Až na dvadsiatom piatom poschodí belehradskej veže Učše očakával volebný štáb proeurópskeho kandidáta Borisa Tadiča výsledky prvého kola prezidentských volieb. Do najvyššej budovy na Balkáne, ktorú v apríli 1999 zasiahli stíhačky NATO, im neprišli práve najlepšie zvesti: prvú bitku o nového srbského prezidenta vyhral radikál Tomislav Nikolič.
Vyhral radikálnejší
Napriek tomu súčasný proeurópsky prezident Boris Tadič sršal optimizmom. Za prorusky orientovaným Nikoličom, ktorému dalo hlas 40 percent voličov, zaostal len o štyri body. Referendum o budúcom smerovaní krajiny, ako analytici označili prezidentské voľby v Srbsku, tak bude pokračovať v druhom kole o dva týždne.
Tadič sľubuje pokračovanie v nastúpenej ceste do Európskej únie, Nikolič verí v šťastný život s Ruskom. Až 61percentná účasť vo voľbách, ktorá bola najvyššia od pádu režimu Slobodana Miloševiča, podľa analytikov hovorí, že voliči skutočne považujú výber nového prezidenta za mimoriadne dôležitý pre Srbsko. Nikoličova podpora prekročila všetky rekordy. „Srbsko v nedeľu ukázalo, že chce zmenu,“ tešil sa víťaz prvého kola.
Jeho pozícia po nedeľných voľbách podľa šéfredaktora denníka Danas Mihala Ramača zosilnela. „Ak by nakoniec vyhral, môže to priniesť pád vlády, či skomplikovanie našej cesty do únie,“ dodal. Ak Kosovo vyhlási nezávislosť a pri moci bude Nikolič, môžeme čakať radikálnu politiku, ktorou nemusia byť len diplomatické prostriedky.
¶Rozhodne podpora premiéra
Srbské denníky hovoria, že výsledky druhého kola budú tesné. Budúceho premiéra tak môže napokon vybrať premiér Vojislav Koštunica. Práve jeho podpora by mohla o dva týždne rozhodnúť. So stranou Borisa Tadiča sedí vo vláde, napriek tomu si však v prvom kole vybral iného kandidáta.
Rovnaký súboj sa odohral aj vo voľbách pred štyrmi rokmi. Vtedy vyhral v prvom kole s podobným náskokom Nikolič, druhé kolo získal pre seba Boris Tadič. Tentoraz má šéf srbských demokratov oveľa ťažšiu pozíciu. Vystupovať dostatočne radikálne a zároveň proeurópsky.
Autor: Belehrad