BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Západných spojencov Maďarska znepokojuje vymenovanie Sándora Laborca do čela maďarského Národného bezpečnostného úradu. Prekáža im najmä to, že Laborc sa stal zároveň šéfom osobitného výboru aliancie pre koordináciu tajných služieb.
Laborc v minulosti vyštudoval moskovskú Univerzitu Felixa Dzeržinského, akadémiu KGB.
Bezpečnostné riziko
Kauze sa v posledných dňoch venoval aj americký denník New York Times, ktorý sa odvoláva na nemenovaných diplomatov v Bruseli, podľa ktorých to môže znamenať vážne bezpečnostné riziko.
„Je možné staviť sa, že všetko, čo v NATO povedia Bulharsku, sa dostane rovno do Moskvy,“ cituje New York Times nemenovaného vysokého diplomata, podľa ktorého v Sofii a Bukurešti stále prežívajú staré komunistické nomenklatúry a tajné služby.
„Prípad Maďarska je však mimoriadnym sklamaním,“ dodal.
Zmenil hodnoty?
Oficiálne miesta stále odmietajú Laborcovo menovanie komentovať. „Nebudeme komentovať personálne nominácie vo vnútorných štruktúrach,“ povedal hovorca aliancie James Appathurai.
Podľa iného citovaného diplomata odchovanec KGB nemohol za dvadsať rokov kompletne zmeniť svoj hodnotový rebríček.
Je však evidentné, že sa nič nestane, pretože by stačil telefonát z USA a Maďarsko by nomináciu muža s pochybnou minulosťou stiahlo.
Premiér pochybnosti nevidí
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pochybnosti okolo svojho kandidáta odmieta. Tvrdí, že nevie o žiadnych negatívnych reakciách a trvá na Laborcových profesionálnych schopnostiach.
Gyurcsány Laborca do čela maďarskej NBÚ menoval napriek tomu, že ho odmietol aj bezpečnostný výbor budapeštianskeho parlamentu.
Laborcovo menovanie vlani kritizovala aj opozícia na čele s Viktorom Orbánom. Podľa neho sa vláda chce tak zapáčiť Rusku.
Naši partneri zo Severoatlantickej aliancie sú s novým predsedom spokojní.
Ferenc Gyurcsány, premiér Maďarska
Autor: Andrea Szöcsová