PEKING, BRATISLAVA. Dve najľudnatejšie krajiny sveta, v ktorých žije spolu 2,4 miliardy obyvateľov, teda asi tretina ľudstva, našli spoločnú reč. Aspoň tak to vyzeralo na trojdňovej návšteve indického premiéra Manmóhana Singha v Pekingu.
Biznis a jadro
Jeho stretnutiam s čínskymi partnermi dominovali témy hospodárskej a jadrovej spolupráce. Práve obchod zbližuje tieto dve ázijské veľmoci najviac.
Podľa bilancie z minulého roku ich vzájomné obchodovanie vzrástlo o viac než o polovicu a dosiahlo skoro 39 miliárd dolárov. V najnovšej dohode sa zaviazali, že v roku 2010 to už bude 60 miliárd dolárov.
A to všetko napriek vzdialeným názorom na také citlivé témy ako Tibet. Jej exilovú vládu, ktorá je v Číne prenasledovaná, má najväčšie útočisko v Indii a sídli v Dharamsale.
Sporným bodom medzi obomi krajinami ostáva aj pohraničné územie, v ktorom si Čína nárokuje časť indického severovýchodného štátu Arunáčalpradéš. Číne sa nepozdáva indické koketovanie so Spojenými štátmi, Japonskom či Austráliou. Sama dáva prednosť skôr Rusku či moslimskému Pakistanu, s ktorým si naopak hinduistická India veľmi nerozumie. Díllí znepokojuje, že Peking dodáva Islamabadu svoje zbrane.
Spoločné manévre
Napriek nezhodám sa už pred niekoľkými týždňami v provincii Jun-nan konalo prvé spoločné vojenské cvičenie Indie a Číny. Podľa Singha sa „India snaží o medzinárodnú spoluprácu, a to aj s Čínou, na poli mierového využitia jadrovej energie“.
Verím, že budeme partnermi, nie rivalmi.
Wen Ťiapao, čínsky premiér
Autor: Petra Jandová