Pred 15 rokmi si len málokto vedel predstaviť, ako informačné technológie zmenia svet. Dnes prognostici aj tajné služby s obavami predpovedajú, čo všetko môžu za 15 rokov vyviesť stlačením klávesu hackeri. A nemusia to byť len jednotlivci, ale aj odborníci, dobre zaplatení tajnými službami.
Veľké obavy má Amerika z Číny. Bývalý člen tajnej služby načrtáva možný scenár napadnutia infraštruktúry: „Každá osoba v Číne napríklad pošle do Spojených štátov e-mail, pri takomto sústredenom útoku sa dajú využiť aj hackerské triky, voľne dostupné na internete,“ hovorí John Shissler. Takáto informačná bomba by mala prakticky zlikvidovať infraštruktúru Spojených štátov – dopravu, telekomunikácie, zásobovanie. Motívom by údajne mohla byť odveta za americký zásah čínskej ambasády počas bombardovania Belehradu.
Správa CIA varuje, že protivníci na celom svete sústredene pracujú na tom, aby zasadili USA ťažkú ranu. Viaceré krajiny už vylepšujú svoje technológie a v priebehu nasledujúcich 10 rokov budú ešte dokonalejšie. Podľa analýzy Centra pre strategické a medzinárodné štúdie majú už teraz výkonný „kyberarzenál“ k dispozícii Spojené štáty, Rusko, Čína, Francúzsko a Izrael.
Jeffrey Huncker, šéf ochrany infraštruktúry v Bielom dome, v rozhovore pre CNN upozornil na ďalšie riziká. Niektoré krajiny sa podľa neho pomocou hackerských techník budú snažiť vyhnúť obchodným sankciám, rozšíriť sa môže aj nová forma on-line vydierania.
(mch)