Hypotekárny boom bude pokračovať

V tomto roku Slovensko vstúpilo do druhého desaťročia poskytovania hypotekárnych úverov. Začiatky boli nesmelé, ale v posledných rokoch sme svedkami mohutného rastu objemu poskytnutých hypoúverov. A ani napriek špekuláciám, čo spraví americká hypotekárna

kríza s inými trhmi, by to u nás v roku 2008 nemalo byť inak.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska ku koncu novembra 2007 uzatvorili banky už viac ako 110 000 zmlúv o hypotékach za viac ako 113 miliárd korún. Od januára do konca novembra vzrástol objem schválených hypoúverov o takmer 27 percent. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v tomto roku.

Už niekoľko rokov sa Slováci stále viac a viac zadlžujú. A úvery na bývanie majú na zadlžovaní najväčší podiel. Tento trend podporuje neutíchajúci dopyt po bývaní a stabilita úrokových sadzieb. V minulom roku hypotekárny boom podporila aj štátna bonifikácia úverov pre mladých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne dopyt po nehnuteľnostiach

"Aj v tomto roku by sme mali byť svedkami silného záujmu o úvery pre retailových klientov, kde naďalej budú prevládať úvery na bývanie," mieni hovorkyňa VÚB Alena Walterová. Rozhodujúcim faktorom bude vývoj na trhu s nehnuteľnosťami a dlhodobejšie očakávania vývoja cien nehnuteľností. V najbližšom období sa trend nezmení a teda dopyt po nehnuteľnostiach a tiež úveroch na bývanie sa pravdepodobne neoslabí. "Predpokladáme, že počet i objem úverov na bývanie narastie v tomto roku o zhruba tridsať percent," dodáva.

Aj podiel bonifikovaných úverov v porovnaní s minulým rokom by sa mal zmeniť len minimálne. Na jednej strane postupne rastie priemerná mzda v národnom hospodárstve, čo by malo zvyšovať okruh žiadateľov s nárokom na bonifikáciu, no tento rast zmierňujú zvyšujúce sa ceny bytov.

SkryťVypnúť reklamu

K rastu úverov by vo všeobecnosti mal aj naďalej prispievať rast ekonomiky a príjmov domácností, ako i široká ponuka a dostupnosť úverov zo strany bánk. O tom, že stále existuje priestor pre rast úverov na bývanie, svedčí porovnanie veľkosti hypotekárneho dlhu k HDP. Kým na Slovensku je tento podiel len asi desať percent, v krajinách pôvodného zoskupenia EÚ (pätnásť krajín) je to asi päťdesiat percent. Na finančné trhy krajín západnej Európy však doliehajú dôsledky hypotekárnej krízy z USA. Problémy už majú aj investičné banky z iných kontinentov, ktoré nakupovali cenné papiere naviazané na americké hypotéky. Veľa sa špekuluje o tom, či môže hypotekárna kríza z Ameriky ovplyvniť aj náš trh.

Hypotekárna kríza v USA

Bezprostrednou príčinou hypotekárnej krízy v Spojených štátoch bol rast úrokových sadzieb. Ten zapríčinil, že úrokové sadzby pre tridsaťročné fixné hypotéky dosiahli v USA maximá. V novembri 2007 to bola rekordná priemerná sadzba 6,2 percenta. Ešte v druhej polovici roku 2004 sa pritom úroky na hypotékach blížili k dvom percentám.

SkryťVypnúť reklamu

Odhaduje sa, že úrokové sadzby dvoch až dva a pol milióna hypoték v hodnote 600 miliárd dolárov by mali vzrásť z úvodnej výhodnej sadzby na vyššiu. Počet dlžníkov, ktorí hypotéky nie sú schopní splácať rastie a počet žiadateľov o hypotéky je v USA na najnižšej úrovni od konca roku 2006. Podľa agentúry AP tam ceny domov poklesli počas minulého roku takmer o dve percentá. Vláda sa dohodla s hypotekárnymi spoločnosťami na zmrazení úrokových sadzieb pre vlastníkov domov, ktorí majú problémy so

splácaním dlhu.

U nás sa rast úrokov nečaká

Situácia na Slovensku v očakávaní úrokových sadzieb pre rok 2008 je však iná. NBS v zverejnenej strednodobej predikcii (z vlaňajšieho októbra) oproti predchádzajúcim odhadom mierne zvýšila odhad inflácie na rok 2008. Regulované ceny vzrástli od 1. januára, ceny pohonných hmôt rastú tiež.

SkryťVypnúť reklamu

"Keďže rast inflácie by mal byť ovplyvnený skôr nákladovými položkami - dopytové tlaky sú podľa NBS stále nízke - centrálna banka by nemala na tento stav reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb," myslí si analytik VÚB Martin Lenko. V základnom scenári analytici VÚB predpokladajú, že po potvrdení splnenia maastrichtských kritérií a fixácii kurzu koruny oproti euru pristúpi NBS na začiatku leta k zníženiu základnej úrokovej sadzby na štyri percentá.

Slovenské kľúčové úrokové sadzby by sa tak vyrovnali s úrokovou sadzbou Európskej centrálnej banky (ECB).

V tomto scenári by mali slovenské trhové úrokové sadzby (a teda aj úrokové sadzby hypoúverov) počas druhého štvrťroka 2008 mierne klesať. Ak by však ECB pristúpila k zvýšeniu oficiálnych úrokových sadzieb v eurozóne, úrokové sadzby na Slovensku by podľa Lenka ostali nezmenené. Priemerná úroková sadzba by tak mala zostať pod úrovňou sedem percent.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku úroky porastú

Odhady zverejnené v českej dennej tlači hovoria o inom vývoji v Česku ako u nás. Mesačná splátka z miliónového hypoúveru na dvadsať rokov môže v tomto roku v Česku stúpnuť o dvetisíc korún, zo šesť na osemtisíc korún, odhadujú české Hospodárske noviny. Dôvodom sú rastúce bankové úroky. Majitelia domov a bytov musia pozorne sledovať situáciu v ekonomike a úroveň úrokov na hypotéky v bankách. Teda aspoň vo chvíli, keď im bude končiť fixácia úrokových sadzieb. Takáto situácia sa môže týkať asi tretiny z 320 tisíc ľudí, ktorí v Česku splácajú hypotekárne úvery.

Priemerná úroková sadzba hypoték v Česku na konci minulého roku bola 5,3 percenta, analytici očakávajú jej rast v tomto roku na 7,3 percenta. To bude veľmi nepríjemné pre nových žiadateľov o hypotéku. Ale aj pre ľudí, ktorí získali hypotéku v minulosti, napríklad za výhodných podmienok v roku 2003 pod úrovňou piatich percent, a v tomto roku im končí fixovanie úrokových sadzieb.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani poskytli banky v Čechách hypotéky 80 000 žiadateľom. V roku 2006 ich bolo 67 000. V tomto roku sa očakáva pokles žiadateľov oproti minuloročnému rekordnému roku. Okrem rastu úrokov k tomu prispeje aj rast cien bytov a vyššia daň z pridanej hodnoty.

Vladimír Ješko, Braňo Ondrášik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 187
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 563
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 035
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 895
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 499
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 136
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu