Kým demokrati kampaň v Michigane vypustili, medzi republikánmi prebehol ostrý súboj medzi Romneyma McCainom.
DETROIT, BRATISLAVA. Všetky americké médiá včera sústredili svoju pozornosť do Michiganu. Republikánski voliči tam v primárkach rozhodovali, či pomôžu v súboji o prezidentskú nomináciu exguvernérovi Massachusetts Mittovi Romneymu alebo dajú prednosť senátorovi z Arizony Johnovi McCainovi.
Najmä o ekonomickej kríze
Michigan na stredozápade Ameriky pri veľkých jazerách sa stal prvým primárkovým štátom, kde v kampani úplne dominovala ekonomika. Tento štát totiž pre kolaps automobilového priemyslu čelí kríze už niekoľko rokov. A do slovníkov kandidátov sa preto vkradlo strašidelné slovo: recesia.
Ekonomické problémy zasiahli Michigan zo všetkých 50 štátov asi najtvrdšie. Tri najväčšie americké automobilky zatvárajú v oblasti jednu fabriku za druhou. Od roku 2000 stratilo v týchto závodoch prácu takmer 200-tisíc ľudí. Len pred týždňom spoločnosť General Motors oznámila, že prepustí ďalších zamestnancov továrne v Ypsilanti.
Aj hypotekárna kríza, v ktorej sa americký realitný trh zmieta, tiež zasiahla Michigan viac ako inde. Ocitol sa v top sedmičke štátov, kde hlásia najviac realitných exekúcií. Nezamestnanosť tam dosahuje 7,5 percenta, čo je o polovicu viac než národný priemer.
Ekonomická kríza sa prejavila aj v bežnom živote najväčšieho mesta Michiganu. Automobilová metropola Detroit minulý rok získala titul hlavného mesta vrážd. Ďalšie michiganské mesto Flint na tom nebolo oveľa lepšie.
Michigan je však iba mikrokozmom toho, čo Ameriku možno čaká vo veľkom. Nastupujúca recesia sa preto stáva jednou z hlavným tém amerických volieb. Inflácia rastie najväčšou rýchlosťou za posledné tri desaťročia. Rastie aj nezamestnanosť, realitný trh je v kolapse.
Demokrati na koni
Nehovoriac o rastúcom federálnom dlhu, úverových problémoch Američanov a deficite verejných financií, ktoré zanechá Bush. Priemerný Američan si už nemôže dovoliť nakupovať ako kedysi, čo vyvoláva ekonomický domino efekt.
Pre demokratických kandidátov je recesia dobrou témou, niečo s čím si môžu do Busha kopnúť a hovoriť o svojich nápadoch – pomoci ľuďom, ktorým hrozí, že sa z nich stanú bezdomovci či milionárskej dani. Republikáni to majú ťažšie, tí nemajú radi vládne intervencie a chcú znižovať dane.
Mitt Romney, ktorý rád rozpráva o svojich podnikateľských úspechoch, sľuboval pomoc Michiganu, ako sa len dalo. Mohlo mu pomôcť, že jeho otec George bol v 60. rokoch guvernérom Michiganu a šéfom korporácie American Motors. Plány mormonského kandidáta však mohol skaziť senátor john McCain. Voliči v Michigane sú veľmi rôznorodí a to mu mohlo vyhovovať.
Programy republikánov
Rudy Giuliani: Podporuje privatizáciu dôchodkového systému a volá po znižovaní daní.
John McCain: Čiastočne podporuje Bushovu daňovú politiku a privatizáciu penzijného systému.
Mitt Romney: Ohľadom dôchodkového systému sa jasne nevyjadril a je za zníženie daní.
Mike Huckabee: Chce radikálnu reformu daňového systému a je za privátne sporenie na dôchodky.