REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Všetko, čo chcel v živote robiť, bolo hrať šach. Napokon sa jeho kariéra skončila „zápasom storočia“ so sovietskym šachovým veľmajstrom Borisom Spasským v roku 1972. Titul majstra sveta mu odňali o tri roky neskôr, keď ho odmietol obhájiť.
Bobby Fischer (64) zomrel vo štvrtok v nemocnici v Reykjavíku na zlyhanie ľadvín. Na Islande žil od roku 2005, kde mu tamojšia vláda udelila občianstvo a zachránila ho pred vydaním do Spojených štátov z Japonska.
Porušenie sankcií
Fischer bol zázračným dieťaťom Ameriky. Mozart šachu mu hovorili už od šiestich rokov. Doskovej hre sa venoval od raného detstva a v roku 1958 sa ako 14–ročný stal najmladším majstrom USA. Pred titulom svetového šampióna vyhral 20 turnajov za sebou, čo je najdlhšia víťazná šnúra v histórii.
Z amerického hrdinu a ikony studenej vojny sa však v 90. rokoch stal ostrý kritik politiky Bieleho domu, štvanec a persona non grata. Nielenže sa vzdal svojho občianstva, ale požiadal aj editorov Encyclopedia Judaica, aby vymazali zmienky o jeho židovskom pôvode.
Fischer sa dostal do konfliktu s americkými úradmi po tom, ako sa v roku 1992 zúčastnil na repríze slávneho zápasu so Spasským v bývalej Juhoslávii, na ktorú boli uvalené medzinárodné sankcie a Američania mali na jej územie vstup zakázaný.
Fischer žil odvtedy v Maďarsku a neskôr v Japonsku. V roku 2001 reagoval vo filipínskom rádiu na teroristický útok na Spojené štáty slovami „to je vynikajúca správa“.
Fischer tvrdil, že je obeťou židovského sprisahania a okrem popierania holokaustu poburoval verejnosť aj výrokmi o skoncovaní so „židovským vplyvom v americkej vláde“.
Zasľúbený Island
V roku 2005 Fischera zadržali japonské imigračné úrady, keď cestoval na neplatný pas na Filipíny. Napriek sobášu s Japonkou Miyoko Watai ho vláda chcela vydať do Spojených štátov. Nakoniec ho zachránil Island, ktorý šachista svojím slávnym víťazstvom nad Spasským preslávil. Reykjavík mu vystavil cestovný pas.
Aj keď sa do Spojených štátov nikdy nevrátil, doma ho mnohí stále považujú za jedinečného hráča a odpustili mu jeho prehrešky.
FOTO – REUTERS |