Kúriť elektrinou sa neoplatí

Až dvadsaťpercentným nárastom cien ostali zaskočení najmä ľudia kúriaci elektrinou. Pritom čakali trojpercentný nárast.

Nové ceny elektriny vo vykurovacích sadzbách sa spotrebiteľom zdajú „likvidačné“. Podľa distribútorov sú stále nižšie ako ceny v bežných sadzbách.Nové ceny elektriny vo vykurovacích sadzbách sa spotrebiteľom zdajú „likvidačné“. Podľa distribútorov sú stále nižšie ako ceny v bežných sadzbách. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MILAN DAVID)


BRATISLAVA. Tarify za elektrickú energiu sa od nového roka zmenili. Ohlasovaný nárast cien o necelé tri percentá je priemerná hodnota. Kým niektoré domácnosti platia rovnako, alebo dokonca menej ako minulý rok, iné zaznamenali aj 20­percentný nárast. Ide o tie domácnosti, ktoré využívajú elektrinu aj na vykurovanie.

Sme odkázaní na elektrinu

Príklad pani zo stredného Slovenska, čo býva v učiteľskom byte a kúri elektrinou, nie je výnimočný. „Elektrické kúrenie som zaviedla pred trinástimi rokmi na vlastné náklady,“ povedala. Podľa nej inú možnosť, ako kúriť elektrinou, nemá. Pohyblivá zložka nízkeho pásma v tarifnom pásme D37 jej zdražela z 1,61 na 2,56 koruny za kilowatthodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Klient Západoslovenskej energetiky Pavel z Bziniec pod Javorinou povedal, že v čase, keď sa rozhodol pre elektrické kúrenie, to bolo aj pre ceny. V súčasnosti je závislý od elektrického kúrenia. „Neviem, či sa im naozaj zdali tarify také charitatívne, že ich museli dvíhať, alebo chcú, aby ľudia prestali kúriť elektrinou,“ povedal.

Smiešne podľa neho vyznieva bežná dvojtarifná sadzba, kde rozdiel medzi silnou a slabou prevádzkou je 60 halierov za kilowatthodinu. Doteraz to bolo takmer dve koruny. Rozdiel v cene sa tak stal taký minimálny, že je už pomaly jedno, či sa kúri v slabej, či silnej prevádzke. „Vyslovene mi to pripadá také likvidačné,“ povedal.

Iné prepočty

Dôvod vysokého nárastu v jednej tarife je potrebné podľa hovorcu Západoslovenskej energetiky Jána Orlovského hľadať v minulosti. Vykurovanie elektrinou bolo zvýhodnenou cenou umelo podporované. Na to podľa neho doplácali odberatelia vyššími cenami v „nevykurovacích“ sadz­bách. Podľa neho sa však o 15­ až 20-percentnom náraste nedá hovoriť. „Uvedomme si, že pri vykurovaní ide o dvojtarifné sadzby, zložené z dvoch zložiek ceny za odber v rôznych časových pásmach,“ povedal. Porovnanie nárastu ceny iba v jednej z dvoch cien nie je podľa neho presné. „Objektívny obraz poskytuje porovnanie celkovej priemernej ceny,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si totiž porovnáme medziročný nárast len v nízkom časovom pásme D37 z 1,82 na 2,24 koruny za kilowatthodinu, tak zistíme, že cena vzrástla o 23 percent. No napríklad vysoké časové pásmo zlacnelo zo 4,46 na 3,92 koruny za kilowatthodinu, teda o 12 percent. Priemerný nárast je teda len 5,5 percenta. Odberateľov však prio­ritne zaujíma sadzba v nízkom časovom pásme, keďže v tom čase majú nastavené svoje hlavné odbery.

Podľa hovorkyne Stredoslovenskej energetiky Radoslavy Gbelskej je sadzba D37 druhá najlacnejšia vykurovacia sadzba. Úvaha, že elektrina zdražela tým, čo ňou kúria, aby dotovali zvyšok domácností s bežnou spotrebou, podľa nej nie je namieste. „Naše ceny vo vykurovacích sadzbách sú nižšie ako ceny v bežných nevykurova­cích sadz­bách, čiže o nejakej dotácii zvyšku odberateľov nemožno hovoriť,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrina sa neskladuje

Enel – Slovenské elektrárne sa podľa hovorcu Juraja Kopřivu podieľajú na koncovej cene pre domácnosti iba 44-percentným podielom a nárast ceny tu medziročne neprekročil 5 percent.

„Zvyšok ceny tvoria poplatky prenosovej sústave a trom energetickým distribučným spoločnostiam,“ povedal. Sadzby a tarify sú podľa hovorcu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslava Luptáka výsledkom obchodnej politiky jednotlivých distribuč­ných podnikov a regulačný úrad nemá dôvod do nich zasahovať. Úrad vydal stanovisko k problému už pred rokom. Ako dôvod zdražovania uviedol, že pri dodávke elektriny na kúrenie „ide o najnákladnejší druh služby a ceny za jej poskytnutie nepo­krývali s ňou súvisiace náklady. Ak by ceny za vykurovanie naďalej zostali nezmenené, znamenalo by to, že táto skupina odberateľov by bola dotovaná ostatnými skupinami“.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrina má podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Dagmar Hlavatej jednu špecifickú vlastnosť – nie je skladovateľná. „V každom okamihu musí byť výroba elektriny v rovnováhe s jej spotrebou, a to sa prejavuje v cenách elektriny,“ povedala. Podľa nej naj­účinnejším riešením ako znížiť náklady je znižovanie spotreby elektriny a energie v akejkoľvek forme. Mottom súčasnosti podľa ministerstva je: „Najlacnejšia je tá energia, ktorá sa nevyrobí a nespotrebuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 825
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 069
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 012
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 913
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 768
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 524
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu