BRATISLAVA. Slovenský plynárenský priemysel sa pripravuje na časy, keď bude musieť platiť Gazpromu za plyn výrazne viac ako v súčasnosti. Nie je to len vďaka tomu, že tento rok sa končí platnosť dlhodobej zmluvy s ruským partnerom, ktorý už snahu zarábať na plyne viac ako doteraz ukázal aj v rokovaniach s inými partnermi.
O tom, že Gazprom chce zarábať viac, sa už presvedčili aj slovenskí plynári. Minulý rok v novembri Gazprom využil možnosť, ktorá mu vyplývala zo stále platnej zmluvy s SPP, a požiadal ich o zvýšenie ceny viac ako dva roky pred vypršaním kontraktu.
O cene znova
Informáciu, že otázka ceny dodávok v súčasnej zmluve s Gazpromom je otvorená, SPP potvrdilo. „Dodávateľ zemného plynu požiadal o zmenu ceny v zmysle platného kontraktu ešte koncom roka 2006,“ povedala hovorkyňa Dana Kršáková.
Gazprom podľa nej dvíha cenu v rámci rovnakého prístupu k jednotnému európskemu trhu. „Rokovania naďalej pokračujú a vzhľadom na komplikovanosť rokovaní je o výsledku v súčasnosti predčasné hovoriť,“ povedala Kršáková.
Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara vysvetľuje, že téma nových cien plynu bola predmetom rozhovorov na návšteve ministra hospodárstva v Moskve. „Zámerom bolo predovšetkým pripraviť pôdu na optimálny priebeh ďalších rokovaní o cenách nielen z hľadiska podnikateľských záujmov SPP, ale aj z pohľadu makroekonomických a zahraničnopolitických záujmov Slovenska.“
Ako rastie cena
SPP platí za plyn v dolároch, cena sa odvíja od dohodnutého koeficientu a deväťmesačného priemeru burzových cien niektorých derivátov ropy, napríklad vykurovacieho oleja. Teda, keď stúpa cena ropy, tlačí to aj na ceny plynu pre Slovensko. Oslabujúci sa dolár tento tlak z veľkej časti zmiernil.
Výsledok je, že SPP by mal tento rok za plyn platiť viac, hoci zvýšenie základného koeficientu sa Gazpromu zatiaľ vyrokovať nepodarilo.
Vyššiu nákupnú cenu plynu už SPP podľa hovorkyne premietol. Plynári zvýšili ceny od 1. januára pre všetkých odberateľov okrem domácností v priemere približne o štyri percentá. „Iné úpravy cien momentálne neplánujeme,“ povedala.
Na otázku, či toto štvorpercentné zdraženie dostatočne pokryje aj očakávané zvýšenie ceny Gazpromom, hovorkyňa odpovedala, že toto zdraženie pokrýva predpokladaný minimálny nevyhnutný nárast cien. „Keďže rokovania s ruským partnerom ešte nie sú ukončené, viac informácií v tejto chvíli nevieme poskytnúť,“ zopakovala.
Revízia obíde domácnosti
SPP teda hrozí, že keď sa s Gazpromom dohodne na novej cene, bude musieť doplácať za dva zimné mesiace roka 2006, celý rok 2007 a celé obdobie, kým sa uzavrie dohoda. Navyše, ak bude SPP doplácať za plyn Gazpromu spätne, bude mať potom problém to spätne vyinkasovať od svojich zákazníkov.
„Prípadná revízia zmluvy a s tým spojený nárast nákladov na nákup plynu sa do cien za dodávku plynu pre domácnosti nezapočíta,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Podľa zákona úrad môže zmeniť svoje cenové rozhodnutie aj počas roka. SPP by mu však muselo ukázať nový kontrakt, respektíve novú cenu, ktorú platí Gazpromu.
Do cien pre podniky, ktorá nie je regulovaná, už SPP predpoklad dodatočného nárastu cien premietol tento rok. Na rokovaniach s veľkými dodávateľmi zástupcovia SPP podľa informácií SME zdôvodňovali vyššie ceny predpokladom, že Rusom budú musieť spätne doplatiť približne desať percent.