RÍM, BRATISLAVA. Ambícia Romana Prodiho ostať v kresle premiéra aspoň štyri roky ako legendárny Aldo Moro, stroskotala prvýkrát v októbri 1998, keď mu po dvoch rokoch v úrade chýbali pri hlasovaní o dôvere tri hlasy. Druhý pokus bývalého profesora ekonomiky sa zrejme skončí ešte skôr.
Po dvadsiatich mesiacoch vládnutia čaká Romana Prodiho už 32. hlasovanie o dôvere jeho kabinetu. A šéf deväťčlennej koalície tentoraz v Senáte nemôže rátať s väčšinou.
Vráti sa Berlusconi?
Prodimu uštedril úder pod pás jeho vlastný minister Clemente Mastella, ktorý pred týždňom odstúpil pre obvinenia z korupcie. V pondelok už šéf malého zoskupenia katolíckych centristov zvolával tlačovku, na ktorej oznámil vystúpenie z koalície. Premiér tak prišiel o troch kľúčových senátorov, ktorí ho doteraz vždy podržali.
Svojej chvíle sa dočkal opozičný líder Silvio Berlusconi. Po zúfalých pokusoch odstaviť svojho rivala, ktoré mu naštrbili aj vzťahy s ostatnými stranami v stredopravej opozícii, má reálnu šancu položiť vládu.
A po predčasných voľbách sa vrátiť do paláca Chigi, v ktorom pred Prodim ako prvý premiér v povojnovej histórii krajiny odslúžil celé päťročné obdobie.
„Bol by to masochizmus vrátiť Taliansko späť do rúk Berlusconiho,“ citovala agentúra Reuters ministra životného prostredia Alfonsa Pecoraro Scaniu.
Prodiho šance na úspech sú však aj podľa talianskych denníkov mizivé. Zo siedmich doživotných senátorov zatiaľ verejne podporil premiéra len Giulio Andreotti.
„Očakávam, že sa z toho pokúsi vykľučkovať, ale dúfam, že sa tak nestane a pôjdeme priamo k voľbám,“ povedal podľa agentúry ANSA Berlusconi, ktorý si vie Mastellovu stranu predstaviť vo svojom kabinete. Líder opozičnej Forza Italia ako prvý odmietol úvahy o prechodnej vláde.
Pizzaparlament
Taliani zažili od pádu Mussoliniho 62 vlád, bilancia, ktorou sa v Európe môže pochváliť len málokto. Vtipy o otáčacích dverách na úrade vlády a pizzaparlamente už v Taliansku doslova zľudoveli. Volebný zákon, ktorý v krajine umožňuje vznik obrovských a nestabilných koalícií, chcel Prodi meniť tento rok. Mala to byť prvá výrazná reforma jeho kabinetu.
Ochotu zahlasovať za volebné zmeny prejavila aj opozícia. Predčasné voľby môžu všetko zmeniť. Ďalšia mnohopočetná koalícia by znamenala zase len boje o jej záchranu namiesto riešenia aktuálnych politických a ekonomických problémov.
Do volieb pôjdeme ako spojenci, s Berlusconim ako kandidátom na premiéra.
Gianfranco Fini, líder opozičnej Národnej aliancie
Kliknite - obrázok zväčšíte.