BRATISLAVA. Koalícia včera schválila program schôdze Národnej rady aj so sporným bodom o novom tlačovom zákone. Opozícia žiadala, aby ho z rokovania stiahli, ak má zahlasovať za Lisabonskú zmluvu, ktorá nahrádza euroústavu. Na schválenie zmluvy treba 90 hlasov.
Koalícia potrebuje hlasy piatich opozičných poslancov. Nie je vylúčené, že ich dostane, hoci podmienku nesplnila.
VIDEO: Rozprava v parlamente o Lisabonskej zmluve
VIDEO: Eugen Korda
Simon: Rozhodujem sa
Koalícii by mohla pomôcť časť poslancov SMK, ktorých reprezentuje Zsolt Simon. Dohoda predsedov SDKÚ, SMK a KDH Mikuláša Dzurindu, Pála Csákyho a Pavla Hrušovského sa mu totiž nepáči. Podľa informácií SME môže byť takýchto poslancov v SMK až šesť.
„Je to veľmi zlý signál k európskym partnerom, nezrozumiteľný krok,“ povedal Simon. „Vstup do Európskej únie je trvalá agenda SMK.“
Podporiť zmluvu podľa neho neznamená podporiť Fica. Na otázku, ako bude dnes hlasovať, odpovedal: „Ešte budem rokovať s mojimi kolegami. S týmto názorom nie som sám. Treba si počkať na hlasovanie.“
Podmienku koalícii navrhol podľa zdrojov SME Dzurinda. KDH to vyhovuje, keďže je proti zmluve, SMK bolo treba najviac prehovárať.
„Bol jeden z prvých, ktorý to nastolil,“ potvrdil Csáky. Priznal, že v poslaneckom klube boli na dohodu rôzne názory, myslí si však, že bude jednotný.
Volali európski ľudovci
Csáky povedal, že jemu aj Dzurindovi už volali aj predstavitelia Európskej ľudovej strany z Bruselu. „Povedal som pätnásť viet a brali to. Nie sú znepokojení,“ tvrdí. Zmluva podľa neho ohrozená nie je. Minister zahraničia Ján Kubiš ju môže predložiť na rokovanie každej schôdze, prijať ju treba do roka.
Fico v parlamente ľutoval demokraciu
Lisabonská zmluva bola do pondelka nudnou politickou témou, ku ktorej sa výraznejšie vyjadrovali len kresťanskí demokrati. Parlamentná rozprava na túto tému včera už bola živá. Útoky a invektívy padali šesť hodín a často ani nesúviseli s európskou zmluvou.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš označil opozičný postoj za zhubný, premiér Robert Fico bol ostrejší. „Postoj opozície oprávnene vyvolal v Európe zdesenie a strach,“ varoval. „Chorá politická myseľ,“ je ďalší prívlastok, ktorý prisúdil premiér Robert Fico stranám v opozičných laviciach za podmienku o stiahnutí návrhu tlačového zákona výmenou za podporu Lisabonskej zmluvy.
„Odkazujete nám, že nemáme morálne právo sedieť v tomto parlamente. Tak si vyberte z nás tých, ktorí máme dnes právo podporiť Lisabonskú zmluvu,“ odpovedal Ficovi predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Zmluva podľa neho nie je ohrozená, „ohrozená je demokracia na Slovensku“. Dodal, že keď vráti koalícia demokraciu tam, kde má byť, budú aj potrebné hlasy.
„Chuderka slovenská demokracia, ak sa ju hotujú zachraňovať ľudia, počas ktorých vlády sa odpočúval nezávislý denník alebo kupovali poslanci,“ reagoval premiér.
Fico však istý priestor na kompromis vytvoril vyhlásením, že o tlačovom zákone sa dá rokovať, keďže je len v prvom čítaní. Opoziční poslanci mu odpovedali, že im je jasné, že ich požiadavky neprijme.
František Mikloško z KDH povedal, že Fico nemá ani toľko slušnosti, aby požiadal všetky politické strany o podporu Lisabonskej zmluvy. Máte zlé informácie a tvrdil, že všetkým stranám poslal list.
Dlhodobo zlý vzťah predsedov KDH a HZDS sa prejavil aj včera. Vladimír Mečiar hovoril o Pavlovi Hrušovskom ako o „skrachovanom predsedovi parlamentu“ a povedal, že mu KDH pripomína jediné - knihu Victora Huga Bedári. Hrušovský na revanš Mečiara nazval predsedom krachujúcej strany.
Miroslav Kern
Prezident mimoriadne rozprával
Ivan Gašparovič mal nečakané vystúpenie,kritizoval opozíciu.
K Lisabonskej zmluve včera mimoriadne vystúpil prezident Ivan Gašparovič. Kritické vyhlásenie smerom k opozícii prečítal na ministerstve obrany, kde mal dopoludnia program. Hoci pozval aj novinárov, nedovolil im klásť otázky.
VIDEO: Gašparovič omylom hovoril aj o Libanonskej zmluve
VIDEO: Silvia Pňačková
Gašparoviča opozícia zaskočila. Jej postoj k zmluve považuje za „odsúdeniahodný“. Podľa neho ide o „popretie integračnej agendy týchto strán z minulého obdobia“.
Tlačový zákon, v ktorom opozícia žiada urobiť zmeny, označil v porovnaní so zmluvou za „neporovnateľnú normu“. Opozícia sa podľa neho kedykoľvek môže obrátiť na Ústavný súd, ak bude mať výhrady.
Vyjadrovať sa k tlačovému zákonu považuje prezident podľa hovorcu Mareka Trubača za predčasné, je však presvedčený, že nový zákon bude lepší ako súčasný.
Opozícia: Vládny prezident
Koalícia prezidenta ocenila, opozícia skritizovala. „Zodpovedá neformálne za obraz Slovenska v zahraničí, pravdepodobne preto sa ozval, ja ho chápem,“ povedal Rafael Rafaj z SNS. Každá aktivita prezidenta je podľa neho vítaná. „Ak by nevystúpil, tak by sa druhá časť začala pýtať, prečo mlčí.“
„Oceňujem to,“ hovorí poslanec Smeru Boris Zala. Považuje za dobré, že prezident zasiahol.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že prezident je dávno na strane vládnej koalície a nie je nadstranícky. Hovorí, že má podobné názory ako vláda, ktoré ohrozujú základné princípy demokracie. Pred časom sa vyjadril, že podporuje myšlienku vládnych médií. „Toto nie je prezident všetkých,“ povedal Mikloš. Gašparovič sa pred prezidentskými voľbami podľa neho uchádza najmä o podporu Smeru, a preto robí nadprácu, „len aby sa zapáčil“.
Trubač: Nejde o politiku
„Ak by sa prezident k spochybňovaniu Lisabonskej zmluvy nevyjadril, tak by ste sa pýtali, prečo takú závažnú udalosť odignoroval,“ povedal jeho hovorca Trubač. „Tu nejde o vstupovanie do súboja opozície a koalície, ale o medzinárodné postavenie Slovenska.“
(mož)