LA PAZ, BRATISLAVA. Na stretnutiach diplomatov si už zvykli na jeho vlnený sveter či rozopnuté sako s typickou bolívijskou výšivkou. Takmer všade kam príde, demonštratívne prežúva koku a obhajuje novodobý socializmus. S medzinárodnou futbalovou federáciou vedie boj, pretože tá nechce povoliť zápasy vo vysokých nadmorských výškach bez aklimatizácie hráčov.
Znárodníme, čo sa dá
Za dva roky vládnutia stihol prvý indiánsky prezident Evo Morales (na snímke Reuters) znárodniť náleziská zemného plynu a ropy, z krajiny vyhnať zahraničných investorov a tesnejšie sa primknúť k priateľovi z Venezuely Hugovi Chávezovi.
Štyri najbohatšie provincie v krajine, kde žije viac ako tretina obyvateľstva, vlani na protest proti jeho politike vyhlásili autonómiu. Morales je však spokojný, politickú ani ekonomickú krízu si nepripúšťa.
V utorok pred Kongresom vyhlásil, že splnil všetky sľuby, ktoré svojim voličom dal: znárodnil energetický sektor a predložil nový návrh ústavy, ktorý by mal chudobným Indiánom poskytnúť viac moci. Že tým vyvolal masové, miestami násilné protesty a absolútny nesúhlas opozície, neriešil.
Konfliktu s provinciami, ktoré požadujú väčšiu nezávislosť a návrh novej ústavy odmietajú, sa vo svojom prejave radšej vyhol.
Agrárna revolúcia
Morales rozprával bez prestávky niekoľko hodín. Zlepšenie gramotnosti obyvateľov vychválil do nebies, rovnako ohnivo hovoril o dôležitosti chovu bolívijských lám. Na záver zdôraznil, že jeho vláda nezabudla ani na ďalší záväzok, ktorý má: dokončiť nielen socialistickú, ale aj agrárnu revolúciu. Plánuje totiž znárodniť nevyužívanú pôdu veľkostatkárov a rozdeliť ju medzi roľníkov a malých farmárov.
„V tejto revolúcii je miesto pre každého. Len ak budeme jednotní, dokážeme urobiť veľké zmeny, ktoré ľudia chcú,“ citovali prezidenta médiá.
Morales pred dvoma rokmi nečakane vyhral voľby, keď sa mu podarilo získať 54 percent hlasov. Po prvom roku vládnutia vzrástla jeho popularita podľa denníka El Mundo na 81 percent. Dnes ho podporuje už len 50 percent obyvateľstva.
V našom úsilí, ktoré sme pred dvoma rokmi začali, niet cesty späť. Musíme byť jednotní.
Evo Morales, prvý indiánsky prezident Bolívie