a historické pamiatky. Podľa neho prioritou by mal byť rozvoj turizmu.
Pred rokmi ťažbu zastavili
Geologický prieskum v pohorí Považského Inovca pre potreby vtedajšieho Sovietskeho zväzu sa na území Kálnice a Selca robil pred viac ako tridsiatimi rokmi.
Peter Nováčik z občianskeho združenia Brečtan povedal, že sa urobilo 339 prieskumných vrtov, vybudovali dve prieskumné štôlne v Kálnici a jednu v Selci v celkovej dĺžke asi tritisíc metrov.
V roku 1984 ťažbu a prieskum zastavili pre nízke ceny uránu na svetových trhoch.
Prieskumné práva
Keď cena stúpla, začala sa pred dvomi rokmi o toto prieskumné územie zaujímať kanadská firma Ultra Uranium so sídlom vo Vancouveri. V roku 2005 získala právoplatné rozhodnutie ministerstva životného prostredia na prieskumné územie, ktoré v tomto roku rozšírili o ďalších 13 štvorcových kilometrov južným smerom, až po obec Hôrka nad Váhom.
Prieskumné práva na ťažbu pôvodne vlastnil Jozef Komoň, vlani v júni ich previedol na spoločnosť Beckov Minerals, ktorá je vlastne slovenským zástupcom kanadskej firmy Ultra Uranium z Vancouveru. Konateľkou firmy je Zdenka Komoňová.
Pre agentúru SITA Komoň povedal, že prieskum by mal trvať ešte šesť rokov, až potom spoločnosť podľa aktuálnej situácie na trhu zváži výhodnosť ťažby a prípadne o ňu požiada. „Kanaďania neveria údajom starším ako desať rokov,“ vysvetľuje Komoň nové prieskumy.
Nebezpečenstvo
Aktivisti upozorňujú, že uránové bane môžu pre ľudí aj pre okolitú krajinu predstavovať nebezpečenstvo. Najväčšie riziko predstavuje narábanie s rádioaktívnym materiálom. Pri ťažbe a spracovaní uránovej rudy sa uvoľňuje rádioaktívny plyn radón, ktorý je podľa expertov druhou najvážnejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc hneď po fajčení.
„Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity. V uránovej hlušine sú však prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy,“ povedal hovorca hnutia Greenpeace Juraj Rizman.
Ťažba by podľa nich mohla mať katastrofálne následky na rozvoj celého Trenčianskeho kraja.
Chránené územia
V oblasti, kde chce firma Ultra Uranium ťažiť, sa nachádzajú tri významné prírodné chránené územia. Mnoho ľudí tam chodí na turistiku, lyžovačku alebo tam vlastní rekrečné chaty. Okrem toho je tam aj niekoľko prameňov minerálnej vody.
Podľa Rizmana obrovské environmentálne riziko predstavuje aj použitie kyseliny sírovej pri spracúvaní uránu. „Zo zahraničných skúseností vyplýva, že problematický a mimoriadne finančne náročný je odpad a likvidácia háld a odkalísk, ktoré po ťažbe a spracovaní uránu zostávajú v regióne,“ dodáva.
Aj ďalšie firmy chcú na Slovensku ťažiť urán
Greenpeace chce preto využiť čas na informovanie verejnosti o rizikách, ktoré ťažba uránu prináša, a apelovanie na kompetentných, aby ťažba potrebné povolenia nedostala.
„No nielen proti ťažbe v Považskom Inovci, ale aj v iných slovenských lokalitách. Ďalšie kanadské firmy chcú totiž ťažiť urán na východnom Slovensku, napríklad v Jahodnej pri Košiciach alebo Kluknave pri Krompachoch,“ hovorí Rizman.
Autor: Andrej Križan