MARTIN. Martinský primátor Andrej Hrnčiar tuneluje úrad a zabezpečuje pracovné miesta a zmluvy svojim priateľom bez výberového konania, napísal na internetovom diskusnom fóre muž pod prezývkou Roberto. Polícia ho vystopovala a obvinila z trestného činu ohovárania. Za to mu hrozí jeden až päť rokov väzenia alebo peňažný trest.
VIDEO: Polícia stíha muža, ktorý údajne ohováral cez internet
VIDEO: Ján Krošlák
Žilinský krajský policajný riaditeľ František Posluch tvrdí, že prípad 45-ročného chatera (diskutéra) je prvým objasneným prípadom ohovárania vysokého funkcionára samosprávy cez internet. Hrnčiar pritom patrí medzi prvých primátorov na Slovensku, ktorí do svojho programu zahrnuli podporu internetu. V Martine spolu so súkromnou firmou predstavil model bezplatného internetu pre všetkých, na čas, kým bude primátorom.
Obvinený 45-ročný muž včera rozhodnutie polície nekomentoval.
Primátor sa cítil dotknutý
V polovici januára Hrnčiar podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie. Vraj vtedy neveril, že polícia vypátra človeka, ktorý používa pseudonym. „Bol som milo prekvapený, že im to netrvalo ani 48 hodín.“
Vyšetrovatelia najskôr podľa IP adresy zistili, že chater do verejného fóra prispieva v internetovej kaviarni. Potom počkali, kým sa prihlásil opäť – vtedy už písal zo svojho domáceho počítača. Hrnčiar muža spoznal na videozázname z bezpečnostnej kamery – bol to znalec, ktorý mu robil posudky na súkromný hypotekárny úver.
Primátor tvrdí, že ide o precedens, podľa ktorého bude polícia v budúcnosti postupovať. Zrejme nebude žiadať náhradu nemajetkovej ujmy, len ospravedlnenie. Hovorí, že na nekonkrétne útoky najskôr nereagoval a zmieril sa s tým, že ako verejne činná osoba musí zniesť aj negatívne reakcie .
„Približne pred dvomi týždňami sa na verejnom fóre objavili vyslovene lži. Boli to také hrubé obvinenia, že som musel reagovať trestným oznámením,“ povedal. „Nemohol som už byť ticho. Mohlo by to znamenať, že je asi na tom niečo pravdy.“
Právnik: Aj na internete treba zniesť riziko
Aj právnik Vladimír Pirošík používa verejné fóra, aby vyjadril svoje názory na chod samosprávy. „Nevidím v tom problém obmedzenia slobody slova a vyjadrovania názorov. Užívatelia verejných internetových fór musia znášať aj toto riziko.“
Policajné prezídium má oddelenie, ktoré sa špeciálne zaoberá počítačovou kriminalitou. Obvinenie z ohovárania však ešte neriešilo. „Poskytovali sme len pomoc českej polícii, ktorá preverovala podanie istej lekárky, pri zisťovaní nicku (pseudonymu) osoby, ktorá údajne zverejnila podobné informácie,“ hovorí Marta Bujňáková z prezídia.
„Ďalšie informácie sme zisťovali pre políciu v Pezinku, ktorá preverovala oznámenie ženy, ktorej niekto posielal vulgárne e-maily. Takéto konanie sa však skôr posudzuje ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.“
Internet a zákony
Bežný človek sa na internete nedokáže pred políciou ukryť.
Za ohováranie cez internet v roku 2005 odsúdili ženu z Nových Zámkov, ktorá zverejnila na sieti sexuálne ladený inzerát s menom inej ženy a s jej telefónnym číslom. Musela za to zaplatiť 50-tisíc korún.
Trestný čin ohovárania na internetovom diskusnom fóre potvrdil v roku 2003 aj český Najvyšší súd. P. P. musel odpracovať 150 hodín verejnoprospešných prác.
Identifikovať na internete možno najmä poskytovateľov služieb – subjekty, ktoré spravujú servery. Aj pre nich je však veľmi ťažké server kontrolovať natoľko, aby mohli byť zodpovední za jeho obsah. Servery totiž nevyužívajú len priami zákazníci poskytovateľa, ale aj iní užívatelia.
Preto ak server obsahuje informácie, ktoré majú nezákonný, či škodlivý obsah, alebo prispievajú k nečestnej súťaži, treba dokázať, že prevádzkovateľ servera o takomto konaní vedel, alebo sa na ňom zúčastnil.
Najväčšie portály sa spornými príspevkami zaoberajú takmer denne. Možné nactiutŕhanie či poškodzovanie dobrého mena je najčastejším problémom, ale málokedy končí na súde.
Azet.sk takmer denne poskytuje polícii údaje o aktivitách na svojich stránkach. Vyskytujú sa aj podozrenia z propagácie nacizmu a pedofílie. Bežný človek sa na internete nedokáže pred poskytovateľom a políciou ukryť.
(r, zdroj www.itpravo.sk)
Boli to také hrubé obvinenia, že som musel reagovať trestným oznámením.
Andrej Hrnčiar, primátor Martina
Sporný výrok
Roberto: „Volebný tím pána primátora Hrnčiara na čele s jedným z najväčších mestských podvodníkov p. Gallom sa dostal do ťažkostí. Nuž čo, jednému Gallovi už Hrnčiar stihol bez výberového konania posunúť stoličku riaditeľa v Matre.
Aspoň vidno, akých úžasných kamarátov má Hrnčiar a v akej spoločnosti sa pohybuje.
Ale radia mu dobre, tunely sa na mestskom úrade robia parádne, najmä zmluvy bez výberových konaní a podsúvanie predražených prác kamarátom, to v meste frčí. Nehovoriac o predaji mestského majetku za babku. Inak toto platíme my všetci, bohužiaľ.“
(Zdroj www.mojmartin.sk)
Autor: Daniel Vražda © SME