BRATISLAVA. Dôvera k vláde a parlamentu po posledných voľbách stúpla, médiá sú však pre oslovených ľudí dôveryhodnejšie. Prieskum Eurobarometer robili na jeseň vo všetkých 27 krajinách Európskej únie.
Najviac ľudia veria rozhlasu
Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je podľa ankety rozhlas (bez spresnenia). Dôveruje mu až 79 percent oslovených, čo je o 13 percent viac ako je priemer v únii.
Druhou najdôveryhodnejšou inštitúciou je televízia so 71-percentnou dôverou a na treťom mieste je tlač s 53 percentami.
Vláde dôveruje len 40 a parlamentu 37 percent opýtaných.
VIDEO: Slováci prestávajú byť so životom doma spokojní
VIDEO: Silvia Pňačková
Eurobarometer však poukázal na zvyšujúci sa trend dôvery k slovenskej vláde a parlamentu. „Môžeme jednoznačne pozorovať výrazný nárast dôvery k Národnej rade a vláde po voľbách v roku 2006.“
Pred dvomi rokmi, na jeseň 2005, keď bola pri moci druhá vláda Mikuláša Dzurindu, dôverovalo podľa Eurobarometra vláde len 18 a parlamentu 20 percent oslovených. Dzurinda bol vtedy premiérom siedmy rok.
Justícii sa neverí
Dôvera polícii a súdom sa u nás dlhodobo pohybuje na nízkej úrovni. „Súdnemu a právnemu systému svojej krajiny dôveruje 47 percent občanov únie a iba 27 percent občanov Slovenska. Priepastný rozdiel je aj v dôvere polícii,“ píše sa v správe.
Najmenej, len 13 percent oslovených, dôveruje politickým stranám.
Slovensko je eurooptimista
Európskym inštitúciám veria ľudia na Slovensku viac ako priemer oslovených v únii. Európskemu parlamentu skôr dôveruje 70 percent z nich, čo je o 15 percent viac ako celoeurópsky priemer. Európskej komisii verí 62 percent ľudí na Slovensku oproti 50 percentám obyvateľov všetkých krajín únie.
Dôveru väčšiny oslovených obyvateľov Slovenska majú aj Európska centrálna banka a Európsky súdny dvor.