RÍM, BRATISLAVA. Vláda Romana Prodiho prežila v Taliansku za dvadsať mesiacov až 31 hlasovaní o dôvere. Stredoľavej koalícii strán, ktorým k dohode o spolupráci pomohla túžba vyhodiť zo sedla Silvia Berlusconiho, však tentoraz hrozí reálny rozpad.
Keď v stredu v Palazzo Montecitorio, kde sa schádzajú talianski poslanci, podal demisiu minister spravodlivosti Clemente Mastella, deväťčlenná koalícia bola len na krok od kolapsu. Šéf kresťanskej Únie demokratov pre Európu (UDEUR) oznámil odchod z rezortu spravodlivosti po tom, ako súd nariadil pre jeho manželku Sandru Lonardovú domáce väzenie.
Druhá korupčná kauza
Dôvod znel šokujúco. Lonardovú, predsedníčku regionálneho úradu v Campanii, vyšetruje polícia spolu s ďalšími dvadsiatimi členmi manželovej strany pre podozrenie z korupcie. Na zozname obvinených nechýba ani Mastellovo meno.
Predseda katolíckych centristov je podozrivý, že spolu so svokrom svojho syna Carlom Cammilerim prinútil predsedu regiónu Campania Antonia Bassolina, aby na post šéfa národného zdravotného centra v Benevente dosadil člena jeho strany. Mastella obvinenia odmieta a celú kauzu označil za útok na svoju osobu a rodinu.
Aj keď premiér Prodi najprv demisiu svojho ministra neprijal, včera ju už podpísal taliansky prezident a z Prodiho sa stal dočasne minister spravodlivosti. Jeho nová úloha mu však v súčasnej situácii môže byť skôr na ťarchu.
Mastella naposledy čelil obvineniam zo zneužitia fondov Európskej únie práve v Campanii. Do tohto prípadu mal byť údajne zapletený aj Romano Prodi. Mastella sa podľa ministra Antonia Di Pietra údajne snažil vymeniť prokurátora, ktorý prípad vyšetroval. Prodi vtedy Mastellu podržal.
Boj o volebný zákon
Dnes je situácia iná. Mastella sa už dlhšie vyhrážal, že opustí vládu, ak prejde nový volebný zákon, ktorý má okrem iného zvýšiť hranicu potrebnú na vstup do parlamentu, čo by znevýhodnilo malé strany, akou je kresťanská únia. Koalícia je však v tejto otázke blízko k dohode s opozíciou a ústavný súd práve v stredu odobril referendum, v ktorom by Taliani mali o zmene volebného systému rozhodnúť.
Pre Prodiho, ktorý má v Senáte tesnú väčšinu dvoch hlasov, sú traja senátori strany UDEUR kľúčoví. Mastella včera vyjadril premiérovi podporu, aj keď dodal, že vo vláde už nie sú. „Budeme podporovať vládu zvonku, ale budeme viac požadovať,“ citoval denník la Repubblica exministra Mastellu.
Jeho rezignácia všetko skomplikovala. Ak volebný zákon prejde, vláda padne na Mastellovi, ak neprejde, koalíciu môže rozbiť populárny šéf Demokratickej strany Walter Veltroni. Predčasné voľby by ho mohli katapultovať až do kresla premiéra.
Dúfam, že moja obeta poslúži na zmierenie politiky so súdnictvom.
Clemente Mastella, taliansky exminister spravodlivosti