Zdravotníci budú mať nižšiu daň

Poplatky za ďalšie štúdium si niektorí zdravotníci môžu odpočítať z príjmov. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že za jeden rok by daňové zvýhodnenie mohlo využiť 4150 osôb.

Zdravotníci môžu na daňových úľavách ročne zarobiť 1900 korún.Zdravotníci môžu na daňových úľavách ročne zarobiť 1900 korún. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA)

BRATISLAVA. Niektorí lekári, zubári, zdravotné sestry a pôrodné asistentky na Slovensku budú mať od tohto roka nižšiu daň z príjmov. Štát im umožní, aby si základ dane znížili aj o to, čo zaplatili za „špecializačné štúdium“ popri zamestnaní. Lekár si nemusí dať zdaniť až 10-tisíc a sestrička alebo asistentka 3500 korún ročne.

Parlament urobil ďalšiu výnimku medzi zamestnancami, keď začiatkom decembra nepriamo novelizoval zákon o dani z príjmov (novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvú výnimku urobil, keď do Zákonníka práce doplnil, že zdravotníci môžu za týždeň odpracovať o osem hodín viac ako ostatní zamestnanci. To platí od septembra. Od tohto roka sú na návrh ministra zdravotníctva rozdiely aj medzi samotnými zdravotníkmi.

Náklady môžu byť vyššie

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že za jeden rok by túto možnosť mohlo využiť tritisíc sestričiek, tisíc lekárov, 100 pôrodných asistentiek a 50 zubárov. Hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková pripomína, že vzdelávanie, súčasťou ktorého je špecializačné štúdium, je nevyhnutnou podmienkou na kvalitný výkon týchto profesií.

„Toto vzdelávanie si zdravotnícki pracovníci hradia aj z vlastných prostriedkov, čo je pre nich vzhľadom na súčasné mzdové ohodnotenie (najmä u sestier) neúmerne finančne zaťažujúce.“

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia zdravotníkov sa daňovému zvýhodneniu tešia. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová však poznamenáva, že im novela „len čiastočne kompenzuje vysoké náklady“ na to, čo musia v podstate celý život robiť, „ak chceme vykonávať svoje povolanie“. Tvrdí, že náklady na štúdium, ktoré odhaduje na sedemtisíc korún, „si sestry a pôrodné asistentky často hradia v plnej výške z vlastných zdrojov“.

Ostatní sú v nevýhode

Samotné ministerstvo práce, z iniciatívy ktorého zdravotníci môžu pracovať dlhšie ako ostatní zamestnanci, na návrh reagovalo výhradou, že je v rozpore s antidiskriminačným zákonom, „pretože zvýhodňuje jednu skupinu zamestnancov“. „Získanie odbornej spôsobilosti je podmienkou výkonu aj niektorých ďalších povolaní, napríklad učiteľa,“ pripomenulo pri pripomienkovaní ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Odbory rovno navrhli, aby sa daňové zvýhodnenie týkalo všetkých zdravotníckych zamestnancov. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay si myslí, že by to mohla byť „cesta, ako stabilizovať určité skupiny odborníkov pred migráciou mimo rezortu a mimo republiky“.

Ministerstvo zdravotníctva to odmietlo s odôvodnením, že „daňovo zvýhodňovaní sú zdravotnícki pracovníci, ktorých je v praxi nedostatok“.

Lévyová na to hovorí, že takúto kompenzáciu „ťažko môžeme považovať za nadpriemerne zvýhodňujúcu“ oproti iným zamestnancom v rezorte zdravotníctva. „Ak porovnáme príjem sestry a náklady spojené so zvyšovaním odbornosti, je 500 korún, ktoré môže získať, vysoká suma?“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 247
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 666
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 580
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 833
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu