Pre mnohých sú kúpele dostupnejšie

Do slovenských kúpeľov by mohlo ísť oveľa viac pacientov ako v minulosti, keby kúpele nemali obmedzené možnosti.

Zdravotné poisťovne očakávajú podstatný prírastok návrhov na kúpeľnú liečbu. V kúpeľných bazénoch môže byť ešte menej miesta.Zdravotné poisťovne očakávajú podstatný prírastok návrhov na kúpeľnú liečbu. V kúpeľných bazénoch môže byť ešte menej miesta. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Už v tomto roku by si liečbu v slovenských kúpeľoch mohlo dovoliť viac ľudí ako v minulosti. Niektorým zdravotná poisťovňa musí zaplatiť aj to, čo by si ešte minulý rok museli zaplatiť sami, hoci sa ich diagnóza nezmenila.

Zmenil sa však zákon. Novelou zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti z 5. decembra sa rozšíril zoznam diagnóz, pri ktorých zdravotná poisťovňa prepláca liečebné procedúry, stravu aj ubytovanie – kategória A.

Naopak kategóriu C, v ktorej si náklady na liečbu hradili pacienti, parlament zrušil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo zvýšiť dostupnosť kúpeľnej starostlivosti. V slovenských kúpeľoch sa tak postupne môže zmeniť pomer takzvaných samoplatcov a klientov zdravotných poisťovní.

Kapacita kúpeľov

Apollo zdravotná poisťovňa podľa jej hovorkyne Radoslavy Miklášovej rozpočtuje, že oproti minulému roku bude mať o 30 percent vyššie náklady na kúpeľnú starostlivosť. Predpokladá totiž, že „sa týmito zmenami zvýši dopyt po kúpeľnej liečbe, najmä pri ochoreniach ako cukrovka a hypertenzia (zvýšený krvný tlak) III. stupňa“, ktoré prešli zo skupiny B do skupiny A.

Pri niektorých diagnózach tak môže dôjsť „k predĺženiu čakacích lehôt z dôvodu kapacít kúpeľov“, hovorí Miklášová. Cukrovku alebo srdcovo–cievne ochorenia liečia napríklad v Sliači, Bardejove či Vyšných Ružbachoch.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne nemajú údaje, na základe ktorých by mohli odhadnúť, koľko kúpeľných návrhov lekári predpíšu a koľko poistencov tak pôjde do kúpeľov.

„Očakávame viac návrhov na kúpeľnú liečbu v roku 2008,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Záleží na lekárovi

Všeobecný lekár môže na základe nálezu takzvaného špecialistu navrhovať kúpeľnú liečbu v akejkoľvek kategórii a indikačnej skupine.

Slovenská lekárnická komora, ktorá sa o to zasadzovala pri pripomienkovaní, píše, že nie je potrebné, aby pacienti navštevovali ambulancie iných špecialistov, keď môžu ísť za svojím praktickým lekárom. „Teda tento lekár je konečným špecialistom, ktorý pacientov lieči.“

Ďalšou novinkou je, že výsledky vyšetrení, ktorými lekár podoprie návrh na kúpeľnú liečbu, nesmú byť staršie ako tri mesiace. Aby sa to dosiahlo, vyšetrenie musí mať aj dátum.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou píše, že „z praxe vieme, že často sú do kúpeľného návrhu napísané staré výsledky, ktoré neodrážajú aktuálny zdravotný stav pacienta.“ Napríklad FW, čo je sedimentácia červených krviniek, síce podľa návrhu je v norme, no aktuálne môže byť vysoká a to sa nemusí zniesť s kúpeľnou liečbou, napríklad pre zápalový proces.

Platnosť kúpeľného návrhu

Zákon už nehovorí, že kúpeľný návrh treba aktualizovať, ak „nie je vybavený do jedného roka“. Isté pravidlá však naďalej platia.

Miklášová tvrdí, že pri diagnóze zo skupiny A poistenec musí do kúpeľov nastúpiť do šiestich mesiacov od operácie alebo iného dôvodu na kúpeľnú liečbu, pri neurologických ochoreniach do 12 mesiacov. Ak má diagnózu zo skupiny B, tak nastúpiť treba do 12 mesiacov od vystavenia návrhu na kúpeľnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Balážová pripomína, že návrhy na kúpeľnú liečbu indikuje ošetrujúci lekár. Ak návrh spĺňa podmienky, Všeobecná zdravotná poisťovňa ho schváli „približne do dvoch týždňov“, povedala.

Poistenec si potom dohodne presný termín nástupu na kúpeľnú liečbu s tými kúpeľmi, do ktorých má ísť.

Termín nástupu si kúpele určujú „v závislosti od kapacity a obsadenosti zariadenia“, dodáva Miklášová.

Do ktorých kúpeľov pacient nakoniec pôjde, určí zdravotná poisťovňa. Pričom poisťovne zohľadňujú druh choroby a aj miesto trvalého pobytu poistenca.

Výsledky môžu mať najviac tri mesiace

Od 1. januára platí, že všeobecný lekár môže vypisovať návrhy na kúpeľnú starostlivosť v akejkoľvek kategórii a indikačnej skupine, ak na to má nález príslušného špecialistu.

SkryťVypnúť reklamu

Špecialista návrh vypisuje iba v určitých prípadoch. Napríklad pre chorého na srdce návrh vyhotovuje internista, kardiológ či kardiochirurg, pre človeka so žalúdočným vredom gastroenterológ alebo internista, pre diabetika diabetológ a podobne.

U ľudí nad 70 rokov veku sa naďalej vyžaduje interné vyšetrenie. Do konca minulého roku bolo treba aj u osôb nad 50 rokov EKG a vždy, keď kúpeľné procedúry predstavujú záťaž pre kardiovaskulárny systém.

Už neplatí, že odborné a laboratórne vyšetrenia nesmú byť staršie ako šesť mesiacov. Namiesto toho zákon hovorí, že výsledky vyšetrení, ktoré lekár dá do návrhu na kúpeľnú liečbu, nesmú byť staršie ako tri mesiace. Každé vyšetrenie musí obsahovať aj dátum, kedy sa uskutočnilo.

Naďalej platí, že výsledky vyšetrení musia byť také dôkladné, aby pacientovi bolo možné naordinovať kúpeľnú starostlivosť už v prvý deň pobytu v kúpeľoch, nie až po doplňujúcom vyšetrení.

SkryťVypnúť reklamu

V platnosti ostalo aj to, že ešte predtým, ako pacient nastúpi na kúpeľnú starostlivosť, ošetrujúci lekár musí potvrdiť jeho aktuálny zdravotný stav. Treba totiž vylúčiť liečbu (lieky či liečebné zákroky), ktorá by mohla zhoršiť stav chorého. Potvrdenie nesmie byť staršie ako 14 dní.

Návrh na kúpeľnú staros­tlivosť treba podpísať a doručiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr šesť týždňov pred termínom nástupu na kúpeľnú liečbu.

Ak kúpele z objektívnych dôvodov nemôžu pacientovi zabezpečiť pobyt v stanovenom termíne, po dohode s príslušnou zdravotnou poisťovňou navrhnú iný termín. Zmenu termínu musia poisťovni zdôvodniť.

Druhý raz za jeden kalendárny rok možno kúpeľnú liečbu absolvovať len na základe odporúčania príslušného špecialistu.

SkryťVypnúť reklamu

(joč)

Zmeny kategórií

Je viac diagnóz v kategórii A. Pri týchto diagnózach zdravotná poisťovňa prepláca procedúry súvisiace s liečbou, stravu aj ubytovanie. Pacient platí 50-korunový poplatok za deň pobytu v kúpe­ľoch, informuje ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke. Táto kategória sa rozšírila napríklad o stavy po operáciách vrodených alebo získa­ných srdcových chýb, stavy po úrazoch alebo operáciách pohybového ústrojenstva, o bronchiálnu astmu, stavy po operá­ciách žlčníka a žlčových ciest, ako aj o závažné kožné ochorenia s chronickými prejavmi (napríklad atopická dermatitída).

Kategória C už nie je. Niektoré diagnózy, ktoré ju tvorili, sa presunuli do kategórie B, kde procedúry platí zdravotná poisťovňa.

V kategórii B, kde si pacienti hradia ubytovanie a stravu, sú teraz diagnózy ako napríklad hypertenzná choroba I. stupňa (zvýšený krvný tlak), neurózy a iné nepsychotické reaktívne poruchy (napríklad aj depresia), chronické ochorenia tráviacej sústavy (napríklad vredové ochorenia žalúdka či dvanástnika, chronické ochorenia žlčníka), choroby obličiek a močových ciest (napríklad zdĺhavé zápaly močových ciest).

SkryťVypnúť reklamu

Platby v kategórii B:

150 korún za stravovanie a štandardný pobyt na lôžku v prírodných liečebných kúpeľoch v prvom a štvrtom štvrťroku,

220 korún za stravovanie a štandardný pobyt na lôžku v prírodných liečebných kúpeľoch v druhom a treťom štvrťroku.

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu