PRAHA, BRATISLAVA. České cirkvi sa po 18 rokoch od pádu železnej opony pravdepodobne dočkajú odškodnenia za komunistami zhabaný majetok.
Vláda Mirka Topolánka včera schválila zákon o majetkovom vyrovnaní štátu so 17 dotovanými cirkvami. Tie sa za to vzdajú všetkých majetkových nárokov.
Zároveň by išlo o odluku cirkví od štátu, ktorý by ich už prestal dotovať. Výnimkou by boli len peniaze na opravu cirkevných pamiatok.
Náhodné načasovanie?
Štát by mal podľa zákona cirkvám vrátiť tretinu z ich znárodneného majetku, zvyšné dve tretiny má tvoriť finančná náhrada v sume 83 miliárd českých korún, ktorá sa má vyplácať 60 rokov. S úrokmi sa suma vyšplhá na 270 miliárd.
Načasovanie dohody s cirkvou u českých médií a opozície vyvolalo podozrenie, že ODS si ňou kupuje hlasy od ľudovcov pre Václava Klausa, ktorý sa 8. februára v parlamente pokúsi obhájiť prezidentský post proti ekonómovi Janovi Švejnarovi.
Ani jeden z nich v prvom kole voľby nemá dostatok hlasov, aby zvíťazil. Nejde o náhodu, že dohoda o majetkovom vyrovnaní štátu s cirkvami je na pretrase necelý mesiac pred prezidentskými voľbami, hovorí napríklad Vítězslav Jandák z opozičnej ČSSD.
Vedenie KDÚČSL pred vyše týždňom odporučilo podporiť pri voľbe prezidenta Klausa, čestného predsedu ODS. Ľudovci sú pritom v podpore Klausa, ktorý kedysi brojil proti česko-vatikánskej zmluve, rozdelení. Minister kultúry a predseda vládnej komisie pre prípravu zákona Václav Jehlička (KDÚČSL) špekulácie odmieta. „Vieme, čo od Klausa môžeme očakávať, s dohodou to nemá nič spoločné“, tvrdí.
Konečná suma 83 miliárd bez úrokov sa nepozdáva nielen ľavicovej opozícii, ale ani niektorým členom ODS. Exminister financií Vlastimil Tlustý má problém, akým sa chce štát s cirkvami vyrovnať. Splácanie s úrokmi je podľa neho úplne mimo reštitučnej praxe. O nutnosti určitých zmien sa vyjadrili i ďalší vplyvní poslanci ODS ako Miroslava Němcová či Jiří Papež.
Cirkev: Vo výhode je štát
Väčšina ODS však mlčí. „Máme pokyn, že do 8. februára sa nemáme k ničomu vyjadrovať. Okrem voľby prezidenta,“ povedal pre český denník Právo šéf senátneho ústavnoprávneho výboru Jaroslav Kubera .
Predstavitelia katolíckej cirkvi tvrdia, že výsledná suma je veľkým kompromisom, dokonca je výhodnejšia pre štát.
„Katolícka cirkev sa vzdala svojho práva požadovať od štátu náhradu za ušlý zisk. Koľko miliárd by to bolo, keby sa to všetko spočítalo?“ napísal kardinál Miroslav Vlk na svojom webe kardinal.cz.
Dodal, že hodnota splátok bude v dôsledku inflácie za 60 rokov značne odlišná.
Na majetkovom vyrovnaní s cirkvami sa dohodla vláda na konci minulého roka. Zákon schválený vládou ešte musia schváliť parlament a prezident. A to ešte nie je celkom isté. Ak prejde, začne platiť od začiatku budúceho roka.
Súčasťou dohody nie je ďalší boľavý bod medzi Kanceláriou prezidenta a katolíckou cirkvou – Katedrála sv. Víta na Pražskom hrade. Vlani v septembri ju po 14-ročnom spore súd v Prahe pridelil štátu.
Návrh o odluke
Týka sa 17 štátom dotovaných cirkví.
83 miliárd by štát splácal 60 rokov. S úrokom 4,85 percenta je konečná suma 270 miliárd korún
Platba sa zhoduje s 2,4 percentami českého ročného HDP