PRIŠTINA, BRATISLAVA. Kosovo už pozná svoj deň nezávislosti. Aspoň to tvrdí nový kosovský premiér Hashim Thaci, podľa ktorého sa Priština už dohodla so západnými spojencami na termíne.
Thaci sľúbil, že deň D zverejní a „všetci budú prekvapení, ako to bude skoro“. Doteraz sa spomínal ako termín začiatok februára, po druhom kole srbských parlamentných volieb.
Vojna nie, embargo možno
Očakáva sa, že nezávislosť vyhlási kosovský parlament nezávislosť. Následne by mal tiež prijať plán fínskeho exprezidenta Ahtisaariho, podľa ktorého bude mať Kosovo obmedzenú samostatnosť pod dohľadom Európskej únie. Nový štát by mali uznať Spojené štáty, ako aj väčšina krajín Európy. Otázne zostáva, ako sa k odtrhnutiu provincie postaví Belehrad.
Srbská vláda už prijala tajný akčný plán. Veľa sa o ňom však nevie. Vojenské riešenie sa v ňom údajne nespomína. Srbskí predstavitelia už viackrát povedali, že násilie nepatrí medzi reálne možnosti.
Jednou z odpovedí Belehradu môže byť ekonomická blokáda provincie, prípadne obchodné embargo, ako aj odstavenie od srbskej elektriny. Belehrad však nie je v tejto otázke jednotný. Proti hospodárskym sankciám je aj minister obrany Dragan Šutanovac, podľa ktorého by to uškodilo srbským záujmom.
Rozdelí sa Kosovo?
Dôležité bude, komu sa podarí zvíťaziť v srbských prezidentských voľbách. Pokiaľ by to bol prorusky zameraný nacionalista Tomislav Nikolič, Srbsko sa pravdepodobne ku Kosovu postaví radikálnejšie.
Najväčšia neznáma je osud kosovských Srbov na severe provincie (ilustračná snímka Reuters). Pravdepodobne nezávislosť Kosova odmietnu a je možné, že sa pokúsia odtrhnúť od Prištiny a zostať v Srbsku.
„Rozdelenie Kosova pod medzinárodným dohľadom je jednou z možností,“ povedal SME bývalý agent CIA a profesor politológie Steven Meyer. Hranice nového, rozdeleného Kosova by tak tvorila rieka Ibar.
Rusko, ktoré je proti nezávislosti Kosova, viackrát vyhlásilo, že ako odpoveď môže uznať gruzínske separatistické republiky Abcházsko a Južné Osetsko. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov to včera zmiernil. Podobný krok údajne nie je nevyhnutný.
Ako to prebehne
Kosovský parlament vyhlási nezávislosť pod dohľadom EÚ.
Nový štát uznajú Spojené štáty, ako aj väčšina krajín Európy. Slovensko nie.
Srbsko môže voči Prištine zaviesť ekonomické embargo, násilné akcie zatiaľ odmieta.
Kosovskí Srbi môžu odmietnuť zostať súčasťou nového štátu. Kosovo by sa tak mohlo rozdeliť.