Ako sa vám páčil Australian Open a hrozí mu vôbec nejaké preloženie do Ázie?
„Nádherný turnaj. Unikátny s fantastickou atmosférou. Keby sa mi nepáčil, nechodil by som sem nepretržite už 20 rokov. Melbourne nemusí o nič bojovať, má svoje miesto medzi grandslamovými podujatiami. Tenis má v športovej hierarchii zvláštne postavenie. Veľmi si ctí historické tradície, ktoré hrajú veľkú úlohu a majú nesmiernu hodnotu. Na druhej strane však pozorujeme, ako čoraz viac silnie moc peňazí. Našou ťažkou úlohou bude nájsť kompromis medzi obhajobou tenisových tradícií a finančnou pomocou mnohým novým hráčom a federáciám vo svete tenisovo rásť.“
Tento rok je olympijský a taký v tenise spôsobuje profesionálnym okruhom a organizáciám hlavybôľ. Ako stoja prípravy v Pekingu a čo očakávate ako najťažší problém?
„V októbri sme sa boli pozrieť na generálku, na skúšobný turnaj a môžem úprimne potvrdiť, že všetko je nachystané a podmienky budú na mimoriadne vysokej úrovni. Číňania investovali do areálu neuveriteľné množstvo hodín práce a obrovské peniaze, vyrástol veľmi blízko olympijského centra a prinesie skvelé dedičstvo pre čínsky tenis. Nijaké problémy zatiaľ nečakáme, uvidíme, koho pošlú národné federácie a koľkí špičkoví hráči potvrdia účasť.“
Ako sa vám darí v nabitom kalendári pritiahnuť viac a viac tenistov z najlepšej desiatky?
„Tak ako v Aténach, do počítačových rebríčkov sa zarátajú body aj z OH, ale mám svoj vlastný pohľad na ten takzvaný nabitý kalendár. Hráči sa sťažujú na dlhú sezónu, ale keď ju skrátime, chodia hrať exhibície za odmeny. Tlačia ich agentúry a televízne spoločnosti. Ako to, že sa nikdy na množstvo zápasov nesťažuje Federer alebo Heninová, ktorí vlani vyhrávali a odkrútili si plné týždne od pondelka do finálovej nedele. Dlhá sezóna je už klišé, ktoré nemám rád. Iba úplne najlepší hrajú veľa, pre mnohých priemerných hráčov sa turnaje končia v utorky a stredy a majú dosť času na oddych. Profesionalizmus so zmluvami, povinnosťami a dodržaním účastí na turnajoch spôsobuje stres, lenže ten je vysoko zaplatený.“
Zdá sa, že ich nikdy nie je dosť, keď sa objavil nebezpečný fenomén ako nelegálne tipovanie a predávanie zápasov. Predstavuje pre vás veľkú hrozbu?
„Celý problém nie je taký obrovský, ako sa prezentuje v médiách. Senzačne ho nafúkli a zveličili. Ale berieme ho mimoriadne vážne. Veľkých turnajov, vysoko platených – grandslamových, či fedcupových a daviscupových – sa to netýka. Problém sa objavil na nižších, menej dotovaných. Musíme ich prísnejšie kontrolovať a prijať nové opatrenia. Nedávno som ako predseda ITF predniesol túto otázku aj na olympijskej pôde a v MOV. Jeho predseda Jacques Rogge si ho osvojil a vážne sa ním budú zaoberať, tak ako s dopingom, lebo sa netýka len tenisu, ale aj ďalších športov. Musíme zvážiť, akú formu stávkovania povoliť a akú nie, lebo tipovanie už nezastavíme. Najnebezpečnejšie je internetové, ba ešte počas zápasu. Musíme sa učiť, lebo s príchodom stále modernejšej technológie sa objavujú nové nástrahy.“
Prečo si myslíte, že tento problém je nafúknutý? Martina Navrátilová vyhlásila, že zápas sa dá ľahko odovzdať a ťažko dokázať.
„Každý má právo na osobný názor, no naozaj nezveličujme. Ročne sa hrá v profesionálnom tenise asi 10tisíc mužských a ženských zápasov a k nám sa dostalo do databázy za posledných päť rokov len asi sto podozrivých výsledkov. Podotýkam, podozrivých, a to na nižších úrovniach. Verte, vážne sa nimi zaoberáme.“
Svetové médiá dosť kritizovali nedávny exemplárny trest dvoch talianskych tenistov za stávkovanie. Giorgio Gamilberti a Federico Luzzi dostali údajne pritvrdú príučku za to, že dávno a za nejaké drobné tipovali pár zápasov. Čo si o tom myslíte?
„Nikdy nekomentujem verdikty nášho tribunálu, tak ako v prípade dopingov. Tí dvaja jasne porušili pravidlá, boli prichytení a potrestaní aj za to málo. Plne dôverujem našej rozhodovacej komisii, ktorá rieši prípady s plnou vážnosťou a podľa najlepšieho svedomia.“
Čo si myslíte o prípade Martiny Hingisovej, ktorá dostala dva roky? Poznačila kokaínová aféra jej kariéru?
„Platí to isté, čo som povedal. Nekomentujem trest. Prípad bol však veľmi jasný, s dokázaným pozitívnym nálezom. Hingisová bola nenahraditeľným prínosom pre tenis a dominantnou hráčkou v období medzi generáciou Navrátilovej s Evertovou a Grafovou a silovým poňatím sestier Williamsových. Je to strašná škoda, čo sa stalo a kaz na konci jej kariéry.“
Čo hovoríte na názor šéfa WTA Larryho Scotta, ktorý sa obáva ruskej mafie v tenise?
„Neverím tomu. Rusko vždy bolo a zrejme ostane športovou veľmocou s výbornými trénermi, skvelou fyzickou prípravou a konečne sa to premietlo aj do tenisu. Aj v minulosti mal Sovietsky zväz veľké talenty, ale nemohol preraziť v takej miere ako dnes. Ruské deti a športovci hrajú s väčšou motiváciou ako západní.“
Autor: Melbourne