PEKING, BRATISLAVA. Neobyčajne studené počasie a sneženie stále pokračuje nad väčšinou územia Číny. Milióny pracujúcich, ktorí uviazli na vlakových staniciach, čakajú v mraze, kým sa obnovia dodávky elektriny a umúdri sa príroda.
Zatiaľ sa však roztápa len obraz „primrznutej“ komunistickej vlády.
Nová tvár premiéra
Pre mnohých Číňanov to bol nezabudnuteľný zážitok. Na pohrebe troch elektrikárov, ktorí zomreli pri oprave elektrického vedenia, poškodeného snehovou kalamitou, spieval čínsky premiér Wen Ťiapao modlitbu v prítomnosti rodiny obetí. To všetko pred kamerami televízií, ktoré dojemnú scénu vysielali v priamom prenose.
Predseda nevolenej komunistickej vlády sa dokonca vydal medzi ľudí, ktorí na staniciach, ďaleko od domova, márne čakajú na svoj vlak.
„Všetkým sa vám ospravedlňujem,“ prehovoril Wen k tisícom nespokojných Číňanov na stanici v provincii Hunan.
Televízia, rozhlas a denná tlač prinášajú príbehy o obetavých záchranároch, ústretových úradníkoch a odvážnych policajtoch. Aj keď si čínska vláda určite robí starosti so škodami vyše troch miliárd dolárov, ktoré sneh spôsobil, teraz je pre ňu prioritou niečo iné.
Obavy z protestov
„Ak lídri nepodniknú správne kroky, môžu očakávať štrajky,“ povedal pre americký magazín Business Week politológ David Zweig z Technickej univerzity v Hongkongu.
Snehové búrky nemohli prísť v nevhodnejšom čase. Milióny robotníkov boli pred pár dňami na ceste do svojich domovov pred oslavami čínskeho Nového roka, ktoré sa začnú 7. februára.
Namiesto toho mrznú na staniciach a začínajú prejavovať svoju nespokojnosť. „Teplota klesla na mínus tri a my tu sedíme v tme len so sviečkami, ktoré sa rýchlo míňajú,“ citoval denník New York Times Janga Tongpinga z provincie Guizhou, ktorá je odrezaná od elektriny.
Nezvládnutie zásobovania a obnovenia infraštruktúry predstavuje nepríjemný problém, ktorý poškodí prestíž vlády a môže viesť k neželaným nepokojom.
Komunistická strana, ktorá od incidentu na Námestí nebeského pokoja v roku 1989 dôsledne pracovala na potláčaní akéhokoľvek prejavu občianskeho vzdoru, je teraz len krok od straty kontroly.
Prejavy nespokojnosti
Číňania v roku, keď ich krajinu sleduje svet o čosi podrobnejšie pre olympijské hry, čoraz viac prejavujú svoj nesúhlas.
V polovici januára napríklad tisíce obyvateľov Šanghaja protestovali v uliciach proti plánu vlády postaviť v ich meste trať pre rýchlovlaky.
Veľa zmenil aj internet, ktorý sa v krajine stále viac udomácňuje. Na konci uplynulého roka bolo online už 210 miliónov Číňanov. O celých 73 miliónov viac ako rok predtým.
„V Hunane začalo snežiť už trinásteho,“ napísal pod prezývkou jeden online komentátor, ktorý sa pýtal, prečo bola armáda zmobilizovaná až o dva týždne neskôr.
Pre päť miliónov ľudí bez vody a elektriny, ktorí si potrebujú na niekom vyliať svoj hnev, je vláda ľahkým terčom.
„Ospravedlnením nič nestratia,“ hovorí čínsky aktivista Han. „Ale ak nezačnú vlaky čoskoro premávať, len to nemusí stačiť,“ dodáva pre Business Week.