BRUSEL. Európska komisia zajtra predstaví rozsiahly energeticko-klimatický balík návrhov, ktoré majú Európskej únii pomôcť naplniť jej ambiciózne ciele v boji s otepľovaním. Obsahovať bude aj to, o koľko by jednotlivé krajiny mali znížiť emisie skleníkových plynov a naopak, zvýšiť využitie obnoviteľných zdrojov energie.
Dá sa očakávať, že návrhy, ktoré budú musieť ešte schváliť členské štáty i Európsky parlament, vyvolajú mnoho rozporuplných reakcií. Kritické poznámky a otázky totiž z mnohých strán zaznievajú už teraz, teda ešte predtým, než výkonný orgán „dvadsaťsedmičky“ plán vôbec položil na stôl.
Balíček je reakciou na marcový summit, na ktorom sa štátnici po zdĺhavých rokovaniach zaviazali, že únia do roku 2020 zníži oproti roku 1990 emisie skleníkových plynov najmenej o pätinu a naopak zvýši využitie obnoviteľných zdrojov na 20 percent zo súčasných 8,5 percenta.
Kritika zrejme bude zaznievať i z takých štátov, ako je Švédsko, ktoré má pritom teraz 40 percent energie z obnoviteľných zdrojov, a preto sa mu ďalšie zvýšenie nezdá spravodlivé.
Ďalšou významnou vecou bude stanovenie limitov pre zníženie emisií skleníkových plynov pre jednotlivé krajiny a reformovanie súčasnej schémy obchodovania s emisnými povolenkami.
Podľa agentúry Reuters je možné očakávať, že hlavná časť bremena v tejto otázke bude vložená na bedrá starých členských štátov. Chudobnejším novým štátom únie by potom eurokomisia vraj mohla umožniť dokonca zvýšenie limitov až o 20 percent, avšak oproti roku 2005.