Lekárov je málo a starnú

Viac ako polovica praktických lekárovči zubárov je v dôchodkovom veku alebo má krátko pred penziou. Už teraz je v niektorých regiónoch menej doktorov ako prikazuje zákon.

Emil Turčan z Veľkého Rovného netuší, kto ho raz vystrieda.Emil Turčan z Veľkého Rovného netuší, kto ho raz vystrieda. (Zdroj: SME – MICHAL TRŠKO)

BRATISLAVA. Starý šedivý muž s výzorom legendárneho televízneho primára Sovu sa stáva na Slovensku predobrazom praktického lekára či zubára. Viac než polovica týchto lekárov prvého kontaktu je podľa štatistík Ministerstva zdravotníctva v dôchodkovom veku či tesne pred ním.

Na Slovensku chýbajú zubári a všeobecní lekári pre dospelých. Zubárov máme takmer tritisíc, až 57 percent z nich je v dôchodku či krátko pred ním. Podobne je to so všeobecnými lekármi, podľa ministerstva zdravotníctva je z 2424 v dôchodku či tesne pred penziou 54 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Tieto alarmujúce čísla budú rásť. Nových lekárov niet z čoho dopĺňať. Ak sa situácia nezmení, odhadujeme, že za 15 rokov nám bude chýbať 50 percent praktických lekárov,“ hovorí šéf Slovenskej lekárskej komory Dragula.

Noví nepribúdajú

Minimálnu sieť lekárov zákon prikazuje zabezpečiť poisťovniam, zodpovednosť ale za stav nesú samosprávne kraje a ministerstvo zdravotníctva. Niekde je sieť poddimenzovaná, inde prehustená, najmä vo väčších mestách,“ hovorí Andrea Devánová z poisťovne Dôvera. V odboroch ako stomatológia, gynekológia, všeobecný lekár pre deti a dorast podľa hovorkyne poisťovne Apolla Radoslavy Mikolášovej záujemcovia chýbajú a „nie je možné naplniť minimálnu sieť“. Poisťovňa je pripravená uzavrieť zmluvu s každým novým lekárom. Niet s kým, začínajúcim lekárom sa nechce na vidiek.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdzujú to aj samosprávne kraje. V Banskobystrickom aj v Žilinskom kraji majú niektorí praktickí lekári viac ako 70 rokov, v Žilinskom donedávna pracoval lekár, ktorý mal viac ako 80 rokov. Na Považí, Kysuciach, Orave a v Turci pretrváva chronický nedostatok stomatológov. Vedúci odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Štefan Köhler hovorí, že minulý rok riešili 82 sťažností pacientov, ktorých lekári odišli do penzie a nedokázali si nájsť nového, pretože ostatní zubári ich odmietli zobrať.

Prešovský samosprávny kraj rieši sťažnosť zo Spišskej Starej Vsi, kde prestala pracovať jediná diabetologička a ľudia musia cestovať 25 kilometrov do Kežmarku. „V Ľubotíne v okrese Stará Ľubovňa máme jednu všeobecnú lekárku na 10-tisíc obyvateľov,“ hovorí Július Zbyňovský z Prešovského VÚC.

SkryťVypnúť reklamu

Nemajú sa ako vzdelať

Mladí lekári v súčasnosti po skončení štúdií či na začiatku kariéry miznú v zahraničí. A nedostatok všeobecných lekárov či zubárov spôsobuje aj zlý systém vzdelávania. „Na otvorenie praxe musí lekár získať atestáciu, do týchto špecializácii sa však nemá ako atestovať,“ vysvetľuje Dragula. Mladý lekár by mal dva roky robiť v nemocnici. „Ktorá ich vezme, keď na nich nemá peniaze a vie, že v nej nezostanú?“ ťažká si Dragula. Ďalšie tri roky by mali pracovať ako zamestnanci u lekára, ktorý má ambulanciu a dve atestácie. Tí o týchto zamestnancov nemajú záujem. Problém trvá odvtedy, ako sa ambulancie stali súkromnými.

Samosprávne kraje sa teraz spoliehajú na eurofondy. Od tohto roka je možné čerpať peniaze na vzdelávanie lekárov, kraje hovoria, že pripravia projekty. „Program umožňuje hradiť časť nákladov školiteľovi a mzdu školiacemu. Školiteľ by si mohol zlepšiť aj prístrojové vybavenie,“ hovorí vedúci lekár košického kraja Jozef Sabo.

SkryťVypnúť reklamu

Slabý záujem študentov

„Eurofondy môžu zlepšiť situáciu, ale neovplyvnia počet absolventov stomatológie. Riešením sú lepšie podmienky pre existenciu stomatológov a viac absolventov,“ myslí si hovorca stomatologickej komory Ján Vančo.

O nezáujme študentov o medicínu hovorí aj Dragula. „Je to trend v celej Európe, ide o najdlhšie štúdium, trvá vlastne celý život a lekár pracuje stále pod hrozbou súdneho procesu, ak náhodou urobí chybu.“

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že treba zvýšiť dnešný počet absolventov všeobecného lekárstva z 25 na 200, podobne ako u zubárov.

Pomáhal mladým. Končí

Jeden z mála zubárov, ktorý pomáhal mladým absolventom, po siedmich rokoch končí. Hovorí, že zažil najmä prekážky a nevďak.

„Začal som to robiť pre mladých, aby mali kde pracovať,“ vysvetľuje zubár Ján Kostolanský, prečo k sebe pribral mladých kolegov. Ambulanciu má v Dunajskej Strede a v Bratislave, atestáciu si u neho urobilo päť lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažké začiatky

Keďže mladým sa do Dunajskej Stredy nechcelo, otvoril si ambulanciu v Bratislave. „Chodil som za povoleniami pol roka, od ministerstva som potreboval súhlas s otvorením ambulancie v Bratislave, stál asi 30-tisíc, potom sa prišli na ambulanciu pozrieť zo zdravotníckej univerzity, z úradu hygienika, zo samosprávy, či je moderne vybavená.“

Mladých učil sedem rokov, teraz končí. Samospráva predala polikliniku a nájomca mu zvýšil nájomné o 417 percent na meter, vraj má viac lekárov a pacientov a tí viac ničia priestory.

Prekážky

„Nikto nepomôže, len vám kladú polená pod nohy, mladým platím odvody, plat a to s nájmom musím utiahnuť z 80-tisíc, čo dostanem na dvetisíc pacientov od poisťovní.“

V minulosti zdravotnícka univerzita prispievala niektorým študentom na mzdu. Z jeho študentov dostal peniaze len jeden, dnes už nik.

SkryťVypnúť reklamu

Sklamaný je aj zo študentov, keď si urobia atestáciu, odchádzajú, niektorí do zahraničia, jednému rodičia kúpili ambulanciu. Ani jeden nezostal v jeho ambulancii. Kostolanský tak nemá pomoc. „Nemôžem si ani odskočiť, keby sa niečo pri zákroku mladého zubára stalo, som za to zodpovedný ja.“

Ministerstvo zdravotníctva verí, že pomôže zmena v daňovom zákone, ktorý lekárom umožní odpočítať si výdavky na výučbu od základu dane.

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu