Tenistky Slovenska prehrali zápas Pohára federácie s Českom 2:3 a v apríli budú hrať o udržanie sa v II. svetovej skupine. Víťazky sa dostali do baráže o postup do elitnej svetovej osmičky. Nášmu tímu tak nevyšiel prestížny súboj s Českom ani na tretí pokus (predtým sme podľahli 1:2 a 0:5).
Jazýčkom bola Vaidišová
Slovensko bez svojej najlepšej hráčky Daniely Hantuchovej, ktorá odriekla účasť pre zranenie päty, potrápilo favorita. Aj v domácom tíme chýbala rebríčková dvojka Lucie Šafářová.
Jazýčkom na váhach vyrovnaného súboja sa nakoniec ukázala Nicole Vaidišová.
Svetová pätnástka vyhrala obidva svoje single a v závere pomohla aj vo štvorhre po boku deblovej špecialistky Květy Peschkeovej.
Slovenky sa prekonávali
„Napínavejší zápas som v Pohári federácie ešte nehrala,“ uľavilo sa po záverečnej štvorhre Vaidišovej. Za stavu 2:2 po dvojhrách favorizované Češky bez problémov vyhrali prvý set štvorhry 6:1 a vyzeralo to na hladké víťazstvo. Potom však Husárová s Cibulkovou chytili druhý dych a po vyhratom druhom sete 6:2 nedovolili 3800 divákom, aby opustili hľadisko.
„Janette ma aj po prvom sete neustále povzbudzovala, hecovali sme sa,“ vravela Cibulková, ktorá hrá štvorhru zriedkakedy. Včera to na jej výkone nebolo poznať.
Tretí set dvíhal na tribúnach raz českých a potom slovenských fanúšikov s vlajkami. Za stavu 4:4 mali obidve strany rovnako blízko k víťazstvu.
Češky v tej chvíli prelomili podanie Cibulkovej a hneď potom Vaidišová pálila svoje podanie takmer dvestokilometrovou rýchlosťou. Pri skóre 40:15 premenila už prvý mečbal, Husárová returnovala loptičku do siete.
Češky sa objímali so spoluhráčkami na lavičke, slovenskej dvojici sa tlačili do očí slzy.
„Boli sme tak blízko k víťazstvu. Možno nám chýbalo trochu šťastia. V polovici tretieho setu sme mali šance na brejk,“ povedala skúsená Husárová. Jej o 15 rokov mladšia spoluhráčka Cibulková hrala zrejme životnú štvorhru.
Dvojhry nerozhodli
V sobotňajších dvojhrách víťazili rebríčkovo lepšie postavené hráčky: Cibulková (48.) nad Cetkovskou (107.), Vaidišová (15.) nad Rybárikovou (207.), a tak sa včera za stavu 1:1 začínalo odznova.
O hlavu vyššia Vaidišová si v súboji jednotiek podľa predpokladov poradila s Cibulkovou. Slovensko udržala v hre Rybáriková, keď nedala šancu psychicky zlomenej Cetkovskej.
Pomôže Hantuchová?
Zatiaľ čo víťazné Česko postupuje do baráže o účasť v I. svetovej osmičke, Slovensko čakajú nervy o záchranu v II. skupine.
Pri žrebovaní hrozia aj takí silní súperi, ako sú Srbsko, Švajčiarsko, Belgicko. Dôležité bude, aby kapitán Mihal mohol rátať s pomocou Hantuchovej.
Česko - Slovensko 3:2
Nedeľa: Vaidišová, Peschkeová - Husárová, Cibulková 6:1, 2:6, 6:4, Cetkovská - Rybáriková 4:6, 3:6 2:2
Vaidišová - Cibulková 3:6, 6:3, 6:1.
Sobota: Vaidišová - Rybáriková 7:5, 6:4, Cetkovská - Cibulková 5:7, 3:6.
Kapitáni sú hrdí
Mojmír Mihal aj Petr Pála chválili svoje hráčky.
Kapitán Mojmír Mihal sa po prehre s Českom aj po roku musí so svojím tímom v baráži sústrediť na záchranu vo svetovej skupine.
„Naše dievčatá podali vynikajúce výkony, nič im nemôžem vyčítať,“ vyzdvihol trojicu Cibulková, Rybáriková, Husárová. Juniorka Kristína Kučová, ktorá sa do nominácie dostala až tento týždeň, sa na kurte neobjavila.
Mihal vedie tím Slovenska tretí rok a prvý raz mu chýbala v zostave Hantuchová.
Jeho náprotivok Petr Pála prežíval pri svojom krste na lavičke kapitána tímu muky. Nevyšiel mu ťah s Cetkovskou v dvojhre, psychicky labilná hráčka podľahla nielen Cibulkovej, ale aj Rybárikovej a skončila v slzách. A ľaváčku Ivetu Benešovú, ktorá vie prekvapiť, nechal pritom po celý čas sedieť.
Úsmev mu sadol na tvár až po premenenom mečbale vo štvorhre
„Vaidišová s Peschkeovou odohrali neskutočný zápas, som na ne hrdý,“ jasal domáci kapitán.
Na víkendový tenis Česko – Slovensko budú fanúšikovia dlho spomínať.
Magdu upokojila čokoláda
Slovenská tenisová dvojka Magdaléna Rybáriková zvládla v Brne svoju úlohu.
„Hneď po zápase s Cetkovskou som si dala čokoládu. Musela som sa upokojiť,“ vravela slovenská tenisová dvojka Rybáriková.
Za stavu 2:1 pre Česko nastupovala na štvrtú dvojhru s imperatívom musíš! Inak by bolo po všetkom a Slovenky by sa už mohli baliť na cestu domov. Rybáriková ťažkú situáciu zvládla. S renkingom 207. vo WTA zdolala súperku, ktorá je v rebríčku presne o sto miest pred ňou.
„Bolo to veľmi ťažké, ale podržal ma servis. Snažila som sa hrať agresívne, rozbehať českú hráčku. Vlani som ju zdolala na turnaji v Prahe. Vedela som, čo na Petru platí,“ vravela 19–ročná rodáčka z Piešťan.
V roku 2006 výrazne pomohla tímu v Pohári federácie na turnaji euro–africkej zóny v Plovdive, potom aj v baráži o účasť v II. svetovej skupine s Thajskom, hrala vo finále wimbledonskej juniorky. V tenisovom rozlete ju však pribrzdili časté zranenia. Teraz je Magda fit a dáva o sebe vedieť na turnajoch aj v Pohári federácie.
Rybáriková je všestranný športový talent. Stačí ju sledovať pri rozcvičke pred tréningom, keď sa hrá s loptičkou. Na pravej nohe si ju pohadzuje ako žonglérka. Ani v nohejbale nemá medzi tenistkami súperku.
„Keď som sa začala baviť s tenisovou loptičkou, na pravačke som si ju nadhodila asi päťdesiat ráz. Zlepšovala som sa a dnešný rekord mám už 209,“ prezradila svoju záľubu.
Hráčka Národného tenisového centra má potenciál, aby sa z tretej stovky svetového rebríčka posunula ďaleko dopredu.
„Hovoria o mne, že patrím do prvej stovky. Cítim sa výborne, tenis ma baví. Takže dúfam, že sa tam čoskoro dostanem.“
Prišla som pre body. Na to som v tíme
Osemnásťročná NICOLE VAIDIŠOVÁ (15. WTA) je výraznou oporou českého tímu v Pohári federácie. Z 11 dvojhier podľahla iba raz, Japonke Morigamiovej v apríli 2005. Znamená to, že už tri roky v singli neprehrala. Včera prispela aj k bodu vo štvorhre.
Aj pred rokom ste v zápase so Slovenskom v Bratislave urobili v dvojhre dva body. Vidíte v tých zápasoch podobnosť?
„Ani veľmi nie. Vtedy som v nedeľňajšom súboji jednotiek zdolala Hantuchovú a získala som rozhodujúci tretí bod. Teraz sme boli stále ďaleko od konečného triumfu.“
V sobotňajšom stretnutí s Rybárikovou ste boli vysokou favoritkou, ale na kurte to tak jednoznačne nevyzeralo. V čom vidíte príčinu?
„Sama som si to skomplikovala. Potom som sa zlostila sama na seba. Najdôležitejšie však je, že nakoniec som splnila úlohu a vybojovala bod.“
Prekvapila vás slovenská dvojka Rybáriková svojím výkonom?
„Pradupovediac, nečakala som od nej taký odpor. Doteraz som ju nepoznala. Hrala veľmi dobre. Jej výhodou bolo, že v zápase nemala čo stratiť. Bolo vidieť, že je na kurte uvoľnená.“
Duel s Dominikou Cibulkovou mal dve rozdielne časti. Po prehratom prvom sete ste vývoj obrátili v siedmom geme druhého setu. Čo sa vtedy stalo?
„Súperka hrala v prvom sete výborne, rýchlymi nohami vybehala ťažké lopty a darilo sa jej vo výmenách. Ja som sa naopak príliš ponáhľala, robila som mnoho nevynútených chýb. Aj kapitán Pála mi radil, aby som sa upokojila, snažila sa rozohrávať dlhšie výmeny bez prehnanej agresivity. V druhom sete som už hrala trpezlivejšie. Získala som kľúčové gemy. Začala som diktovať vývoj na kurte.“
Kedy vám bolo v zápase na kurte najhoršie?
„Nemala som taký pocit. Stále som verila, že zvíťazím. Bola som tu pre dva body. Pomohli mi aj diváci.“
Vlani vás vo Fedcupe koučoval nevlastný otec Aleš Kodat, tento rok ho nahradil Petr Pála. Je to veľký rozdiel?
„Určite áno. Nikto iný ma tak dobre nepozná ako otec. On najlepšie vie, ako so mnou komunikovať, ako mi radiť. Na tento zápas neprišiel, je na lyžovačke v Kanade.“
Darilo sa v novej úlohe kapitánovi Pálovi?
„Sčasti. Snažil sa robiť pohodu, odľahčiť situáciu. Už vedel, kedy je lepšie hovoriť a kedy ma nechať samu.“
Vlani v máji ste sa vo svetovom rebríčku dostali už na siedme miesto. Aké máte plány na túto sezónu?
„Najdôležitejšie je, aby som bola zdravá. Potom sa môžem zlepšovať a posúvať bližšie k vrcholu.“
Čína zdolala Francúzsko
Vo svetovej skupine Pohára federácie Číňanky senzačne vyradili Francúzky.
Čína - Francúzsko 3:2, Na Li - Cornetová 6:3, 6:1, Šuai Peng - Razzanová 4:6, 6:3, 6:4, Na Li - Razzanová 6:4, 2:6, 4:6, Zi Jan - Dechyová 3:6, 2:6, Zi Jan, Jie Ženg - Dechyová, Razzanová 7:5, 7:6 (5).
Izrael - Rusko 1:4, Peerová - Safinová 0:6, 6:2, 6:2, Obzilerová - Šarapovová 0:6, 4:6, Peerová - Šarapovová 1:6, 1:6, Obzilerová - Čakvetadzeová 4:6, 2:6, Obzilerová, Peerová - Safinová, Vesninová 0:6, 6:1, 4:6. Taliansko - Španielsko 2:3, Schiavoneová - Llagosterová 6:7 (4), 6:3, 2:6, Pennettová - Garriguesová 2:6, 3:6, Schiavoneová - Garriguesová 4:6, 1:6, Erraniová - Dominguezová-Linová 5:7, 6:4, 6:0, Garbinová, Erraniová - Vivesová, Suarezová-Navarrová 6:4, 6:3.
USA - Nemecko 1:1 (po prvom dni), Davenportová - Lisická 1:6, 5:7, Harkleroadová - Maleková 6:1, 6:3. Zápas dohrali po uzávierke.
2. svetová skupina
Japonsko - Chorvátsko 4:1, Ukrajina - Belgicko 3:2
Autor: Brno