COLUMBIA, BRATISLAVA. Keď ide o špinu v americkej prezidentskej kampani, v Južnej Karolíne ste na správnom mieste. Tam zákerné triky vyhrávajú voľby. Dnes sa tu o priazeň voličov uchádzajú republikáni.
Kandidáti vo vzájomnom očierňovaní využívajú akúkoľvek metódu vrátane klamstva. „V Južnej Karolíne je politika už od koloniálnych čias akýmsi krvavým športom. Je to malý štát, každý sa tu pozná s každým, aj útoky sú tu veľmi osobné,“ vysvetlil New York Times miestny republikán Trey Walker.
Arizonský senátor John McCain vie, o čom to je. Útoky kampane Georgea Busha v roku 2000 ho stáli nomináciu. Tesne pred primárkami spochybňovali jeho sexuálnu orientáciu a zároveň ho obvinili, že je otcom mimomanželského černoška. Bola to lož, jeho manželka si pred sobášom s McCainom adoptovala sirotu z Bangladéša.
A história sa zvykne opakovať. Dnes ho očierňujú ako „vtáčika speváčika z Vietnamu“. Vraj, aby sa dostal z vojnového zajatia, severným Vietnamcom kadečo poprezrádzal. Aj preto jeho tím založil úderku, ktorá dáva veci na pravú mieru.
Za mnohými útokmi stoja priaznivci baptistického kazateľa Mikea Huckabeeho. Ani on sa však nevyhol špinavým útokom. „Dodrž svoje slovo – ak si ho vôbec pamätáš,“ hovorí Huckabeemu oponent Fred Thompson. Herec dostáva úder naspäť: vraj podporuje manželstvá homosexuálov. Mitt Romney zas minul v New Hampshire milióny na kampaň proti McCainovi. Vrátilo sa mu to. V Južnej Karolíne rozposielali na Vianoce pozdravy, v ktorých opisuje Boha ako polygamistu.
Demokrati, ktorí dnes súperia o voličov v Nevade (aj s republikánmi), budú na juhu bojovať o týždeň. Obamov tím, nielen tam, rieši klamlivé emaily, že je moslim a v Senáte prisahal na Korán.