BRATISLAVA. Daňová úľava, ktorá vyplýva z novely zákona o dani z príjmov, by sa ročne mohla týkať najviac 4150 z
55 323 zdravotných sestier, lekárov, pôrodných asistentiek a zubných lekárov. Iba toľko príslušníkov spomenutých povolaní sa môže za jeden rok vzdelávať cez špecializačné štúdiá.
„Mzdové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek je dlhodobo poddimenzované, a preto mnohé uvítajú aj takúto kompenzáciu,“ hovorí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Tvrdí, že priemerná mzda sestry na Slovensku za posledný štvrťrok 2007 predstavuje 12 010 korún, v prepočte 365 eur. Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, hovorí, že „mnohé sestry študujú na úkor dovoleniek alebo čerpajú náhradné voľno“, a tak sa ich príjmy znižujú, nehovoriac, že štúdium je náročné z časového i finančného hľadiska.
Lévyová tvrdí, že „vekový priemer sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku je 45 rokov, 28 percent zdravotníckych pracovníkov je v dôchodkovom veku“. Kým tu ročne na 100-tisíc obyvateľov denné vysokoškolské štúdium ukončia štyri sestry, v krajinách Európskej únie to je 31, dodáva. Na úbytku príslušníčok tohto povolania sa podieľa odchod za prácou.
Príklady
Lekár
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva priemerný mesačný zárobok lekára v roku 2006 predstavoval 34 519 korún. Ak si lekár, ktorý má takúto hrubú mesačnú mzdu, daňový základ zníži o 10-tisíc korún ročne, jeho celoročná daň z príjmov môže predstavovať okolo 48 360 korún. Teda o 1900 korún menej.
Zdravotná sestra
Ak hrubá mesačná mzda zdravotnej sestry predstavuje 16 382 korún, jej základ dane za celý rok môže byť 74 592 korún. Ak si z daňového základu odpočíta 3500 korún ročne, jej celoročná daň z príjmu môže byť okolo 13 507 korún, teda o 665 korún nižšia.
Autor: joč