BRATISLAVA. Po štvrtkovej tajnej voľbe nových členov mediálnych rád je zrejmé, že strany vládnej koalície úplne ovládli Radu STV a v Rozhlasovej rade k tomu majú veľmi blízko.
Medzi piatich nových členov Rady STV patrí napríklad bývalý moderátor mítingov HZDS Richard Herrgott, absolvent hotelovej školy a moderátor audiotextovej súťaže v televízii. V tajnej voľbe dostal 67 hlasov, mediálna odborníčka Stanislava Benická jeden.
Politika
„Je mi ľúto, akí ľudia neboli zvolení. Myslím si, že sa naplnili slová premiéra Fica, ale počkáme si,“ povedal podpredseda Rady STV Peter Malec.
Narážal na decembrové vyhlásenie premiéra, ktorý o Rade STV povedal, že „máme záujem, aby tam boli zvolení ľudia, ktorí budú reprezentovať naše názory“. Milan Urbáni z HZDS už pred rokom otvorene hovoril, že si koalícia rozdelila pozície vo vedení STV.
Väčšina v Rade STV je strategickým záujmom politických strán v každom volebnom období. Teraz v 15-člennom orgáne končí skupina názorovo blízka skôr opozícii: Lucia Jurgová, Miroslav Kollár, Ján Greššo. Kandidovali opäť, no nezískali dosť hlasov.
Do novej zostavy pribudol napríklad Marián Gábor, ktorého navrhla firma, čo dostala od STV niekoľko miliónových zákaziek, či niekdajší viceguvernér NBS Marián Tkáč, ktorý je v registračných protokoloch evidovaný ako agent ŠtB.
„Väčšinou ide o ľudí, ktorí zastupovali konkrétne záujmy v podobných orgánoch aj v minulosti, či otvorene pôsobia v mene politických strán,“ hovorí odchádzajúci člen Kollár.
Rafael Rafaj zo SNS je pomerne spokojný. „Sú to ľudia, odborníci, ktorí určite budú prínosom pri riadení verejnoprávnych médií.“
Šéf parlamentného mediálneho výboru Pavol Minárik z KDH v novej voľbe vidí absolútne potvrdenie Ficových slov, že to budú kandidáti názorovo blízki koalícii. „Sú to ich kandidáti,“ hovorí Minárik. K radikálnemu zhoršeniu televízia však podľa neho už nemôže dôjsť, ak už raz Rada STV zvolila za riaditeľa človeka, ako je Radim Hreha.
Hľadá sa riaditeľ
Rada ako kontrolný orgán televízie a rozhlasu Hrehu len nedávno odvolala. Za rok pôsobenia priviedol STV k výraznej strate 340 miliónov, programovej mizérii, nízkej sledovanosti a slabému spravodajstvu, ktoré opustila značná časť redaktorov. Rada bude teraz vyberať nového riaditeľa.
Okrem toho schvaľuje dôležité dokumenty médií ako rozpočet alebo programový koncept, odvoláva a volí aj štatutárneho zástupcu.
Nového riaditeľa čakajú vážne rozhodnutia v súvislosti s digitalizáciou a v lete sa chystá spustiť tretí športový kanál, na ktorý STV zatiaľ nemá peniaze.
Zmeny v rozhlase
V Rozhlasovej rade budú mať ľudia blízki koalícii prevahu, no nie dvojtretinovú väčšinu potrebnú na odvolanie generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej. Tá nie je považovaná za osobu naklonenú koalícii.
„Je zrejmé, že noví členovia majú nálepku ľudí, ktorí majú reprezentovať názory vládnej koalície,“ povedal predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian. „Je na nich, či sa budú chcieť tejto nálepky zbaviť, či budú chcieť zastávať záujmy širšej verejnosti, alebo len záujmy vládnej koalície.“
V Rozhlasovej rade zostal Michal Dzurjanin, prešiel aj doterajší člen dôchodca Peter Jezný, pribudne asistentka poslankyne za SNS, psychologička Eva Jaššová.
Valovič v Slovenskom rozhlase vyhrával
Keď riadil orchester Slovenského rozhlasu, jazdili hudobníci na podozrivo lacné zájazdy pod iným menom.
Nový člen Rozhlasovej rady Vladimír Valovič je už roky známy ako šéf Big Bandu. Nominant HZDS dlhé roky pôsobil v Slovenskom rozhlase vo funkcii vedúceho hudobnej a umeleckej realizácie, pod ktorého spadal aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.
Orchester v čase riaditeľovania Jaroslava Rezníka vystupoval v zahraničí pod cudzím menom a za nízke oficiálne sadzby. V roku 2005 preveroval účtovníctvo orchestra Najvyšší kontrolný úrad, ktorý v správe napísal, že účtovanie tržieb orchestra bolo pochybné. Výkony, ktoré si účtoval orchester, sa nezhodovali s prezenčnými listinami hráčov ani s plánom rezervácií štúdia. Rozhlas podľa NKÚ porušil zákon o účtovníctve.
Vzniklo podozrenie, že vedenie orchestra využívalo rozdielne sadzby za komerčné nahrávky počas pracovného času hráčov a mimo neho v neprospech rozhlasu. Valovičova kariéra v Slovenskom rozhlasu pokračovala, odišiel až po príchode riaditeľky Miloslavy Zemkovej.
Valovič je aktívny v niekoľkých obchodných spoločnostiach. Kassandra je umeleckou agentúrou, vydavateľstvom, predáva a požičiava zvukové nosiče. Spoločnosť Media Intercontact, kde je spoločníkom, je reklamná agentúra, MAX je zameraná na agentúrnu činnosť.
Zákon o Slovenskom rozhlase hovorí, že člen rady nesmie byť vydavateľom periodickej tlače, spolumajiteľom či členom orgánu, poskytujúceho služby súvisiace s reklamou a propagáciou, s výrobou audiovizuálnych diel, zvukových záznamov. Valovič by mal tento konflikt záujmov vyriešiť do 30 dní.
(zu)
Noví členovia Rady STV
Marián Gábor
dôchodca z Košíc. Nominovala ho spoločnosť SAVID Košice, ktorá pre STV dodáva dabing. Vyštudoval FAMU Praha, odbor produkcia a riadenie.
Richard Herrgott
nominoval ho klub poslancov za HZDS. Pracoval už pre STV ako moderátor aj riaditeľ košického štúdia, jeho nástupca Marián Kleis ho kritizoval najmä za vstup politiky do štúdií, viaceré jeho „zmluvy prekračovali pravidlá vnútorných predpisov STV a hraničia s porušovaním zákonov“. Bol v predstavenstve vydavateľstva Slovenskej republiky. Vyštudoval hotelovú školu.
Lukáš Machala
navrhlo ho občianske združenie Kongres slovenskej inteligencie, blízke Matici slovenskej. Poslanec miestneho zastupiteľstva Bratislava-Dúbravka za koalíciu SMER, HZDS, SNS. Má vyštudované právo a žurnalistiku. Pôsobí ako riaditeľ úseku generálneho riaditeľa na Slovenskej pošte.
Anna Miklovičová
riaditeľka umeleckej školy v Bratislave, navrhla ju Únia a Odborový zväz profesionálnych hudobníkov Slovenska. Bola už členkou Rozhlasovej rady. Vyštudovala VŠMU.
Marian Tkáč
navrhol ho Kongres slovenskej inteligencie, blízky súčasnej koalícii. Bývalý viceguvernér NBS, dnes vedúci archívu Národnej banky Slovenska, ekonóm, spisovateľ, publicista. Manžel Dagmar Vanečkovej, vedúcej vydania v relácii Správy a komentáre. V registračných protokoloch je ako agent ŠtB.
Rozhlasová rada
Michal Dzurjanin
navrhla ho Konfederácia politických väzňov Slovenska. Tlačový tajomník Ústavu pamäti národa, bývalý predseda Rozhlasovej rady a bývalý kandidát na generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu. Vyštudoval filozofickú fakultu.
Eva Jaššová
navrhla ju Slovenská akadémia vied, kde pracuje na Ústave politických vied, je psychologička. Poslankyňa mestského zastupiteľstva v Bratislave, kandidovala na kandidátke SNS, dnes je asistentkou poslankyne Marty Damborskej zo SNS.
Peter Jezný
dôchodca z Bratislavy, navrhlo ho združenie literátov Svojpomoc, režisér, vyštudoval VŠMU, do rady ho znovu zvolili.
Ondrej Patrák
navrhla ho Stredoeurópska asociácia správy a riadenia spoločnosti, pracuje v Slovnafte ako špecialista pre riadenie znalostí, pre ministra Mareka Maďariča pripravoval štúdiu o verejnoprávnych médiách.
Vladimír Valovič
navrhol ho klub poslancov HZDS. Je dirigent na voľnej nohe. Vyštudoval Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre.
(hr)
Nový člen Herrgott: Viem, ale nepoviem
Novým členom Rady STVsa stal aj bývalý moderátor mítingov HZDS RICHARD HERRGOTT.
Prečo ste sa prihlásili do Rady STV?
„S mojimi štrnásťročnými skúsenosťami z pôsobenia v STV na rôznych pozíciách si myslím, že trochu viem pomôcť vyriešiť súčasný stav v televízii. Keby som o tom nebol presvedčený, bez nejakého narcizmu, tak by som sa nebol prihlásil.“
V čom potrebuje STV pomôcť?
„Predovšetkým potrebuje kvalitný manažérsky tím, ktorý by mal mať spolovice manažérske a spolovice umelecké cítenie.“
Ktorý z doterajších riaditeľov sa najviac približuje vašej predstave?
„Asi traja čiastočne spĺňali moje predpoklady, ale ani jeden ich nespĺňal na sto percent.“
Ako hodnotíte Igora Kubiša? Za jeho vedenia ste v STV v deväťdesiatych rokoch pôsobili.
„To bolo veľmi dávno. Zaskočili ste ma. Myslím si, že aj Igor Kubiš urobil veľa pozitívneho aj negatívneho pre STV.“
Je to jeden z tých troch, čo na nich myslíte?
„To som nepovedal.“
Dnes ráno ste moderovali audiotextovú hru na stanici Music Box, budete to robiť aj ako člen rady?
„Ak by bolo potrebné pre túto prácu sa moderovania na tejto stanici vzdať alebo by mi nová funkcia zaberala viac času a potreboval by som sa toho vzdať, tak by som to pre dobro veci urobil. Je to predsa len iný typ práce, 'robotky', ktorý nehovorím, že by nebol zlúčiteľný s postom člena, ale nie som celkom rozhodnutý. Tak 50 na 50.“
Aké je vaše spojenie s HZDS?
„Poznám tam veľa kvalitných a dobrých ľudí, ako poznám veľa dobrých a kvalitných ľudí v iných stranách. Napriek tomu, že mi médiá podsúvali členstvo v tejto strane, tak to nikdy nebola pravda.“
Ale moderovali ste ich mítingy, nie?
„Áno. Ale to je práca ako ktorákoľvek iná.“
Je v poriadku, že ste mítingy moderovali, keď ste zároveň robili moderátora v STV? Nebol to konflikt záujmov?
„Nebol. Keď som sa venoval tejto práci, mal som v STV dovolenku.“
Keby ste dostali ponuku moderovať mítingy HZDS, vzali by ste to?
„Určite nie, nie je to možné z titulu funkcie člena rady.“
Ako hodnotíte spravodajstvo STV?
„Nehodnotil by som ho ako zlé alebo nevyvážené, boli časy, keď bolo oveľa, oveľa horšie.“
Kedy si myslíte, že bolo najlepšie?
„V rokoch 2003 a 2004.“
Ako hodnotíte spravodajstvo za Kubiša, pamätáte si to?
„Bolo to veľmi dávno. Ani veľmi nie.“
Aké náklady a výnosy má naplánované STV ?
„To ma teraz skúšate?“
Áno, veď ste členom kontrolného orgánu – Rady STV.
„Tak napíšte, že som vám na to neodpovedal, ale že viem.“
Takže viete, ale nepoviete?
„Áno.“
Ako skončila STV rok 2007, so stratou alebo so ziskom?
„Samozrejme, viem aj to.“
A poviete?
„Nie, nepoviem. Hovorím vám svoj pocit.“
Aké percento pôvodnej tvorby má vysielať STV?
„Prečo sa pýtate takéto veci? Na túto poslednú otázku vám neviem odpovedať.“
Miroslava Kernová