BRATISLAVA. Konkurz na riaditeľa STV sa dostal do slepej uličky. Keď poslanci minulý rok schvaľovali zákon o registri trestov, zabudli ho zladiť so zákonmi o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase.
Zákon o STV hovorí, že kandidát na jej riaditeľa by mal predložiť s prihláškou do konkurzu aj odpis z registra trestov. Zákon o registri však určil, že od nového roku mu ho Generálna prokuratúra nevydá. O odpis môžu požiadať už len oprávnené orgány a napríklad uchádzači o prácu v bezpečnostných službách.
Kandidátov nevylúčia
„My sme tento poznatok nemali,“ hovorí predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Aj tak by podľa neho museli konkurz vypísať v zmysle zákona o STV.
Mimoriadne zasadanie rady zatiaľ Bobocký nezvolal, s členmi vraj komunikuje jednotlivo. Kandidátov podľa neho nemožno z konkurzu vylúčiť len preto, že nedodali odpis.
„Objektívne sa táto požiadavka dnes splniť nedá, “ hovorí aj členka Rady STV, právnička Lucia Jurgová. Ani podľa nej to však nie je dôvod celý konkurz zrušiť. Situácia sa dá vraj riešiť buď legislatívne, alebo na úrovni rady.
Požiadavka na odpis, v ktorom sú rozdiel od výpisu z registra trestov aj zahladené tresty, je podľa Jurgovej nadbytočná. Pripomína, že na ľudí so zahladenými trestami sa z trestnoprávneho hľadiska pozerá ako na bezúhonných.
VIDEO: Vláda by mala úplne ovládnuť STV, povedal kandidát na generálneho riaditeľa STV Václav Linkov
KAMERA: Silvia Pňačková
Zmenia zákon
Požiadavku do zákona o STV poslanci doplnili koncom roku 2006 pri tzv. Jarjabkovej novele, ktorá menila kvórum na voľbu riaditeľa v druhom kole voľby.
Zmeniť zákon, aby kandidátom stačilo predložiť len výpis z trestného registra, by poslanci mohli aj v pripravovanom návrhu o poplatkoch za služby STV a SRo.
Keďže problém sa týka aj advokátov, pre ktorých platí nulová tolerancia trestných činov, predseda parlamentného výboru pre kultúru Pavol Minárik z KDH je za iný postup.
Chce navrhnúť zmenu zákona o registroch. STV, SRo i advokátska komora by sa stali oprávnenými osobami a mohli žiadať o odpis samy. „Nie je to štandardný postup, ale dá sa riešiť v rámci druhého čítania niektorého zo zákonov, ktoré sú práve v parlamente,“ hovorí.