BRATISLAVA. Voči matke, ktorá v piatok nechala novorodenca v priestoroch nemocnice v bratislavskej Petržalke, vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre opustenie dieťaťa. Denise B. z Bratislavy hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.
Keby dieťa odložila do hniezda záchrany, trestnému stíhaniu by sa vyhla. Verejný inkubátor sa pritom nachádza v nemocnici na tom istom sídlisku, kde 27ročná žena svojho štvortýždňového syna nechala. Dieťa našli pri výťahoch v kočiariku s plienkami a potrebnou výbavičkou. Bol pri ňom aj list s menom dieťaťa a prosbou, aby sa o neho niekto postaral, pretože matka to nedokáže. Obvinená žena je stíhaná na slobode, o malého Samuela prejavili záujem príbuzní matky.
Matke, ktorá opustí svoje dieťa, hrozí trest, ak ho tým vystaví nebezpečenstvu. Priestory nemocnice zákon nepovažuje za bezpečné miesto.
„To, že matka nechala svoje dieťa v nemocnici, ešte neznamená, že mu bola garantovaná pomoc a ochrana. Mohol ho napríklad niekto uniesť, kočík s dieťaťom si nemusí okamžite niekto všimnúť,“ povedala prezidentka Občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.
Dať novorodenca do hniezda záchrany je beztrestné
Už tri roky u nás Šanca pre nechcených prevádzkuje takzvané hniezda záchrany, do ktorých môže matka dieťa anonymne odložiť a v prípade novorodenca nebude trestne stíhaná. Za novorodenca považujú lekári dieťa do šiesteho týždňa veku.
„Stalo sa, že matka do hniezda priniesla trojmesačné dieťa,“ povedala Ghannamová. Po dieťa sa matka vrátila ešte kým bolo na pediatrickom oddelení v Prešovskej nemocnici.
V súčasnosti funguje pri nemocniciach po celom Slovensku 13 verejných inkubátorov.
Od chvíle, keď sa dvierka inkubátora otvoria, do piatich minút sa o dieťa postará personál nemocnice.
Do šiestich týždňov sa môže matka po dieťa vrátiť. „Po tri zo štrnástich detí odložených do hniezda záchrany sa matky vrátili. Matka z Košíc sa vrátila po novorodenca dokonca dvakrát. Ďalšie dva takéto prípady boli v Prešove a Žiline, kde sme aj mali najviac detí v inkubátoroch,“ vysvetľuje Ghannamová.
Samko z bratislavskej Petržalky, ktorého matka možnosť dať ho do inkubátora nevyužila, je zatiaľ na novorodeneckom oddelení.
Opustenie dieťa začína byť zriedkavosťou
„Bratislavská polícia za minulý rok neeviduje prípad trestného činu opustenia dieťaťa,“ povedala hovorkyňa polície v Bratislave Dáša Kollárová.
Podľa policajných štatistík na celom Slovensku vlani ani v roku 2006 nedošlo k opusteniu dieťaťa, v roku 2005 ich bolo osem.
„Zvyčajne sa matka k opusteniu dieťaťa uchýli v prípade, že sa necíti na to, aby sa o neho postarala či už pre ekonomické, sociálne, alebo zdravotné dôvody,“ povedala psychologička Dagmar Kopčanová.
Najčastejšie to matky urobia krátko po pôrode, keď sú ženy precitlivenejšie a už počas tehotenstva mali k svojmu materstvu neadekvátny vzťah. Žena podľa psychologičky v tej chvíli bojuje na jednej strane s tým, aby zostala v anonymite a na druhej strane sa snaží, aby dieťaťu nehrozila ujma.
Podľa Kopčanovej, keď sa matka rozhodne dieťa opustiť, je humánnejšie nechať ho v hniezde záchrany.
Kde sú hniezda záchrany
l Bratislava – DFN Kramáre, Fakultná nemocnica v Petržalke
l Košice – Nemocnica L. Pasteura
l Prešov – Fakultná nemocnica
l Ružomberok – Ústredná vojenská nemocnica
l Nitra – Fakultná nemocnica
l Trnava – Fakultná nemocnica
l Banská Bystrica – Nemocnica F. D. Roosevelta
l NsP v Žiline
l NsP v Nových Zámkoch
l NsP v Spišskej Novej Vsi
l Rožňava – Nemocnica sv. Barbory
l Dolný Kubín – Nemocnica L. Nadáši-Jégého
Po odložené dieťa sa matka dvakrát vrátila
Hniezda záchrany pomohli 14 deťom, po tri z nich sa biologické matky vrátili. Matka z Košíc sa po syna vrátila dvakrát.
Verejné inkubátory fungujú na Slovensku už tri roky. Vlani rovnako ako v prvom roku ich fungovania do inkubátorov priniesli matky štyri deti. V roku 2006 hniezda zachránili šesť detí.
Do košického inkubátora vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura ako prvého odložila matka približne štvortýždňového chlapca v máji 2006. Do hniezda záchrany ho vložila aj s rodným listom. Bolo to v období, keď mala problémy po rozchode so svojím druhom. Matka sa po dieťa vrátila a dostala ho späť. Takmer o mesiac nato dala dvadsaťtriročná matka dieťa do inkubátora opäť a znovu sa po syna vrátila.
„Matky po uložení dieťaťa zostávajú v anonymite a ani o ďalšom osude dieťaťa nemáme informácie,“ povedala Anna Ghannamová. Tretíkrát už matka dieťa nepriniesla.
(mgl)
Autor: Marcela Glevická © SME