BRATISLAVA. Dosahy prepadu svetových búrz na Slovensko zatiaľ dávajú nádej, že nás nemusia čakať úplne zlé časy.
Kto doplatil
Ak niekto už teraz na vývoj na svetových burzách doplatil, tak sú to Slováci, čo investovali do amerických, niektorých ázijských či európskych akcií. Tí mohli za týždeň prísť aj o pätinu svojej investície.
Nepotešili sa zrejme ani naši študenti v Spojených štátoch a určite to nepomohlo našim hokejovým hviezdam z NHL.
„Hypotekárna kríza v Spojených štátoch viedla k sprísneniu úverových podmienok na americkom trhu. Na Slovensko to priamy vplyv nemá,“ tvrdí analytik Allianz – Slovenská DSS Mário Blaščák.
To, že je to predzvesť horších časov, sa v čase globálnej ekonomiky nedá vylúčiť. Po spomalení ekonomického rastu v USA sa môže pokles ziskov amerických podnikov preniesť aj do Európy. To môže znamenať aj zníženie dopytu po slovenských výrobkoch.
Pripúšťa to aj Národná banka, no dodáva, že v blízkej budúcnosti neočakáva významnejší dosah krízy na slovenskú ekonomiku. „Nepriamy dosah americkej krízy na slovenskú ekonomiku bude závisieť od jej vplyvu na ekonomiku USA a následne v Európskej únii.“
Slabšie dolárové zárobky
Zo slovenských podnikateľov sa priťaží len tým, čo obchodujú priamo so Spojenými štátmi. Takých nie je veľa.
Vlani naše firmy vyviezli do USA asi len percento celkového exportu. Vývozcom do USA klesajú ich korunové zárobky pre oslabujúci sa dolár. Za posledných sedem rokov stratil oproti korune asi 50 percent.
„Pre pokles dolára klesajú firmám, ktoré vyvážajú tovary do USA, ich korunové tržby, ktoré potrebujú na Slovensku napríklad na nákup materiálu,“ hovorí Blaščák.
Kríza urýchlila prepad americkej meny, hoci jej oslabovanie nesúvisí len s problémami na hypotekárnom trhu. Za mesiac náš študent zarobí v USA okolo tisíc dolárov. Ak by polovicu ušetril, tak po troch mesiacoch práce by si na Slovensku mohol zameniť asi 45-tisíc korún. Tento rok by si priniesol zhruba 34-tisíc.
Ešte horšie je na tom hviezda hokejovej NHL. Päťmiliónový dolárový plat si pred dvoma rokmi mohol zmeniť za 150 miliónov korún, tento rok už iba za 115 miliónov.
Hypotekárna kríza viedla k sprísneniu úverov v USA. Na Slovensko to priamy vplyv nemá.
Mário Blačšák, Allianz – Slovenská DSS
Keď trhy padajú,je čas investovať
Ceny akcií na svetových trhoch klesali aj včera. Odborníci napriek tomu radia: Investície z fondov nesťahujte.
Pre investora, ktorému neprekáža riziko, nastalo ideálne obdobie. Možno práve začína cestu k rozprávkovému bohatstvu. Akcie alebo podielové fondy investujúce do akcií sa bežne nakupujú po prudkých pádoch, vtedy totiž ich cena „testuje“ svoje dno.
Preto obchodníci neradia ľuďom, aby si z akciových podielových fondov peniaze vyberali, hoci sú v strate. Odporúčajú počkať. „Na akciových trhoch očakávame v niekoľkomesačnom horizonte návrat k priaznivému trendu,“ tvrdí portfóliový manažér ČSOB Asset Management Vladimír Ravinger.
Disciplína bez zrkadla
„Ak investor dodrží investičný horizont, ktorý je pri akciách i akciových fondoch päť rokov a viac, má šancu, že sa investícia zaujímavo zhodnotí,“ zdôrazňuje význam investičnej disciplíny Miroslav Ovčarik z Pioneer Investments Slovensko.
Akcie patria medzi rizikovejšie investície. Ponúkajú výnos v niektorých prípadoch až v desiatkach percent ročne, hrozí pri nich však aj slušná strata. Ak investor vydrží päť a viac rokov, priemerný ročný výnos za toto obdobie je oveľa vyšší ako pri vkladoch v bankách, peňažných či dlhopisových podielových fondov. Tie sú bezpečnejšie, no s nižším výnosom. Investori na Slovensku sú však veľmi konzervatívni. V podielových fondoch majú asi 160 miliárd korún. V akciových, teda rizikovejších, je asi 10 percent. Väčšina úspor končí v bezpečnejších peňažných a dlhopisových fondoch.
Pre investorov do akcií platí dôležitá zásada: Nepozerať sa do spätného zrkadla. „Predchádzajúce výkonnosti akcií a akciových podielových fondov nezaručujú podobnú výkonnosť aj v budúcnosti. Rovnako nie je zaručená návratnosť pôvodne vloženej sumy,“ upozorňuje Ovčarík.
Ideálne je, ak si investori pravidelne dokupujú akcie alebo akciové podielové listy. Príklad: investor v minulosti kúpil podielový list fondu za 100 korún. Súčasná hodnota klesla na 70 korún. Ak by ho teraz predal, strata je 30 korún. Keď si dokúpi ďalší podielový list, bude mať dva za 170 korún. Jeden podielový list ho tak vyjde na 85 korún. Klient sa dostane do zisku už vtedy, ak cena podielového listu v budúcnosti vzrastie na viac ako 85 korún a nemusí čakať až na nárast na 100 korún.
Niektorí zarobili
Dosahy hypotekárnej krízy na akcie a podielové fondy sú rôzne. Kto investoval do fondov, ktoré nakupujú akcie amerických firiem, prišiel za uplynulých dvanásť mesiacov približne o 23 percent. Teda, ak niekto pred rokom kúpil podielové listy amerických fondov za 100-tisíc, dnes má zhruba 77-tisíc korún. O niečo menej klesli fondy investujúce do akcií západoeurópskych firiem. Tie prišli asi o 18 percent. Víťazom sú tí, čo vložili peniaze do podielových fondov v rozvíjajúcich sa krajinách, napríklad v strednej Európe. Tie zarobili v priemere niečo vyše troch percent.
Údaje z minulého týždňa o Fond Emerging Market Equity Growth hovoria, že zarobil podielnikom za posledných 12 mesiacov vyše 50 percent. Tento týždeň síce väčšina akciových indexov na celom svete zaznamenala významné prepady, stále je však fond vysoko ziskový.
Hypotéky sa môžu predražiť
Predraženie je najskôr pravdepodobnépri amerických hypotékach bez záruk.
Zlá správa je, že kríza v Spojených štátoch môže ovplyvniť aj rýchlo sa rozvíjajúci slovenský hypotekárny trh. Dobrá je, že väčšina oslovených ekonómov takýto vývoj nepredpokladá.
Miroslava Mitková zo spoločnosti Hypocentrum hovorí, že niektoré banky môžu zvýšenie nákladov preniesť do hypoték klientov. „Tým sa dá hovoriť o drahších úveroch. Prípadné zvýšenie sadzieb by sa dotklo nových, ale aj existujúcich klientov bánk.“
Úrokové sadzby slovenských hypoték z najväčšej časti ovplyvňuje vývoj úrokov na peňažnom trhu. „Na Slovensku sú aj napriek kreditnej kríze vo svete stabilné,“ hovorí analytik VÚB Martin Lenko. Ďalší vývoj podľa neho závisí od toho, či Národná banka Slovenska, ako aj Európska centrálna banka neznížia úroky.
Niektorí ekonómovia to od Európskej banky očakávajú. Ekonóm Commerzbanky Michael Schubert podľa agentúry Bloomberg predpovedá, že do októbra to urobí dva razy. „To by sa mohlo odraziť i na znížených sadzbách pri hypotékach,“ povedal šéfredaktor penize.cz Jan Stuchlík.
Mitková hovorí, že hypotéky bez dokladovania príjmu či účelu, známe ako americké alebo aj takzvané stopercentné, sa určite predražia.
„Vyššie úrokové sadzby určite postihnú rizikových klientov, banky by mohli sprísniť pravidlá poskytovania úverov nízkopríjmovým skupinám obyvateľov, prípadne klientom, ktorí už splácajú hypotéku či iné úvery,“ hovorí Mitková. Práve táto skupina sa v Spojených štátoch stala prvou obeťou hypotekárnej krízy.
(joč)