BOGOTA, BRATISLAVA. Už roky zadržiava viac ako sedemsto rukojemníkov ľavicová gerila Ozbrojené revolučné sily Kolumbie (FARC). Teraz sa k nim čo najbližšie snaží dostať Červený kríž. Medzi unesenými sú okrem Kolumbijčanov aj Američania, Venezuelčania, ale aj bývalá kandidátka na prezidenta Ingrid Betancourtová, ktorá má aj francúzske občianstvo.
Mnohí z nich podľa najnovších správ potrebujú neodkladné lekárske ošetrenie. Rukojemníci, ktorých rebeli väčšinou unášajú pre výkupné alebo nimi vydierajú vládu, sú nútení pešo putovať kolumbijskou džungľou. Viacerých pritom musia prenášať v sieťach (hamacách), lebo sami nedokážu chodiť.
Kolumbijská vláda aj preto v noci na včera znovu vyzvala gerilu, aby k zajatcom pustila ľudí z Červeného kríža. O to sa snaží aj katolícka cirkev, ktorá včera vyhlásila, že je s rebelmi v kontakte a je vraj blízko k tomu, aby zdravotníkov k chorým dostala.
„Nie je to fyzická bolesť, čo nás zraňuje, ani reťaze na krku, ani choroby, čo nás neustále trápia. Je to mentálna agónia, ktorú spôsobuje iracionalita tohto všetkého,“ napísal v liste policajt Luis Mendieta, ktorého rebeli väznia už deväť rokov.
Kolumbijčania už neveria
Z jeho listu čítali v Rádiu Caracol po tom, čo ho z džungle vyniesla bývalá senátorka Consuelo Gonzálesová. Tú spolu s političkou Clarou Rojasovou minulý týždeň rebeli po vyjednávaní s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom prepustili zo zajatia. „Toľko som plakala, až sa mi zapálili oči,“ povedala AP policajtova manželka Maria Teresa Mendietová, ktorá o ňom už roky nič nevedela. Prvýkrát sa jej manžel ozval po piatich rokoch zajatia. Vtedy písal, že trpí tropickou chorobou, ktorá ho núti už päť týždňov loziť po štvornožky.
Väčšina Kolumbijčanov je však skeptická, čo sa týka prepustenia ďalších zajatcov. Rojasovú aj Gonzalesovú pustili po šiestich rokoch. Podľa korešpondenta BBC Jeremyho McDermotta len preto, aby vyvinuli medzinárodný tlak na prezidenta Alvara Uribeho.
FARC, inšpirované kubánskou revolúciou, chceli v krajine pôvodne zaviesť marxizmus. S vládou bojujú už viac ako 40 rokov. Ozbrojená skupina má vo svojich radoch viac ako 16-tisíc členov a je veľmi bohatá.
Zázračné úlovky
Väčšinu peňazí získava z obchodu s drogami a z únosov ľudí. Medzi najčastejšie praktiky patrí takzvaná pesca milagrosa (zázračný úlovok). Rebeli pri nej postavia na ceste zátarasy a kontrolujú autá. Pomocou najmodernejších techník si z dokladov odchytených zistia, či sú pre nich výhodní. Cudzincov, bohatých a známych ľudí naložia do autobusu a odvezú do džungle.
Potom si pýtajú výkupné alebo ústupky od vlády. Gerila tiež unáša deti, za ktoré má takmer isté peniaze. Viackrát sa stalo, že naraz uniesli celú skupinu ľudí z kostola alebo reštaurácie.