Počas finále Super Bowl v americkom futbale krajinu nezaujíma žiadny iný šport ani udalosť. Patriotsz Bostonu po sérii 16 výhier zlyhali v najnevhodnejšej chvíli. Ich prehru (14:17) s Giants sledovalo v televízii vyše sto miliónov ľudí.
GLENDALE. Boston sa mohol stať hlavným mestom športu. Po minuloročnom víťazstve Red Sox v bejzbalovej MLB mohol vo futbalovej NFL triumfovať New England Patriots. Trofej Vincea Lombardiho však patrí New Yorku Giants, najväčšiemu prekvapeniu sezóny a len druhému tímu v histórii, ktorý sa z nej tešil ako držiteľ divokej karty do play-off.
Patriots odohrali celú sezónu len s jedinou prehrou. V tom najdôležitejšom zápase sezóny. Dovtedy držali bilanciu 16-0 a ako jediný tím v histórii mohli vyhrať všetkých sedemnásť zápasov. V tom poslednom však prišla kríza. Na televíznych obrazovkách ju videlo vyše sto miliónov ľudí na celom svete, ktorí tak prekonali rekord v sledovanosti z roku 1996.
Lístky od 90tisíc korún
Štadión v Glendale bol už niekoľko týždňov pred finále beznádejne vypredaný. Podľa komentátorov televíznej stanice ESPN sa však dali zohnať lístky na čiernom trhu. Niektorí za ne núkali astronomické sumy začínajúce na úrovni štyroch tisíc dolárov.
Rovnako výnosné boli rôzne spoločenské večierky a párty, ktoré sa konali v kluboch v celom meste. Jednu z nich organizoval v Rawhode Pavilion i prestížny pánsky časopis Playboy. K dispozícii na oficiálnej internetovej stránke bolo len 200 vstupeniek, cena jednej bola dvetisíc dolárov.
Hoci sprievodné podujatia sa začali už týždeň pred zápasom, vrcholom bola nedeľa.
Celodenná ceremónia
Počas celého dňa sa v okolí štadióna konalo niekoľko akcií, televízia FOX odštartovala spravodajstvo zo zápasu o siedmej ráno, končila až o jedenástej večer.
Televízie sa predháňali v rozhovoroch a nových materiáloch. Fanúšikovia zaplavili celé mesto a upchali priľahlé letiská. Podľa televíznych analytikov spravil Glendale obrovský krok k naštartovaniu ekonomiky. V budúcnosti by len vďaka organizovaniu Super Bowlu mohlo mesto rátať s vyše pol milardou dolárov. V čase zápasu na ňom viseli oči celej Ameriky i ostatných kontinentov.
Hymnu spievala Jordin Sparks
Program odštartoval emocionálnym odspievaním americkej hymny v podaní 18-ročnej Jordin Sparks, záberom na amerických vojakov v Iraku a preletom piatich vojenských lietadiel ponad mesto. Úvodný žreb v podaní hodenia mince vyznel víťazne pre New York a rovnako dopadla aj prvá štvrtina.
Po nej viedli Giants 3:0, no v druhej časti favorit výsledok otočil a ujal sa vedenia 7:3. Tretia štvrtina body nepriniesla a rozhodovalo sa až v poslednej fáze hry.
V tretej minúte položil New York touchdown, rovnako však odpovedal Randy Moss. Napokon sa však skóre menilo aj tretíkrát, 35 sekúnd pred koncom sa ujali Giants vedenia 17:14 zásluhou ďalšieho touchdownu Plaxica Burressa.
Tri zmeny skóre v poslednej štvrtine sú rekordom v histórii Super Bowlu.
Najužitočnejším Eli Manning
Cenu pre Najužitočnejšieho hráča zápasu si zaslúžene odniesol quarterback víťazov Eli Manning. 27-ročný rodák z New Orleans v poslednej štvrtine dvoma pasmi na touchdown získal pre svoj tím dvanásť bodov. Ako cenu si odniesol najnovší model Cadillac Escalade, ktorého hodnota je odhadovaná na asi štyri milióny korún.
Bostončania to nezvládli
Zaujímavo vyzerala tesne po skončení internetová Wikipedia. Encyklopédia, ktorú môže upravovať ktokoľvek, zažila obrovský fanúšikovský nápor a na niekoľko sekúnd sa na stránke venovanej nedeľnému Super Bowlu objavilo niekoľko hanlivých narážok na nových víťazov.
Rovnaké sklamanie zavládlo v Bostone, ktorý len minulú jeseň zažil búrlivé oslavy bejzbalového titulu. Naopak, v New Jersey, kde stojí domovský štadión Giants, i samotnom najväčšom americkom meste sa rozpútali oslavy, ktoré budú ešte niekoľko dní pokračovať. Americká šou, ktorá niekoľko dní držala v napätí celý športový svet, sa skončila úspechom. Všetkých okrem New Englandu.
Neviem, či je viac zlato z olympiády,alebo krištáľový glóbus. Ale viem, že najcennejší triumf v športe je Super Bowl.
Bode Miller, americký zjazdár