Turfový Pelé neleňoší, dostihli by ho

Dostihoví džokeji sú posadnutí víťazstvami. Deviateho januára Brazílčan Jorge Ricardo ako prvý na svete vyhral desaťtisíce dostihy. Medzičasom ďalších 39. Na méte 10 000 je už aj Kanaďan Russell Baze.

Dvaja dostihoví multivíťazi: Brazílčan Jorge Ricardo na portrétovej fotografii  a Kanaďan Russell Baze v sedle.Dvaja dostihoví multivíťazi: Brazílčan Jorge Ricardo na portrétovej fotografii a Kanaďan Russell Baze v sedle. (Zdroj: turfebrasil.not.br, derbytrail.com)


BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Sú to dostihy v dostihoch. Na diaľku. Kto ich vyhrá viac?

Džokeji sú najzamestnanejší športovci sveta. Brazílčan Jorge Ricardo v niektoré dni odjazdí 12 až 14 dostihov. Vlani ich absolvoval 2210. V priemere na každučký deň viac ako šesť.

Deviateho januára sa mu splnil sen: na hipodróme San Isidro, jednom z troch v argentínskom Buenos Aires, v sedle kobyly Membresia vyhral desaťtisíce dostihy. Ako prvý na svete. Histórica marca, Líder absoluto, oznamovali palcové titulky juhoamerickej tlače.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dovolenka? Žartujete

Teraz pôjdete na dovolenku? pýtal sa ho redaktor argentínskeho La Nacion, keď dovŕšil magickú hranicu. „To nie,“ usmial sa. „Nemôžem si dovoliť odpočívať, lebo Baze by ma mohol dostihnúť.“

Russell Baze je o tri roky starší Kanaďan. Pochádza z Vancouveru, ale väčšinu roka jazdí v Severnej Karolíne. Ricardo s ním zvádzal súboj o métu 10 000.

Webová stránka juhoamerického turfu dodnes denne referuje o stave duelu. Po štvrtku má Ricardo na konte 10 039 víťaz­stiev a Baze 9 999. V noci nadnes nášho času sa už zrejme aj Kanaďan stal desaťtisíckarom: na mítingu v Golden Gate Fields, ako informuje San Francisco Gate, ho angažovali do sediel siedmich koní, z nich štyri patrili medzi favoritov.

Dostihový Pelé

Ricardovi vravia fanúšikovia odjakživa Ricardiňo. Džokejom bol aj jeho otec Antonio, ale ten mal prezývku Banana. Jazdili aj dvaja jeho strýkovia.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý raz mu dovolili osedlať koňa na dostihy už v pätnás­tich. O šesť týždňov sa tešil z premiérového víťazstva. Kôň sa volal Tiam a trénoval ho jeho otec.

Už v dvadsiatke sa stal brazílskym šampiónom. Titul rovinového majstra držal celé štvrťstoročie, až do roku 2006. V sezóne 1992/93 dosiahol úžasných 477 víťazstiev.

Odvtedy ho v Brazílii označujú za dostihového Pelého.

„Nad svetovým rekordom som začal uvažovať, keď som vyhral päťtisíci raz,“ priznal. Ale až keď celkový počet jeho víťazstiev prekročil deväťtisíc, rozhodol sa poobzerať po novom pôsobisku, po krajine, kde sú dostihy sedem dní v týždni. „Chcel som byť prvý, kto dosiahne 10-tisíc víťazstiev,“ vysvetľuje. Vybral si Argentínu.

Argentínčania sú turfoví fanatici

Po roku skonštatoval: „Argentínčania sú do jedného dostihoví fanatici.“

SkryťVypnúť reklamu

„Amerika je dostihový kontinent číslo jeden a pokiaľ ide o Južnú, Argentína drží pozíciu lídra,“ potvrdzuje šéf slovenského turfu Marián Šurda. „Dostihy tam majú veľkú tradíciu a obrovskú popularitu.“

„Vyhrávať v Argentíne je oveľa ťažšie ako v Brazílii,“ zistil Ricardo. Doma vyhral v priemere každé tretie dostihy, v Argentíne „len“ každé piate. Mal však meno aj výsledky a ihneď sa zaradil medzi jazdcov, o ktorých sa tréneri priam trhali. V Brazílii mal v najvyťaženejšej sezóne 1596 štartov, kým v Argentíne už v prvom roku vyše 2200. A hneď sa stal argentínskym rovinovým šampiónom.

Je to tvrdá rehoľa

Európski džokeji môžu o takých počtoch len snívať. Bratislavčan Jozef Bojko mal sezóny, keď s približne 700 dostihmi patril v Nemecku, kde pôsobí, medzi najvyťaženejších. Mimochodom, 700. víťazstvo kariéry získal vlani v auguste.

SkryťVypnúť reklamu

„Tisícka štartov za rok na starom kontinente je top číslo,“ konštatuje Šurda. „V Európe sú najlepší džokeji zároveň kmeňovými jazdcami renomova­ných stajní. V Amerike je však väčšina v pozícii voľných jazdcov. Kto má meno, formu, je v laufe a môže jazdiť do roztrhania tela.“ Jedným dychom však pripomína: „Je to rehoľa, tvrdý chlebík.“

Samba? Skôr sauna

Základnou podmienkou je skvelá fyzická kondícia. Aj psychická: čo dostihy, to stres. Navyše veľa cestovania: autom, lietadlami, vrtuľníkom. Nemysliteľné bez superprísnej životosprávy. Už len udržať si váhu okolo 53 kilogramov.

„V každej voľnej chvíli som vo fitnescentre a v saune,“ priznáva turfový Pelé. Zhadzovanie kíl tancom? „Samba? Tango? Dajte pokoj, tancovanie, to nie je to, čo zbožňujem,“ reagoval v rozhovore pre La Nacion.

SkryťVypnúť reklamu

Malý veľký muž meria iba 161 cm. Američan William Shoe­maker, jeden z jeho predchodcov, rekordérov v počte víťaz­stiev, bol ešte o 11 centimetrov nižší. Aj preto zväčša navážil iba 43 kg. Odjazdil v živote vyše 40-tisíc dostihov. Naposledy rok a pol pred šesťdesiatkou.

Nová méta: 13 000

Brazílčan Ricardo má tri a pol roka do päťdesiatky. „Koniec kariéry? Vôbec o ňom neuvažujem. Dúfam, že nastane až vtedy, keď budem mať na konte 13-tisíc víťazstiev,“ nádeja sa.

Jeho kanadský súper Russell Baze dovŕši päťdesiatku už v auguste, ale obaja sú na jednej vlne: „Som zdravý a páči sa mi to, čomu sa venujem. Som džokej a mojím životným poslaním je jazdiť.“

Maďarský matuzalem Pál Kállai, dôverne známy aj bratislavským turfmanom, jazdil bezmála do smrti. Zastihla ho tri roky po sedemdesiatke.

SkryťVypnúť reklamu

Džokejskí multivíťazi

Jorge Ricardo – 10 039

Brazílčan (46), rodák z Rio Grande do Sul, ktorý od roku 2006 jazdí v Argentíne. Vlani sa v počte víťazstiev dostal pred Kanaďana Bezea a v januári prekročil hranicu 10-tisíc. Stále jazdí.


Russell Baze (Kan.) – 9999

Rodák z kanadského Vancouveru (49) pôsobí v posledných rokoch najmä na početných dráhach v americkej Severnej Karolíne. Predvlani prekonal rekord Panamčana Laffita Pincaya. Stále jazdí.


Laffit Pincay (USA) – 9530

Panamského rodáka (60) preslávili Spojené štáty: v r. 1966 vyhral 8 z 11 prvých dostihov a o deväť rokov ho uviedli do siene slávy. Hviezdnu kariéru skončil v apríli 2003, keď získal víťazstvo č. 9530.

Autor: Marián Šimo © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu