OMV mieri aj do Slovnaftu

Európska komisia má povedať, či prípadné získanie kontroly OMV nad MOL-­om je v súlade s pravidlami únie.

OMV odmietol komentovať, či po fúzii s MOL­om spojí svoje aktivity na Slovensku s rafinériou Slovnaft. Tá je vo vlastníctve MOL–u.OMV odmietol komentovať, či po fúzii s MOL­om spojí svoje aktivity na Slovensku s rafinériou Slovnaft. Tá je vo vlastníctve MOL–u. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA, BRUSEL. Rakúska rafinérsko-plynárenská spoločnosť OMV oznámila vo štvrtok Európskej komisii zámer prevziať kontrolu nad maďarským konkurentom MOL. Rozhodnutie OMV prišlo po tom, čo sa jej nepodarilo uzavrieť dohodu s maďarskou vládou ani manažmentom MOL-u. Ani jeden z nich nechce o spojení dvoch gigantov počuť. Komisia rozhodne, či by fúzia nebola v rozpore s pravidlami únie.

Rozhodne Európska komisia

Rakúšania už teraz vlastnia v maďarskom podniku 20,2 percenta akcií, chcú však viac. Výsledkom fúzie oboch podnikov má byť jedna spoločnosť pod taktovkou OMV. Budapešť má pod kontrolou zhruba 40 percent akcií MOL-u. V hre teda zostáva ešte ďalších 40 percent akcií, ktoré vlastnia rôzne spoločnosti či fondy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Budeme zisťovať, či by tento krok mal nepriaznivý efekt na hospodársku súťaž,“ povedal hovorca Európskej komisie pre záležitosti hospodárskej súťaže Jonathan Todd. Komisia má na analýzu čas do 6. marca. „Ak by sa ukázalo, že je tu podozrenie z monopolného postavenia, zač­neme podrobné vyšetrovanie,“ povedal Todd s tým, že to môže viesť až k zákazu prevzatia.

Reakcia MOL-u ostala nezmenená. „MOL privítal možnosť prešetrenia transakcie Európskou komisiou, ako nepriaznivo by mohla vplývať na konkurenciu v stredoeurópskom regióne a na spotrebiteľov,“ uviedla spoločnosť pre agentúru Reuters.

OMV ponúkol viac ako trh, ale s podmienkami

Rakúšania začali prichádzať s prvými oficiálnymi ponukami na začiatku leta minulého roku. Od začiatku minulého roka však OMV skupoval podiely od iných firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca OMV Thomas Huemer pre denník SME povedal, že ich firma oznámila 25. septembra minulého roku, že má záujem o spojenie oboch firiem. „V oznámení sme deklarovali, že majiteľom akcií ponúkame 32-tisíc forintov za akciu v hotovosti s možnosťou čiastočného vlastnenia, ak sa odstránia určité technické prekážky na získanie hlasovacej kontroly nad MOL-om.“

Podľa Huemera ide konkrétne o štátom určené desaťpercentné hlasovacie obmedzenie a podiely pod kontrolou manažmentu. Hodnota akcie MOL-u na trhu z mája minulého roka bola 22 290 forintov, vo štvrtok sa akcie spoločnosti obchodovali za necelých 23-tisíc forintov.

Kúpnu cenu OMV podmieňoval aj získaním najmenej 50-percentného podielu na hlasovacích právach MOL-u a získaním súhlasu zo strany európskych úradov.

SkryťVypnúť reklamu

MOL je aj vlastníkom slovenskej rafinérie Slovnaft. OMV odmietol nateraz komentovať, či spojí svoje aktivity na Slovensku so Slovnaftom, ak získa väčšinu v MOL-e. „Poč­kajme si na výsledok šetrenia úradmi únie,“ povedal Huemer.

Maďari sú rozhodne proti

Vedenie podniku, ako aj maďarská vláda sú rozhodne proti tomu, aby sa podiel OMV v domácej strategickej plyná­rensko-ropnej spoločnosti zvyšoval. Ich najčastejším argumentom bolo, že spojením dvoch silných konkurentov by vznikol veľký, nie príliš konkurencieschopný podnik. Transakciu by museli odsúhlasiť aj protikartelové úrady, s čím by mohol byť problém.

OMV oponuje, že podľa ich názoru bude všetko inak. „Spojenie spoločností do hlavnej európskej ropnej a plynárenskej firmy by mohlo konkurenciu oveľa efektívnejšie rozšíriť,“ povedal Huemer. Firmy by mohli získať výhody z väčšieho množstva príležitostí a zároveň aj z optimalizácie využívania majetku firiem.

SkryťVypnúť reklamu

„Fúziou sa prispeje aj k vyššej bezpečnosti dodávok energií do Európskej únie,“ povedal Huemer. Realizovať by sa mali aj hlavné infraštruktúrne projekty, ako napríklad vybudovanie európskeho plynovodu Nabucco z kaspickej oblasti.

Avšak aj samotný MOL je tŕňom v oku bruselských úradníkov. Oddelenie Európskej komisie pre vnútorný trh skúma, či zákon, ktorý prijala maďarská vláda na jeseň minulého roku na ochranu spoločnosti pred nepriateľským prevzatím cudzím kapitálom, nezabraňuje zahraničným investorom nakúpiť podiely vo firme. Výsledok tohto vyšetrovania zatiaľ nie je známy.

Autor: Tomáš Halán

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 190
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 950
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 846
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 856
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 924
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 730
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 460
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu