aj dnes, keď čínska ekonomika rastie veľkou rýchlosťou, píše agentúra Reuters.
Ku skúškam pripustili 800 000 ašpirujúcich byrokratov, ale časť z nich od účasti odradil tvrdý výberový proces, v rámci ktorého sa v priebehu celodenných skúšok o jedno voľné miesto priemerne uchádza 48 ľudí. V roku 2006 sa do boja o úradnické posty pustilo 530 000 ľudí a o každú voľnú stoličku sa bilo 42 uchádzačov.
Skúšky pre civilných štátnych úradníkov sú v Číne stáročnou tradíciou a už
v minulosti boli považované za kľúčový prvý krok pre mladých, vzdelaných Číňanov, ktorí túžili dostať sa do rozbujnelej cisárskej vládnej mašinérie. Testy v modernej podobe začali v polovici 90. rokov minulého storočia.
V krajine, kde je všetko riadené komunistickou stranou, majú vládni úradnici moc, prestíž i privilégiá, vďaka nim štátna kariéra funguje ako magnet aj pre mnohých absolventov najprestížnejších vysokých škôl.
“Každý vie, že je veľmi malá šanca dostať to miesto,“ hovorí dvadsaťtriročný absolvent ekonomiky Mej Jong-čchun. “Ale tú šancu človek nesmie prepásť.“
Najostrejší súboj je na miesta v centrálnych úradoch vládnej komunistickej strany, kde majú zamestnanci výhody a právomoci budiace závisť obyčajných obyvateľov i ostatných úradníkov.